MOTOSPORT

Trwa Rajd Chorwacji. Kajetan Kajetanowicz walczy w WRC 2

Rajdowe Mistrzostwa Świata 2022

Od Rajdu Chorwacji swój piąty sezon w Rajdowych Mistrzostwach Świata rozpoczynają Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Duet ten powalczy w tym roku o tytuł w kategorii WRC 2, która od tego sezonu łączy załogi fabryczne oraz prywatne. Polacy wygrali poprzednią edycję tego rajdu, debiutując w nim. Tegoroczne zadanie będzie dużo trudniejsze, ale z pewnością są gotowi na rywalizację o zwycięstwo.

(22 kwietnia, godz. 11:00) – Wyjątkowo trudne warunki na trasie pierwszego etapu Croatia Rally: na odcinkach sporo wody i błota, miejscami pojawia się mgła. Kajetan i Maciek dobrym i równym tempem ukończyli dwie pierwsze próby, uzyskując 7. i 4. czas. Aktualnie zajmują piąte miejsce w kategorii WRC 2, tracąc tylko 4,5 sekundy do podium! Do końca pętli pozostały dwa odcinki specjalne.

W kategorii WRC 2 Open do startu w Rajdzie Chorwacji zgłosiło się aż 29 załóg. Widnieją na niej kierowcy, którzy mają za sobą starty w królewskiej kategorii w fabrycznych zespołach, czyli Stéphane Lefebvre i Eric Camilli. Lista zgłoszeń przyprawia o zawrót głowy i zapowiada niezwykle emocjonujący weekend na chorwackich trasach, na które tłumnie przybyli również kibice #TeamKajto, rozwieszając przy trasie wiele biało-czerwonych flag.

– Właściwa rywalizacja rozpocznie się dopiero jutro, ale ja już teraz czuję ten dreszczyk emocji. Pogoda szykuje dla nas kilka niespodzianek. Zaczynamy od deszczu, później jednak ma być bardziej sucho. To sprawia, że bardzo ważny będzie dobór opon i odpowiednie ustawienie zawieszenia. Jestem jednak na to gotowy. Czekałem na ten start wiele tygodni. Wraz z całym zespołem wykonaliśmy dużo pracy, by móc cieszyć się tutaj każdym kilometrem rywalizacji. Mam nadzieję, że dostarczymy dużo frajdy naszym kibicom, których jest tutaj naprawdę wielu. Trzymajcie kciuki! – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Rajd Chorwacji 2022 liczy łącznie blisko 292 kilometry podzielone na dwadzieścia odcinków specjalnych. Podczas pierwszego, piątkowego etapu załogi zmierzą się z próbami Mali Lipovec – Grdanjci (19,20 km, start o godz. 8:33 i 15:05), Stojdraga – Gornja Vas (20,77 km, godz. 9:26 i 15:58), Krašić – Vrškovac (11,11 km, godz. 10:19 i 16:51) oraz Pećurkovo Brdo – Mrežnički Novaki (9,11 km, godz. 11:32 i 18:04).

Na sobotę zaplanowano próby Kostanjevac – Petruš Vrh (23,76 km, godz. 7:43 i 15:16), Jaškovo – Mali Modruš Potok (10,10 km, godz. 8:41 i 16:14), Platak (15,85 km, godz. 10:09 i 17:42) oraz Vinski Vrh – Duga Resa (8,78 km, godz. 11:38 i 19:08). Zawody zakończy etap niedzielny, podczas którego rozegrane zostaną dwa dwukrotnie pokonywane oesy Trakošćan – Vrbno (13,15 km, godz. 7:08 i 10:26) oraz Zagorska Sela – Kumrovec (14,09 km, godz. 8:38 i 13:18).

Kajetanowicz zaczyna kolejny sezon rajdowych mistrzostw świata. Na początek chorwackie asfalty

Kajetan Kajetanowicz powraca do walki na najbardziej wymagających odcinkach globu. Wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Europy przystępuje do rywalizacji w kategorii WRC 2. W tym roku będzie to połączenie zespołów fabrycznych oraz prywatnych, takich jak ten z Ustronia. Dla Polaka oznacza to najprawdopodobniej największe wyzwanie w karierze, do którego przystępuje zmotywowany, przygotowany i niesiony wsparciem swoich kibiców.

Koniec oczekiwania! Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wyjeżdżają na trasy WRC w Škodzie Fabii Rally2 Evo obsługiwanej przez zespół RaceSeven. W zeszłym sezonie Polacy wywalczyli tytuł wicemistrzowski, będąc w boju o koronę mistrzowską do ostatnich metrów Rajdu Monza, wygrywając wcześniej trzy rajdy, sześciokrotnie stając na podium. To doświadczenie zmotywowało zespół do jeszcze większego wysiłku, by również i w tym roku, przy rekordowo silnej konkurencji, móc liczyć się w walce o punktowane miejsca na mecie.

Tegoroczną kampanię Kajetanowicz rozpoczyna od asfaltowego Rajdu Chorwacji. Przed rokiem to właśnie Kajto odniósł tu zwycięstwo. W ramach przygotowań do tegorocznej edycji Polak wystartował w pierwszej rundzie mistrzostw Chorwacji. Na śliskich asfaltach wygrał większość odcinków specjalnych, ale najważniejsze jest to, że mógł przetestować ustawienia swojego auta przed pierwszą dla niego rundą WRC 2022.

– Zaczynam mój piąty sezon rajdowych mistrzostw świata, a cieszę się i czuję tak jak cztery lata temu, gdy byliśmy na początku tej drogi. W zeszłym roku daliśmy z siebie wszystko, zaliczając najlepszy sezon w WRC, w tym musimy dać z siebie jeszcze więcej i razem z moim zespołem jesteśmy na to gotowi. Poprzeczka będzie ustawiona naprawdę wysoko, a walka z kierowcami fabrycznymi będzie prawdziwym wyzwaniem. Zaczynamy od Rajdu Chorwacji, który rok temu wygraliśmy i choć już niebawem zaczniemy pisać zupełnie nową historię, to jestem pełen optymizmu i wiem, że damy radę. Przyczepność na tutejszych, śliskich asfaltach zmienia się niemal na każdym zakręcie, ale dlatego byliśmy tutaj kilka tygodni temu, by teraz to zaprocentowało. Trzymajcie kciuki, bo Wasze wsparcie będzie jak zawsze bezcenne! – mówi Kajetan Kajetanowicz.

W kategorii WRC 2 Open do startu w Rajdzie Chorwacji zgłosiło się aż 29 załóg. Widnieją na niej kierowcy, którzy mają za sobą starty w królewskiej kategorii w fabrycznych zespołach, czyli Stéphane Lefebvre i Eric Camilli. Na liście znajduje się także ubiegłoroczny triumfator kategorii WRC 3, Yohan Rossel, zawsze bardzo szybki Nikołaj Griazin, czeska nadzieja rajdów Erik Cais, Finowie Jari Huttunen i Emil Lindholm oraz mistrz Europy Chris Ingram. Lista zgłoszeń przyprawia o zawrót głowy i zapowiada niezwykle emocjonujący weekend na chorwackich trasach, na które tłumnie przybędą również kibice #TeamKajto.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button