POLITYKAŚWIAT

Szef Gabinetu Prezydenta RP z wizytą w USA. Co z wizami dla Polaków?

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zakończył kolejną wizytę w USA.

Obejmowała ona spotkania w ONZ w Nowym Jorku i w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji Prezydenta USA Donalda Trumpa, Kongresu i ekspertami ośrodków doradczych.

Najważniejszymi punktami dwudniowej roboczej wizyty ministra Szczerskiego w amerykańskiej stolicy było jego spotkanie we wtorek z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem oraz w środę rozmowy z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem. Podczas obu spotkań dominowały zagadnienia związane z polskimi staraniami zmierzającymi do wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju.

Krzysztof Szczerski po spotkaniu z Boltonem powiedział, że rozmowy przekonały go, że „jesteśmy na dobrej drodze”, aby doprowadzić wkrótce do „zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce”.

Obaj wysokiej rangi urzędnicy omówili także kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie i w tym kontekście opozycję Stanów Zjednoczonych i Polski wobec planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Rozmawiali też o planowanym przez Waszyngton odstąpieniu od układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) oraz o współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Szef Gabinetu Prezydenta RP podczas spotkań z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa poruszył także zagadnienie zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków zamierzających w celach turystycznych odwiedzić USA.

Rozmowy te – jak powiedział Krzysztof Szczerski – napawają go nadzieją, że rok 2019 „może być w tej dziedzinie rokiem przełomowym, ponieważ po raz pierwszy mamy taką sytuację, że zarówno dzięki aktywności Polski, jak i poprawie sytuacji w Polsce, (…) jesteśmy bardzo bliscy zmieszczenia się w kryteriach formalnych amerykańskiego programu bezwizowego”.

Krzysztof Szczerski we wtorek spotkał się z ekspertami i wystąpił na sesji think tanku The Atlantic Council poświęconej stuleciu odzyskania niepodległości Polski i zarazem stuleciu współpracy Polski z USA.

The Atlantic Council, od lat w swojej działalności skupiająca się na wzmocnieniu związków transatlantyckich, powołała specjalną grupę roboczą do oceny zasadności rozmieszczenia sił amerykańskich w Europie Środkowej.

Przed odlotem z Waszyngtonu do Polski na pokładzie samolotu rejsowego w środę (czwartek nad ranem czasu polskiego) Szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy rozmawiał na Kapitolu o wzmocnieniu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z amerykańskimi ustawodawcami.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button