REPREZENTACJASIATKÓWKA

Mistrzostwa Europy ponownie w Łodzi. SLN mężczyzn wróci w 2020 roku

Atlas Arena - dwie imprezy siatkarskie

Finalistki mistrzostw Europy siatkarek po 10 latach będzie można zobaczyć w Łodzi.

W Atlas Arenie zostanie rozegrana część tego turnieju w 2019 roku. Rok później w Łodzi powitamy Siatkarskiej Ligi Narodów Mężczyzn.

– Mamy bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanów siatkówki żeńskiej. Dzisiaj możemy poinformować, że w przyszłym roku będziemy mieli super imprezę międzynarodową. Będą to mistrzostwa Europy, rozgrywane w nowej odsłonie, z czterema organizatorami. Oprócz Polski będą to: Węgry, Słowacja i Turcja. W 2020 roku będziemy natomiast mieli Siatkarską Ligę Narodów, którą gościliśmy również kilka miesięcy temu – poinformował w środę na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Mistrzostwa Europy siatkarek to impreza, której historia rozpoczęła się w roku 1949. Do tej pory rozegrano 30 turniejów finałowych, w których tylko raz zabrakło Polek (1993). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w Czechosłowacji, a biało-czerwone wróciły z nich z brązowym medalem. Do roku 1971 siatkarki osiem razy walczyły o tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu, a Polki na tych turniejach zdobyły osiem medali (po cztery srebrne i brązowe). Później do tej kolekcji dołożyły jeszcze trzy krążki, w tym dwa najcenniejsze – złote. Mistrzostwo Europy siatkarki znad Wisły wywalczyły w latach 2003 i 2005, pod wodzą nieżyjącego już łodzianina Andrzeja Niemczyka.

Do ósmej edycji finały ME rozgrywano nieregularnie, a przerwy między kolejnymi turniejami wynosiły od jednego roku, do pięciu lat.

W 1975 rozegrano turniej, który rozpoczął nowy rozdział w historii ME siatkarek. Od imprezy w byłej Jugosławii rywalizacja o mistrzostwo Europy toczy się co dwa lata. W roku 2009 gospodarzem mistrzostw po raz pierwszy była Polska, a głównym miastem imprezy – Łódź.

W Atlas Arenie rozegrano m.in. mecz otwarcia i wszystkie spotkania fazy finałowej oraz wszystkie z udziałem reprezentacji Polski, która zdobyła brązowy medal – ostatni w dotychczasowej historii. Mistrzostwa zakończyły się nie tylko sukcesem sportowym, ale też organizacyjnym. Już w pierwszej fazie turnieju sześć spotkań grupy A obejrzało w Atlas Arenie 58 tys. widzów, a rekordową frekwencję w historii ME miał mecz Polski z Holandią, na który przyszło 13 200 kibiców. Łącznie w łódzkiej hali rozegrano 25 spotkań, a turniej miał najlepszą frekwencję w historii tych rozgrywek.

Po dziesięciu latach najlepsze siatkarki Europy wracają do Łodzi. Współgospodarzami XXXI edycji ME będą cztery państwa: Polska, Turcja, Węgry i Słowacja. W Polsce siatkarki będą grały tylko w łódzkiej Atlas Arenie, gdzie odbędą się wszystkie spotkania grupowe z udziałem kadry biało-czerwonych (pięć dni meczowych) oraz po dwa mecze 1/8 i 1/4 mistrzostw. Mistrzostwa rozpoczną się 23 sierpnia, a zakończą 8 września 2019.

W roku 2020 do Łodzi wróci natomiast Siatkarska Liga Narodów Mężczyzn. W maju lub czerwcu w Atlas Arenie przez trzy dni reprezentacja Polski rywalizować będzie z trzema innymi uczestnikami rozgrywek, które w roku 2018 zastąpiły bardzo popularną wśród kibiców Ligę Światową. Łódź była współgospodarzem 16 edycji LŚ oraz premierowej odsłony SLN.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button