CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Światowy Dzień Ziemi. Jubileuszowa edycja „działania na rzecz ochrony klimatu”

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi. Każdy z nas może zadbać o środowisko naturalne!

Globalne ocieplenie, deficyty wody czy nadmierna produkcja odpadów to wyzwania, których nie można ignorować. Inaczej Ziemia będzie dla kolejnych pokoleń bardzo nieprzyjaznym miejscem do życia. Co istotne, przeciwdziałać negatywnym trendom może każdy. Obchodzony 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja, aby zmienić swoje złe przyzwyczajenia i żyć z poszanowaniem natury.

W tym roku motyw przewodni święta to „Działania na rzecz ochrony klimatu” !

Wyzwaniem wymagającym szczególnego zainteresowania – nie tylko światowych liderów, lecz także nas samych – jest globalne ocieplenie. Aż 19 z 20 najcieplejszych okresów w historii pomiarów (od 1880 r.) miało miejsce w latach 2001-2019. Wraz z rosnącą temperaturą topnieją arktyczne i antarktyczne lodowce. Zakładając negatywny scenariusz, w perspektywie 2100 roku globalny poziom mórz i oceanów wzrośnie o 84-110 cm. Problem dotyczy zarówno odległych wysp pacyficznych, jak i naszego kraju. Należy pamiętać, że znaczna część Żuław Wiślanych to obszar depresyjny, który w niedalekim horyzoncie czasowym może zostać zalany.

Jak pomóc naturze?

Globalne ocieplenie wywoływane jest przez czynniki naturalne, takie jak aktywność słoneczna czy wulkaniczna oraz działalność człowieka, czyli nadmierna emisja gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla. Właśnie z tego powodu eksperci i naukowcy apelują, by każdy z nas zadbał o ograniczenie swojego śladu węglowego. Statystyczny Europejczyk w 2018 roku wyemitował bowiem aż 7 ton gazów cieplarnianych do atmosfery (w przeliczeniu na CO2). A szkodliwe związki chemiczne to nie tylko efekt funkcjonowania przemysłu energetycznego, ale także codziennej jazdy samochodem i… zakupu kolejnej pary butów czy nowego sprzętu elektronicznego.

– Na nasz ślad węglowy wpływają różne czynniki. Musimy pamiętać, że do wyprodukowania każdego sprzętu potrzebna jest odpowiednia ilość energii. Kupując zbędne rzeczy, przyczyniamy się do nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – podkreśla Radosław Żuk, prezes Fundacji BOŚ.

Ważne jest zatem m.in. oszczędzanie energii w domu, zarówno tej cieplnej, jak i elektrycznej. Dlatego istotnym działaniem jest np. niepozostawianie telewizora czy konsoli do gier w trybie czuwania i odłączanie sprzętu RTV od kontaktu podczas dłuższej nieobecności. Należy bowiem pamiętać, że w przeciwnym wypadku tego rodzaju urządzenia i tak będą pobierać energię.

Dobrym pomysłem, wpływającym na zmniejszenie udziału konwencjonalnych źródeł energii w produkcji prądu i ciepła, jest wyposażenie własnego domu w instalację fotowoltaiczną. Może ona polepszyć jakość powietrza w okolicy (mniejszy udział węgla w wytwarzaniu energii) i pozytywnie wpłynąć na zasobność naszego portfela – poza poniesieniem kosztów początkowych, późniejsze użytkowanie w zasadzie nie generuje wydatków. W ten sposób wyprodukowaną energię można zużywać na własne potrzeby, a nadwyżkę oddawać do sieci, by w okresie mniejszego nasłonecznienia (zima) również cieszyć się niższymi rachunkami.

