EKSTRAKLASA

Czech Vitezslav Lavička nowym trenerem Śląska Wrocław

Nowy trener Śląska Wrocław

Vitezslav Lavička został nowym szkoleniowcem Śląska.

Czeski trener związał się z wrocławskim klubem półtoraroczną umową z opcją przedłużenia o kolejne dwa sezony.

Vitezslav Lavička ma 55 lat. Jako piłkarz przez większość kariery związany był ze Spartą Praga, z którą zdobył siedem mistrzowskich tytułów. Obecnie uchodzi za jednego z najlepszych czeskich trenerów. Dwukrotnie wybierany był szkoleniowcem roku w swojej ojczyźnie. W 2006 roku doprowadził Slovana Liberec do mistrzostwa Czech, a w 2014 roku powtórzył to osiągnięcie ze Spartą Praga, sięgając również krajowy puchar.

Lavička osiągał sukcesy nie tylko w ojczyźnie. Na uznanie zapracował w Australii, gdzie zdobył mistrzostwo z Sydney FC, odbierając przy tym wyróżnienie dla najlepszego trenera ligi. W 2015 roku został selekcjonerem kadry Czech U-21. Wywalczył z nią awans na mistrzostwa Europy rozgrywane w ubiegłym roku w Polsce.

Vitezslav Lavička posiada bogaty trenerski dorobek, zdobywał mistrzowskie tytuły z trzema różnymi klubami. Jest perfekcjonistą, odciskał wyraźne piętno na prowadzonych przez siebie drużynach, które zawsze charakteryzowały się bardzo dobrą organizacją gry. Ponadto to człowiek obdarzony wielką charyzmą, wiedzący jak zarządzać szatnią. A co dla nas istotne, niejednokrotnie pokazywał, że potrafi wprowadzać do składu młodych zawodników. Jesteśmy przekonani, że da naszemu zespołowi nowy bodziec pracy – zaznacza dyrektor sportowy Dariusz Sztylka.

Do sztabu szkoleniowego dołączy czeski współpracownik Vitezslava Lavički Zdeněk Svoboda, który będzie pełnił funkcję II trenera.

Wypowiedzi

Vitezslav Lavička (I trener): – Pragnę wszystkich powitać i podziękować Śląskowi za przedstawioną ofertę. Szczerze chciałbym powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt zostać częścią nowego projektu klubu, o tak bogatej historii. Wiem też, że Śląsk ma świetnych kibiców. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że obecnie drużyna znajduje się w niełatwej sytuacji. Ten klub i zespół mają potencjał, by zajmować wyższe miejsce w tabeli i wierzę, że dzięki wspólnej, wytężonej pracy, uda się to osiągnąć.

Przyjechałem tutaj ze Zdeněkiem Svobodą, z którym znam się od wielu lat i mam bardzo dobre doświadczenia ze wspólnej pracy. Oczywiście nie będziemy pracować i wprowadzać zmian tylko we dwójkę. Chcemy, by wszyscy ludzie Śląska współpracowali i starali się, by drużyna poszła w górę. Proszę kibiców, by również się do tego przyczynili, dopingiem i wsparciem drużyny.

Prawdą jest, że oprócz Śląska prowadziłem rozmowy z Zagłębiem Lubin. Ucieszyłem się z zainteresowania Zagłębia, ale kiedy poznałem projekt, który jest wdrażany w Śląsku, to stanowiło dla mnie ostateczny bodziec do podjęcia decyzji. Chcę podziękować zarządowi Zagłębia za prowadzone rozmowy.

Przychodząc do Śląska, poznawałem nie tylko klub, ale i kadrę drużyny. Prowadziłem rozmowy z dyrektorem sportowym oraz z prezesem. Przyjąłem zaproszenie, by obejrzeć mecz Śląska z Koroną, żeby mieć obraz aktualnej gry WKS-u. Znam sytuację Śląska, drużyna jest w niskich rejonach tabeli, ale słyszałem i wiem to po analizie składu, że ten zespół ma potencjał, by był coraz lepszy. Od pierwszego dnia wspólnych treningów zaczynamy pracować nad tym, by drużyna się rozwijała i osiągała dobre wyniki.

Jestem typem trenera, który lubi duże wyzwania. Dlatego oferta ze Śląska nie była dla mnie podrzędna, wręcz przeciwnie. Prawdą jest, że zespoły, które prowadziłem, grały zwykle o tytuł mistrzowski, plasowały się w wyższych rejonach tabeli. Ale mam ambicję i entuzjazm, by z pozostałymi ludźmi w Śląsku podnieść drużynę i wyniki. Z moich doświadczeń wynika, że sukcesu nie osiągnie się bez współpracy i dyscypliny.

Nie można ocenić drużyny po jednym meczu, nie zrobię tego po obejrzeniu spotkania z Koroną. Ale to był jeden element całościowego obrazu drużyny i klubu, który poznałem przed objęciem funkcji trenera. Zobaczyłem drużynę na żywo, a to ważne. Będziemy analizowali skład i stopniowo uzupełniali go w pewnych miejscach, jeśli uznamy to za potrzebne. Dla mnie najważniejsze jest jednak, by poznać tych graczy, których mam w kadrze, pokazać im swoją wizję i oczekiwania. Od każdego zawodnika będzie zależeć, czy wykorzysta swoją szansę.

