POLSKAŚWIAT

Szef MON spotkał się z żołnierzami w Bośni i Hercegowinie

Szef MON w bazie Butmir

W piątek szef MON przebywał w bazie Butmir, gdzie spotkał się z dowódcami misji EUFOR ALTHEA oraz dowództwem Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

– My Polacy przyczyniamy się do tego, żeby Bośnia i Hercegowina była krajem normalnym, żeby ludzie zamieszkujący to państwo mogli żyć w normalnych, pokojowych warunkach – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie.

W związku z chwilową niedyspozycją zdrowotną premiera Mateusza Morawieckiego nastąpiła zmiana szefa delegacji podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie. Szefem polskiej delegacji został Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Prezesa Rady Ministrów reprezentowali szef KPRM Michał Dworczyk i Szef Gabinetu Politycznego Marek Suski.

Szef MON podkreślił, że rola żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego jest niezwykle ważna w kontekście polskiej współpracy międzynarodowej. – Wasza służba tu w Bośni i Hercegowinie dowodzi również, że my – jako Polska – nie tylko cieszymy się, że mamy gwarancje bezpieczeństwa, których udziela nam Sojusz Północnoatlantycki oraz nasza współpraca w ramach UE, ale zapewniamy także bezpieczeństwo innym narodom – mówił minister.

M. Błaszczak przypomniał, że Polska poprzez udział w takich misjach udowadnia, że jest solidarnym i aktywnym sojusznikiem. Podkreślił także, że aktywność, solidarność i poświęcenie Polski budują relacje międzynarodowe i są dowodem trwałości relacji partnerskich w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej.

Szef MON przekazał polskim żołnierzom podziękowania za służbę od dowódców misji. – Rozmawiałem na temat współpracy wojskowej i zadań, jakie stoją przed Polskim Kontyngentem Wojskowym z dowódcą wielonarodowych sił EUFOR w Bośni i Hercegowinie generałem Martinem Dorferem oraz z dowódcą sił NATO w tym kraju generał M. Bissell. Dowódcy bardzo cenią służbę polskich żołnierzy. To były bardzo miłe słowa. Czułem się dumny z tego, że właśnie tak oceniani są polscy żołnierze – mówił minister.

Obecnie w Bośni i Hercegowinie w ramach XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA służą żołnierze 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dowódcą zmiany jest ppłk Jarosław Bondalski.

Operacja ALTHEA została uruchomiona w grudniu 2004 roku i jest największą operacją lądową Unii Europejskiej.
Polski Kontyngent Wojskowy w Bośni i Hercegowinie w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR realizuje misję doradczo – szkoleniową dla budowy wybranych zdolności bojowych Sił Zbrojnych BiH zgodnie ze standardami NATO i UE oraz monitorowania przestrzegania porozumień i traktatów międzynarodowych w przydzielonym rejonie odpowiedzialności.

Podwyżki dla żołnierzy

Podwyżki uposażeń w resorcie obrony narodowej są faktem, w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość. Przepisy prawa wymagają przeprowadzenia konsultacji dotyczących wysokości podwyżek uposażeń żołnierzy ze wszystkimi instytucjami Sił Zbrojnych RP.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button