Emisja gazów to niejedyny problem

– Oprócz ograniczania śladu węglowego ważne jest również zwrócenie uwagi na inne problemy związane ze zmianami klimatycznymi. W tym kontekście należy spojrzeć na wodę. Polska to jedno z uboższych państw Europy pod względem jej zasobów. Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem suszy atmosferycznej i rolniczej. – Woda jest najważniejsza dla człowieka, bez niej życie nie jest możliwe. Tymczasem, powtarzające się okresy niewielkich opadów nie napawają optymizmem. Dlatego tak istotne jest jej oszczędzanie. Łatwym i tanim sposobem jest montaż perlatorów na kranach w łazience i kuchni. To specjalna nakładka napowietrzająca strumień. W ten sposób zużycie wody można zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent. Warto również gromadzić deszczówkę w przydomowym zbiorniku retencyjnym, wykorzystując ją później do podlewania ogrodu czy mycia samochodu – mówi Radosław Żuk.

Właściwego podejścia w dzisiejszych czasach wymaga również gospodarka odpadami. Jak wynika z danych GUS, przeciętny Polak co roku wytwarza 325 kg śmieci. To prawie kilogram każdego dnia. Co jednak ważne, ilość produkowanych odpadów w dużej mierze zależy od nas samych i łatwo ją ograniczyć. Wystarczy zrezygnować z używania plastikowych toreb zakupowych, nie wybierać artykułów znajdujących się w nieprzyjaznych środowisku opakowaniach czy odpowiednio segregować odpady, dbając o ich późniejsze, powtórne wykorzystanie.

Linia Emirates (fot. org.)

Dzień Ziemi – zaangażowanie linii Emirates w ochronę środowiska

Dzisiaj na całym świecie obchodzone jest 50-lecie Dnia Ziemi – coroczne święto, które jednoczy całą planetę, aby wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska. Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć i globalnej odpowiedzialności za Ziemię ma na celu ochronę naszej planety nie tylko dziś, ale każdego dnia.

Emirates, największe międzynarodowe linie lotnicze na świecie, są świadome swojej odpowiedzialności za środowisko naturalne – operują jedną z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych flot samolotów, a także aktywnie pracują nad sposobami zmniejszenia zużycia zasobów, inwestując jednocześnie w ochronę dzikiej przyrody i naturalnych ekosystemów.

W ramach obchodów Dnia Ziemi linie Emirates przedstawiają swoje zaangażowanie w ochronę planety poprzez realizację wielu inicjatyw zrównoważonego biznesu.

Redukcja emisji spalin

– Emirates obsługuje jedną z najmłodszych flot samolotów szerokokadłubowych na świecie – jej średni wiek to 6,5 roku.

– Linie lotnicze dysponują kompleksowym programem oszczędzania paliwa, w ramach którego aktywnie ograniczane jest niepotrzebne spalanie paliwa i emisja spalin. Program opiera się na współpracy z dostawcami usług nawigacji lotniczych w celu stworzenia najbardziej efektywnego planu trasy dla każdego lotu.

– Linie Emirates wykorzystują innowacyjną technikę czyszczenia silników samolotowych pianą, co biorąc pod uwagę całą flotę, pomaga przewoźnikowi zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ok. 200 ton rocznie.

–  Emirates wykorzystują również technikę czyszczenia samolotów na sucho, oszczędzając w ten sposób 11 milionów litrów wody rocznie.

– Linie lotnicze zainwestowały również w systemy wykorzystujące energię słoneczną w dwóch głównych obiektach należących do Emirates w ZEA: w Centrum Konserwacji Silników Emirates Engine Maintenance Centre oraz w siedzibie działu Emirates Flight Catering. Szacuje się, że dzięki tym systemom ilość emitowanego przez linie dwutlenku węgla będzie mniejsza nawet o 3,8 mln kg rocznie.

Odpowiedzialna konsumpcja

– Każdy z 50 000 do 60 000 elementów wykorzystywanych podczas lotu Emirates pochodzi z przemyślanego i sprawdzonego źródła – od posiłków, poprzez kosmetyki i sprzęt bezpieczeństwa, aż po pościel.

– Na pokład linii Emirates zostały wprowadzone papierowe słomki, plastikowe mieszadełka do drinków zastąpiono drewnianymi, a zamiast plastikowych torebek do pakowania produktów zakupionych podczas lotu używane są papierowe zamienniki. Szacuje się, że dzięki tym inicjatywom uda się zmniejszyć liczbę jednorazowych produktów plastikowych na wysypiskach śmieci o 81,7 mln.