Piotr Waśniewski, prezes zarządu: – Potrzebne były zmiany w kwestii wyniku sportowego. Zdajemy sobie sprawę z miejsca naszej drużyny w tabeli. Na wstępie chcę jeszcze raz podziękować Pawłowi Barylskiemu, za podjęcie odpowiedzialności i pomoc. Jego praca dała nam czas, by podjąć najlepszą możliwą decyzję. Jestem przekonany, że gdyby nie to, nie mielibyśmy możliwości przedstawić Vitezslava Lavički. Jestem szczęśliwy z tego wyboru. To trener, który nie będzie strażakiem, który gasi doraźny pożar, tylko kapitanem okrętu. Mam nadzieję, że w burzowym okresie wyprowadzi zespół na spokojne wody.

We wstępnym rozmowach przedstawiliśmy trenerowi sztab szkoleniowy. Finalne decyzje co do jego ostatecznego kształtu zostaną podjęte po pierwszych dniach obecności trenera.

Mam nadzieję, że wszystkie decyzje i wyniki potwierdzą, że ambicje trenera nie są inne niż zarządu, jeśli chodzi o organizację klubu i pozycję w tabeli. Dla wielu to może brzmieć egzotycznie w obecnej sytuacji, ale trudno mi sobie wyobrazić, by taki klub jak Śląsk nie był regularnym uczestnikiem rozgrywek europejskich. Zmiana trenera to jedyny właściwy kierunek. Oczywiście w tej chwili musimy nie tylko patrzeć do przodu, ale i za siebie oraz dbać o jak najdalsze od strefy spadkowej miejsce. Nie wyobrażam sobie, by trener Lavička decydował się na dołączenie do nas, gdyby celem była jedynie walka o wygranie grupy spadkowej. Sytuacja jest wiele trudniejsza niż parę lat temu, ale byłem już częścią projektu, w którym drużyna zajmowała przedostatnie miejsce w tabeli, a potem zdobyła wicemistrzostwo.

Najważniejsza jest kwestia sportowa. Wspólnie oceniliśmy potencjał drużyny i jeśli za półtora roku uda się osiągnąć spodziewany poziom, to przedłużymy współpracę. Jeśli nie, siądziemy do stołu, by rozmawiać. Nie chodzi tutaj o europejskie puchary. Zapis w kontrakcie o przedłużeniu umowy odnosi się do potencjału obecnej drużyny. To nie jest tak, że zatrudnia się 11 graczy w okienku transferowym i oni zmienią oblicze. Wtedy to nie będzie drużyna, a grupa indywidualistów. Nam zależy, aby z tego, co Śląsk posiada, trener zbudował jak najwięcej i wyznaczył kierunek. Jeśli uznamy, że drużyna potrzebuje uzupełnień, będziemy starali się ich dokonywać. Najpierw liczy się wynik, ale również to, byśmy wykorzystywali naszą akademię. Mam nadzieję, że doświadczenia trenera w pracy z młodszymi zawodnikami otworzą nam nie tylko inne rynki do pozyskiwania graczy, ale i spowodują odwagę w dawaniu szansy młodym piłkarzom.

Wojciech Bochnak, wiceprezes zarządu: – Trener Lavička ma zapewnić rozwój naszego klubu i wiążemy z nim długofalową współpracę. W Śląsku prężnie działa akademia, a wiemy, że nasz nowy trener ma doświadczenie przy wprowadzaniu młodych zawodników do gry. Ponadto był szkoleniowcem młodzieżowej reprezentacji Czech. Liczymy, że jego doświadczenie nie tylko pomoże w utrzymaniu Śląska w Ekstraklasie, ale również docelowo poskutkuje wprowadzeniem młodych graczy do składu I drużyny.

Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy: – Vitezslav Lavička to w mojej ocenie top trenerów czeskich. Zapracował na taką opinię, osiągając sukcesy w różnych miejscach i w odmiennych warunkach. Jego zatrudnienie nie było jednak poparte tylko tytułami, ale rzetelną i merytoryczną analizą warsztatu oraz tego, jak grają jego zespoły. Widać, że odciska swoje piętno, drużyna wie, jak przechodzić z ataku do obrony, a zawodnicy wiedzą dokładnie, jak mają zachowywać się na boisku.

To człowiek o bardzo wysokiej kulturze pracy. Powiedział mi, że nie akceptuje porażki, a nasz klub potrzebuje kogoś, kto jest urodzonym zwycięzcą i potrafi maksymalnie wykrzesać umiejętności zawodników.

Chcemy się skupić na obecnej kadrze i razem zdiagnozować, jakie wzmocnienia są najpilniejsze. Pracujemy bardzo mocno, jesteśmy przygotowani na analizę. Jeśli uznamy, że transfery są potrzebne, będziemy działać.
(pras.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button