RÓŻNOŚCI

Szczecin. Spodnie ze skóry pytona w przesyłce z Indonezji

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa

Spodnie z pytona wykryła zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w przesyłce z Indonezji.

  • Przesyłka miała trafić do odbiorcy w Szczecinie.
  • Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń) jest przestępstwem.

Podobno o gustach nie dyskutuje się. Jednak gust jednego ze szczecinian nie przypadł nikomu do gustu.

Funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym w Szczecinie skontrolowali przesyłkę z Indonezji. Paczka miała trafić do odbiorcy w Szczecinie.

W deklaracji przesyłki nadawca wpisał, że znajdują się w niej spodnie. I faktycznie w paczce znajdowały się spodnie, tyle że ze skór pytona. Koordynatorka ds. CITES (ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem) dokonała oględzin zawartości paczki i stwierdziła, że spodnie uszyto ze skór pytona – gatunku objętego ochroną na podstawie konwencji CITES*.

Przesyłka trafiła do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS). Dalszym postępowaniem zajmie się komórka dochodzeniowo-śledcza ZUCS.

Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń) jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.

*Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również – od miejsca jej podpisania w 1973 r. – Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.

Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce.

Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy, np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button