INNE

Szachowe święto w Warszawie. Jan-Krzysztof Duda zremisował z mistrzem świata Magnusem Carlsenem

Chess. Turniej Rapid & Blitz 2024

Światowa czołówka arcymistrzów szachowych walczy w Warszawie o wygraną w prestiżowym turnieju Rapid & Blitz 2024.

Pierwszego dnia najlepszy okazał się Kiriłł Szewczenko, który wygrał trzy partie. Na koniec, w starciu dwóch poprzednich triumfatorów, Jan-Krzysztof Duda zremisował z Magnusem Carlsenem. Wielkie szachowe emocje potrwają w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN aż do niedzieli.

Polskich fanów elektryzuje z pewnością pasjonująca walka Jana-Krzysztofa Dudy z wieloletnim mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Pierwsza jej odsłona miała miejsce we wtorek – w turnieju szachów szybkich padł remis, ale polski arcymistrz miał wrażenie, że mogło to skończyć się nawet lepiej.

Szachy. Magnus Carlsen i Arjun Erigiasi (fot. Rafał Oleksiewicz)

– Nie wiem, co się porobiło, w pewnym momencie miałem wrażenie, że moja pozycja jest lepsza – mówi Jan-Krzysztof Duda. – Ale potem to Magnus przejął inicjatywę, a teraz patrząc na spokojnie, być z może od początku to się zgadzało i powinno zakończyć właśnie remisem. Przyznaję, że byłem uniesiony, lekko wkurzony po poprzedniej przegranej partii, z Vincentem Keymerem, więc remis czarnymi w trzeciej partii z Magnusem jest z założenia zawsze dobry. Myślę, że ten turniej bardzo sprzyja promocji szachów w naszym kraju, tak jak w dwóch poprzednich edycjach mamy tutaj mnóstwo kibiców, co jest bardzo fajne. Aczkolwiek najfajniej jest, gdy się wygrywa a nie przegrywa – dodaje nasz arcymistrz, który po zakończeniu rywalizacji cierpliwie rozdawał setki autografów.

Pierwszego dnia komplet zwycięstw zaliczył Kiriłł Szewczenko, jako jedyny w stawce. – Uważam, że nieźle mi się grało, a wyniki choć pewnie niespodziewane, są jakie są – podsumował Szewczenko. – Podoba mi się to zainteresowanie szachami w Polsce, jestem już w Warszawie nie pierwszy raz i bardzo się cieszę, że otrzymałem zaproszenie na ten turniej. Polska to dla mnie bardzo ważne miejsce, tutaj znalazłem się tuż po wybuchu wojny na Ukrainie i tutaj czuję się komfortowo – dodaje.

Turniej Rapid & Blitz jest organizowany w Polsce już po raz trzeci, a rozgrywany w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tak jak w poprzednich edycjach rywalizacja odbywa się w Centrum Konferencyjnym POLIN. Każdego dnia (do niedzieli) turniej będzie zaczynać się od godz. 13. Po rywalizacji sportowej setki kibiców czekają na autografy od najlepszych graczy na świecie, w korytarzach pojawiają się prawdziwe tłumy. Fundacja zadbała także o dodatkowe atrakcje dla fanów, m.in. zapraszając Reya Enigmę, tajemniczego szachowego influencera, który do dziś skrywa pod maską swoją prawdziwą tożsamość.

– Przyjechałem do Warszawy z wielką chęcią, chcę nadal promować szachy na całym świecie – mówi Rey Enigma. – W tej chwili moją prawdziwą tożsamość zna mniej więcej dziesięć osób, a jej ukrywanie jest trochę męczące. Ale bawię się w Warszawie bardzo dobrze i robię coś ważnego, więc na razie prawdziwy Rey zostanie w ukryciu – dodaje.

Szachy. Vincent Keymer i Kiriłł Szewczenko (fot. Rafał Oleksiewicz)

Polski turniej rozpoczął Grand Chess Tour 2024, serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata będą walczyć o pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów.

Nowością w warszawskim turnieju jest wprowadzenie biletów-cegiełek, z których dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Rozeszły się one błyskawicznie. Kibice mogą jednak nadal wejść bezpłatnie na niebiletową pozostałą część widowni, ale przy dużym zainteresowaniu organizatorzy nie mogą zagwarantować miejsca (decyduje kolejność przybycia).

Pula nagród polskiego turnieju to 175 tysięcy dolarów, a w całym cyklu do wygrania jest półtora miliona. To także doskonała szansa na zdobycie autografu czy zrobienie zdjęcia z arcymistrzami.

Wyniki 1. dnia Rapid & Blitz 2024:

  1. Kiriłł Szewczenko 6,0
  2. Magnus Carlsen 4,0
  3. Nodirbek Abdusattorov 4,0
  4. Praggnanandhaa Rameshbabu 3,0
  5. Arjun Erigiasi 3,0
  6. Vincent Keymer 3,0
  7. Jan-Krzysztof Duda 2,0
  8. Wei Yi 2,0
  9. Anish Giri 2,0
  10. Gukesh Dommaraju 1,0
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button