FESTIWALEFILM I SERIALE

Toruń. Jerzy Skolimowski i Joseph Khan z nagrodami na CAMERIMAGE 2022. Specjalny pokaz „Fabelmanów” Stevena Spielberga

Festiwal filmowy

Podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji Festiwalu CAMERIMAGE wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski odbierze z rąk Marszałka Piotra Całbeckiego Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego za osiągnięcia życia.

Wyróżnienie wręczone zostanie tuż przed specjalnym pokazem najnowszej produkcji reżysera – filmu IO, który jest polskim kandydatem do Oscara.

Jerzy Skolimowski to postać nietuzinkowa, swą filmową karierę rozpoczynał jako scenarzysta filmów Niewinni czarodzieje i Nóż w wodzie. Realizował się także jako aktor, reżyser, poeta i malarz. Jego filmy nagradzane były na najważniejszych imprezach filmowych na całym świecie m.in. w Cannes, Wenecji i Berlinie. Przez lata rozwijał się artystycznie poza granicami naszego kraju zyskując renomę twórcy niezwykle oryginalnego i wszechstronnego. We wtorek 15 listopada pojawi się w Toruniu jako gość specjalny Festiwalu CAMERIMAGE, by odebrać nagrodę i zaprezentować swój najnowszy film. IO to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata.

Jerzy Skolimowski (fot. pras.)

Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes gdzie zdobył Nagrodę Jury na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Nie dziwi więc, że pod koniec sierpnia Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że IO będzie polskim kandydatem do Oscara®. W trakcie CAMERIMAGE 2022 film zostanie zaprezentowany podczas pokazu specjalnego, na który zaproszeni zostaną wszyscy członkowie amerykańskiej Akademii Filmowej biorący udział w Festiwalu. Wydarzenie poprzedzi niezwykła uroczystość. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki w uznaniu zasług i bogatego dorobku legendarnego reżysera wręczy mu Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego za osiągnięcia życia.

Jerzy Skolimowski otrzyma także nagrodę finansową, którą w całości postanowił przeznaczyć na promocję filmu IO by zwiększyć jego szanse na zdobycie nominacji do Oscara.

Joseph Khan z Nagrodą za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów na CAMERIMAGE 2022

Joseph Kahn, wybitny autor wideoklipów, który współpracował z takimi gwiazdami jak Shakira, Lady Gaga, Taylor Swift, Eminem czy U2 pojawi się w Toruniu, gdzie odbierze Nagrodę dla Reżysera za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Wideoklipów. Kahn zapowiedział swój przyjazd do Torunia na dzień przed tym, gdy dotarła informacja, że ze względów osobistych na festiwal CAMERIMAGE nie dotrze Hype Williams.

Joseph Kahn (fot. org.)

Kahn tworzył teledyski dla takich artystów jak Taylor Swift, Imagine Dragons, Eminem, One Republic, U2, Katy Perry, The Chemical Brothers, Lady Gaga, Gwen Stefani, Blink 182, Wu-Tang Clan, Backstreet Boys, Britney Spears, Mariah Carey, Aerosmith, Faith Hill, Moby, Jamiroquai, Justin Timberlake, George Michael, Kelly Clarkson, Janet Jackson, Black Eyed Peas, Beyonce i wielu innych. Pierwszą nagrodę Grammy przyznano mu za teledysk do utworu Eminema Without Me, zaś drugą za Bad Blood Taylor Swift. Za teledysk do utworu Muse Knights of Cydonia otrzymał Los Angeles Film Festival Audience Award. Wideoklip do Waking Up in Vegas Katy Perry przyniósł mu nagrodę MVPA Video of the Year. Natomiast za Forever Country został uhonorowany American Country Music Award’s Video of the Year.

Specjalny pokaz „Fabelmanów” Stevena Spielberga zamknie 30. edycję CAMERIMAGE

Do rozpoczęcia dorocznego święta kina, 30. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE, pozostało zaledwie kilkanaście dni!

CAMERIMAGE 2022 zakończy się w sobotę, 19 listopada, wraz z Galą Zamknięcia oraz specjalnym pokazem Fabelmanów, niezwykle osobistego projektu mistrza kina Stevena Spielberga, z działającymi na wyobraźnię zdjęciami autorstwa jego stałego współpracownika Janusza Kamińskiego.

W filmie występują Gabriel LaBelle (Predator, serial American Gigolo) jako 16-letni aspirujący filmowiec Sammy Fabelman, czterokrotnie nominowana do Oscara Michelle Williams (Manchester by the Sea, Mój tydzień z Marilyn) jako jego artystyczna matka Mitzi, Paul Dano (Batman, Aż poleje się krew) jako jego odnoszący sukcesy jako naukowiec ojciec Burt, Seth Rogen (Steve Jobs, Amerykanin w marynacie) jako Bennie Loewy, najlepszy przyjaciel Burta i honorowy „wujek” dzieci Fabelmanów oraz nominowany do Oscara Judd Hirsch (Nieoszlifowane diamenty, Zwyczajni ludzie) jako wuj Mitzi, Boris.

Nie można chyba wyobrazić sobie lepszego filmowego spektaklu na zakończenie tegorocznej edycji CAMERIMAGE. Festiwal zapewnia, że specjalny toruński pokaz Fabelmanów zapewni widzom moc wrażeń.

Specjalny pokaz Fabelmanów odbędzie się 19 listopada w Centrum Festiwalowym – CKK Jordanki w Toruniu i będzie częścią Gali Zamknięcia CAMERIMAGE 2022, obowiązują więc zaproszenia, jednakże w miarę dostępności wolnych miejsc, organizatorzy na seans zapraszają również posiadaczy kart wstępu.

Zapraszamy do Torunia od 12 do 19 listopada.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button