Sukcesy polskich tenisistów. Żuk, Drzewiecki z Matuszewskim i Falkowska triumfowali

Świat tenisa

Tenisiści PZT Team prezentują wysoką formę w końcówce tego sezonu.

W mijającym tygodniu swój dorobek o wygraną w singlu powiększył Kacper Żuk, a o tytuły w grze podwójnej Karol Drzewiecki z Piotrem Matuszewskim oraz Weronika Falkowska. Do tego należy dodać wygraną w deblu Szymona Kielana.

Wieczorem w niedzielę mocno kibicowaliśmy Urszuli Radwańskiej, która w finale turnieju ITF W60 w Calgary (pula nagród 60 tys. dol.) spotkała się (o godz. 21) z Amerykanką Robin Montgomery. Niestety Polka musiała uznać wyższość Amerykanki Robin Montgomery, która wygrała 7:6(6), 7:5.

Kacper Żuk (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki) nie miał sobie równych w imprezie ITF M25 w Szarm el-Szejk (pula nagród 25 tys. dol.), gdzie był najwyżej rozstawiony w drabince. Zawodnik PZT Team bez straty seta wygrał trzy pierwsze mecze, a pewne problemy miał z pokonaniem w półfinale Brytyjczyka Stuarta Parkera 3:6, 7:5, 6:3. Ale potem w meczu o tytuł pewnie ograł kolejnego Brytyjczyka Alastaira Graya 6:4, 6:4 i w ten sposób odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie w turnieju tej rangi.

Karol Drzewiecki w najlepszy możliwy sposób zakończył ponad miesięczne Tourne po Ameryce Południowej. Zawodnik PZT Team w parze z Piotrem Matuszewskim triumfował w challengerze ATP 80 w Montevideo (pula nagród 53,12 tys. dol.). Debel rozstawiony z numerem czwartym jedynego seta w imprezie stracił w półfinale, pokonując parę numer jeden w drabince Argentyńczyków Guido Andreozziego i Guillermo Durana 6:4, 0:6, 10-5.

W decydującym meczu Drzewiecki i Matuszewski okazali się lepsi pod Argentyńczyka Facundo Diaza Acosty i Wenezuelczyka Luisa Davida Martineza (nr 3.) 6:4, 6:4. Karol zdobył w ten sposób swój piąty tytuł w imprezie rangi ATP Challenger Tour, natomiast Piotr odniósł pierwsze zwycięstwo w tym cyklu.

O krok od tytułu w challengerze ATP 100 w Roanne (pula nagród 90 280 euro) był Szymon Walków (PZT Team) w parze z Dustinem Brownem z Jamajki. Para numer cztery w drabince musiała uznać w finale wyższość najwyżej rozstawionych Francuzów Sadio Doumbii i Fabiena Reboula 6:7 (5-8), 4:6. Natomiast Łukasz Kubot (CKT Grodzisk Maz.) w parze z Australijczykiem Mathew Ebdenem przegrali we Francji pierwszy mecz.

Weronika Falkowska (PZT Team/KS Górnik Bytom) wygrała w deblu turniej ITF W25 w Kiryat Motzkin (pula nagród 25 tys. dol.) razem z Jekateriną Reyngold. Rozstawione z dwójką tenisistki w trzech pierwszych meczach nie oddały rywalkom nawet seta. Najbardziej zacięty pojedynek stoczyły w finale, w którym pokonały Holenderkę Jasmijn Gimbrere i Jekaterinę Jaszinę (nr 3.) 4:6, 6:4, 10-4.

Falkowska triumfowała w grze podwójnej już po raz piąty w tym sezonie, po zwycięstwach odniesionych w ITF W60 w Collonge-Bellerive oraz imprezach ITF W25 w Trnavie, Sibeniku i Kairze. W singlu zawodniczka PZT Team (nr 4. w drabince) odpadła w 1/8 finału.

W drabince turnieju ITF M15 w Heraklionie (pula nagród 15 tys. dol.) znalazło się kilku Polaków, ale najwięcej powodów do radości miał Szymon Kielan (Legia Warszawa). Triumfował bez straty seta w parze z Ukraińcem Wołodimirem Użylowskim (nr 3.), a w finale okazali się lepsi od Chorwata Domagoja Biljesko i Uzbeka Chumojuna Sułtanowa 7:6 (8-6), 7:5. w singlu Szymon odpadł w pierwszej rundzie, a z polskich tenisistów do ćwierćfinału dotarł Olaf Pieczkowski (PZT Team).

Pierwszy półfinał w cyklu ATP Challenger Tour osiągnął Maks Kaśnikowski, a doko0nał tego w Calgary (pula nagród 53 120 dol.), przechodząc wcześniej dwie rundy eliminacji. W swoim pierwszym ćwierćfinale w challengerze  wyeliminował 118. na świecie Kanadyjczyka Vaska Pospisila 7:6 (9-7), 6:3. Jego zwycięski marsz w kolejnym spotkaniu zakończył dopiero Australijczyk Aleksander Vukicić, z którym przegrał 5:7, 6:7 (2-7). Dzięki temu wynikowi w poniedziałek tenisista PZT Team zadebiutuje w Top 400 rankingu ATP.