– W 2017 r. linie Emirates wprowadziły ekologiczne koce w klasie ekonomicznej, z których każdy jest wykonany z 28 plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Dzięki tej inicjatywie na wysypiska śmieci nie trafi 88 mln plastikowych butelek.

Ochrona dzikiej przyrody

– Linie Emirates aktywnie wspierają ochronę szczególnie delikatnych siedlisk zwierząt od 1999 roku, kiedy w Dubaju powstał ośrodek Al Maha Desert Resort and Spa z rezerwatem ochrony fauny i flory pustynnej. Stał się on fundamentem utworzonego w 2003 r. rezerwatu Dubai Desert Conservation Reserve (DCCR).

Emirates One & Only Wolgan Valley to jeden z pierwszych australijskich luksusowych ośrodków ochrony przyrody zbudowany w celu zminimalizowania zużycia energii i wody.

– Linie Emirates są zaangażowane w zwalczanie nielegalnego handlu gatunkami dzikiej fauny i flory. Prowadzą politykę „zero tolerancji” dla przewożenia zakazanych gatunków, trofeów myśliwskich czy innych przedmiotów związanych z nielegalną działalnością dotyczącą przyrody.

#DajZiemiOddech (fot. UMW)

#DajZiemiOddech – nie tylko przy okazji Światowego Dnia Ziemi

W ramach tegorocznych obchodów Warszawa prowadzi akcję #DajZiemiOddech, pokazując mieszkańcom, jak dzięki małym zmianom w codziennym życiu mogą pomóc naszej planecie.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną Dzień Ziemi będziemy obchodzić tam, gdzie przeniosło się życie wielu z nas – w przestrzeni wirtualnej. Symbolicznie przypominamy jak kruchy jest ekosystem planety, jak ogromny ma wpływ na nasze zdrowie i dlaczego tak ważna jest nasza ciągła troska o środowisko. Jest to tym bardziej istotne dzisiaj, gdy wyraźnie widzimy jak zmiany klimatyczne czy zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływają na nas oraz na gatunki zwierząt i roślin – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.

W ramach akcji #DajZiemiOddech na miejskich profilach w mediach społecznościowych pojawiają się wskazówki i propozycje działań, które mogą być ulgą dla planety i jej zasobów. Publikacje zachęcają do małych zmian, które każdy może wprowadzić w swoim codziennym życiu już teraz, nawet w czasie kwarantanny.

Dodatkowo w środę, 22 kwietnia, Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski będą podświetlone na zielono.

Warszawa wraz z członkami Partnerstwa dla Klimatu inicjatywą #DajZiemiOddech zachęca do refleksji – czy nasze codzienne zachowania i przyzwyczajenia sprzyjają Ziemi? Na lepszą kondycję środowiska naturalnego pozytywnie wpływa oszczędne zużycie wody, energii, przemyślane zakupy, używanie naczyń wielokrotnego użytku, kompostowanych opakowań, jak również ograniczenie korzystania z kominków i niespalanie odpadów, w tym liści i skoszonej trawy.

Walczmy o czystsze powietrze i więcej wody

Warszawa prowadzi intensywne działania na rzecz wymiany kotłów węglowych na ekologiczne źródło ciepła, zarówno w lokalach miejskich jak i budynkach prywatnych. Mieszkańcy, którzy chcą ekologicznie ogrzewać dom, mogą skorzystać z warszawskich dotacji do wymiany tzw. „kopciuchów”. Teraz wnioski o dofinansowanie do likwidacji starych pieców i kotłów przyjmowane są mailowo, telefonicznie i korespondencyjnie, a wysokość kwoty dotacji można obliczyć z pomocą specjalnego kalkulatora. Miasto wpiera także finansowo instalację urządzeń małej retencji wody, czyli zbiorników, w których zbiera się tzw. „deszczówkę”. Dzięki temu warszawiacy mogą przyczynić się do walki ze smogiem i suszą. Więcej informacji o dotacjach do ekoinwestycji dostępne jest na stronie zielona.um.warszawa.pl.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button