MOTOSPORT

Rajd Safari 2024. Kajetanowicz i Szczepaniak triumfowali w Kenii, trzeci raz z rzędu!

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Wymarzony początek sezonu w wykonaniu Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka.

Polacy po raz trzeci z rzędu stanęli na najwyższym stopniu podium w Rajdzie Safari, wygrywając w WRC2 Challenger!

Aktualni mistrzowie świata w tej kategorii ponownie pokazali, że świetnie radzą sobie na trasach najtrudniejszej i legendarnej, afrykańskiej rundy. Z Kenii reprezentanci Polski wywiozą komplet punktów, co z pewnością przyda się w walce o końcowy triumf. Dodatkowo stanęli także na podium ogólnej klasyfikacji WRC2 i zajęli wysokie, dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

WRC. Kenia. Rajd Safari 2024. Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Konsekwentna taktyka, odpowiednie przygotowanie i tak zwana chłodna głowa to podstawowe czynniki, które są potrzebne, by wygrywać w tak wyjątkowym rajdzie, jak Safari. Tutaj rywalizacja o najlepszy czas momentami schodzi na drugi plan, gdy zaczyna się walka o przetrwanie. Doświadczenie Kajetanowicza pozwala mu trzymać się możliwie najdalej od problemów, które mogłyby skutkować stratą, a często nawet koniecznością wycofania się z rajdu. Takie podejście pozwala mu na mecie cieszyć się z najważniejszego sukcesu, czyli wygranej w WRC2 Challenger. Ustronianin wraz z Maciejem Szczepaniakiem wygrali 12 z 19 odcinków specjalnych, wjeżdżając na metę z przewagą liczącą ponad 5 minut. To dla nich trzeci triumf w kenijskim klasyku.

– Wygraliśmy po raz kolejny Rajd Safari w WRC2 Challenger, w WRC2 też stajemy na podium. Bardzo się cieszę. To było dla nas niesamowite rozpoczęcie sezonu, pracowaliśmy całym zespołem przez kilka miesięcy, żeby tutaj się znaleźć. Dziękuję mojej rodzinie i żonie, która daje mi wielkie wsparcie. Wchodzimy w sezon z dobrym nastawieniem, rozpoczęliśmy od najtrudniejszej rundy mistrzostw świata. Nie było łatwo, walczyłem przede wszystkim ze swoimi myślami i ambicjami, a dopiero potem z rywalami i z trasą. Natomiast wychodzimy z tej walki zwycięską ręką. Cieszę się, że tutaj przyjechaliśmy i że widzimy się już na kolejnym rajdzie, bo to jest pewne. Nie mogę jeszcze zdradzić na którym, ale przygotowania trwają. W zasadzie zaczęły się od mety ostatniego odcinka specjalnego Rajdu Safari – skomentował Kajetan Kajetanowicz, aktualny mistrz świata w kategorii WRC2 Challenger.

WRC. Kenia. Rajd Safari 2024. Kajetanowicz i Szczepaniak (fot. kajto.pl)

Rajd Safari stanowił trzecią rundę tegorocznego cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata, po Monte Carlo i Szwecji. Kolejnym punktem w kalendarzu będzie asfaltowy Rajd Chorwacji, rozgrywany w dniach 18-21 kwietnia, po którym załogi powrócą na szutry, najpierw w Portugalii (9-12.05), następnie na Sardynii (30.05-2.06). Na koniec czerwca zaplanowano wielkie święto w naszym kraju, powracający do cyklu WRC 80. Rajd Polski (27-30.06). W drugiej połowie roku załogi rywalizować będą jeszcze w Łotwie, Finlandii, Grecji, Chile, Centralnej Europie (łączona runda w Austrii, Niemczech i Czechach), a pod koniec listopada sezon zakończy Japonia. Załogi kategorii WRC2 mogą punktować w maksymalnie 7 wybranych rajdach.

Rajd Safari 2024, nieoficjalna klasyfikacja WRC2 Challenger:

1. Kajetanowicz/Szczepaniak (Škoda Fabia RS Rally2) 4:02:38,4 s
2. Ciamin/Roche (Hyundai i20 N Rally2) +5:10,9 s
3. Munster/Dumont (Hyundai i20 N Rally2) +19:10,6 s
4. Chwist/Heller (Škoda Fabia RS Rally2) +23:32,6 s
5. Tundo/Jessop (Ford Fiesta R5) +38:31,2 s
6. Vassilakis/Krawszik (Ford Fiesta Rally2) +43:24,0 s
7. Patel/Khan (Škoda Fabia R5) +1:06:54,7 s
8. Virani/Shah (Škoda Fabia R5) +1:26:23,5 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button