GOSPODARKA

Świnoujście. Setna dostawa skroplonego gazu ziemnego do Polski. Tańszy gaz

Ceny gazu niższe

3 lipca marszałek Sejmu Elżbieta Witek przebywała w województwie zachodniopomorskim.

Głównym punktem wizyty była uroczystość z okazji jubileuszowej, 100. dostawy skroplonego gazu ziemnego do Polski. Wydarzenie poprzedziło złożenie przez Marszałek Sejmu wieńca przy tablicy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Terminalu LNG w Świnoujściu.

– Każda odpowiedzialna władza, realizując politykę, powinna myśleć w dłuższej perspektywie niż tylko w jednej kadencji. Taką odpowiedzialną postawę reprezentował śp. prezydent Lech Kaczyński. To wtedy pojawił się ten projekt, ten pomysł. Wynikał on z wielkiej potrzeby bezpieczeństwa, ponieważ my potrzebowaliśmy, potrzebujemy i zawsze będziemy potrzebować nie tylko bezpieczeństwa militarnego, ale także bezpieczeństwa energetycznego – mówiła marszałek Witek.

Elżbieta Witek zwróciła uwagę na fakt, że gaz trafia nie tylko do przedsiębiorstw, ale także do odbiorców indywidualnych. – Bezpieczeństwo energetyczne to jedno, ale zmniejszenie cen gazu dla odbiorców indywidualnych o 10 proc. to drugie. To jest niebywały sukces. Nigdy wcześniej takiej obniżki gazu dla odbiorców indywidualnych nie było – podkreśliła Marszałek Sejmu.

Marszałek Witek nawiązała również do kwestii dywersyfikacji dostaw gazu. – Kilka lat temu 90 proc. Gazu pochodziło z Rosji. Nie raz spotkaliśmy się z szantażem. Trzeba było znaleźć innych dostawców. Stąd budowa tego terminala. Dziś mamy setną dostawę gazu. W tym momencie te dostawy idą z trzech kierunków: Norwegia, Katar, USA. Tych kierunków może być znacznie więcej – stwierdziła.

Specjalną korespondencję do uczestników uroczystości wystosował prezydent Andrzej Duda. „Pewny i niezakłócony dostęp do nośników energii wzmacnia potencjał państw członkowskich Unii Europejskiej oraz ich solidarną współpracę. Ładu, którego nowym filarem jest również inicjatywa Trójmorza. Inicjator utworzenia terminalu LNG w Świnoujściu i obecnie jego patron śp. Lech Kaczyński zachęcał do działań odważnych i zdecydowanych. Powtarzał z naciskiem, że w warunkach współczesnego świata państwa muszą zachować elastyczność w kwestii swojej polityki energetycznej. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu wymaga konsekwentnych i zdecydowanych działań zmierzających do zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw energii z różnych kierunków” – napisał Andrzej Duda w liście odczytanym przez Halinę Szymańską, szefa Kancelarii Prezydenta.

– To dziwny dzień, bo wydaje się mi, że to początek rutyny. Setny statek w gazoporcie, to jest znak, że faktycznie powinniśmy mieć satysfakcję z tego, że strategia dla bezpieczeństwa naszego kraju obraca się w rzeczywistość – mówił z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Setna dostawa skroplonego gazu ziemnego przypłynęła do Polski metanowcem transportującym LNG z Kataru. Odbiorcą surowca z terminalu LNG w Świnoujściu jest PGNiG. Dostawcą pierwszego ładunku do celów technicznych w historii był w grudniu 2015 r. katarski Qatargas. 17 czerwca 2016 r. nastąpiła pierwsza dostawa komercyjna LNG. Od tego czasu do gazoportu w Świnoujściu dotarły transporty skroplonego gazu m. in. z Kataru, USA, Norwegii.

Ceny gazu niższe

Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych są od 1 lipca niższe.

URE: w nowej taryfie ceny gazu obniżono o 10,6 proc. Jest to spadek średnich płatności w PGNiG o 9,8 proc. dla indywidualnych odbiorców.

PGNiG: nowa taryfa obowiązująca od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. to średnio o 13,5 proc. niższe opłaty za gaz, niż pod koniec grudnia 2015 roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button