FESTIWALEFILM I SERIALE

Toruń. Festiwal CAMERIMAGE 2022 – gala otwarcia

Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE

Rozpoczęła się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE – jedyna polska impreza filmowa rozpoznawalna także poza granicami naszego kraju.

W Toruniu do 19 listopada będzie można obejrzeć ponad 220 filmów w ponad dwudziestu pasmach tematycznych i konkursach. Obok projekcji, na uczestników wydarzenia czekają spotkania z twórcami, seminaria, warsztaty, panele dyskusyjne i prezentacje najnowszych technologii wykorzystywanych w branży filmowej.

Do Torunia przyjechali filmowcy z całego świata. Wśród nich zarówno autorzy zdjęć filmowych, którym przede wszystkim poświęcone jest to wydarzenie, ale także reżyserzy, aktorzy i olbrzymie grono studentów szkół filmowych.

Toruń. Festiwal CAMERIMAGE – otwarcie (fot. pras.)

Festiwal CAMERIMAGE to także święto wszystkich miłośników kina i filmu, którzy przez ponad tydzień mogą delektować się najważniejszymi produkcjami filmowymi tego roku. Otwierając Festiwal, jego pomysłodawca i dyrektor, Marek Żydowicz, podziękował wszystkim, którzy od lat identyfikują się z Festiwalem, i którzy są z nim na dobre i na złe. Zaprezentował też plany dalszego rozwoju imprezy, już w nowych przestrzeniach – w budowanym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.

Podczas uroczystej gali otwarcia Festiwalu nie tylko przedstawiono składy wszystkich festiwalowych konkursów, ale także wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia.

Toruń. Festiwal CAMERIMAGE – otwarcie (fot. pras.)

Nagrody wręczone

Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego odebrał wybitny amerykański reżyser Sam Mendes, twórca m.in. American Beauty czy dwóch części serii filmów z Jamesem Bondem – Skyfall oraz Spectre. Nagrodę za wybitne osiągnięcia w filmie dokumentalnym odebrał Alex Gibney, okrzyknięty przez magazyn Esquire „najważniejszym dokumentalistą naszych czasów”. Do rąk niemieckiej reżyserki Ulrike Ottinger trafiło natomiast wyróżnienie za awangardowe osiągnięcia w sztuce filmowej. To jednak wciąż tylko przedsmak tego, co przed uczestnikami CAMERIMAGE, których czekają spotkania m.in. z Bazem Luhrmannem (Moulin Rouge, Wielki Gatsby, Elvis), Jeanem Jaquesem Annaudem (Imię róży, Siedem lat w Tybecie) czy Josephem Kosinskim i Claudio Mirandą – twórcami największego przeboju kinowego ostatnich miesięcy – Top Gun: Maverick.

Ważnym tematem, który wielokrotnie wybrzmiał na scenie była wojna w Ukrainie. Festiwal CAMERIMAGE zaprosił w tym roku do swojego programu dwa ukraińskie wydarzenia filmowe, które nie miały szansy odbyć się w Ukrainie. Wątek wojenny poruszany był też wielokrotnie w wystąpieniach festiwalowych gości i kuluarowych rozmowach.

Toruń. Festiwal CAMERIMAGE – otwarcie (fot. pras.)

Festiwal CAMERIMAGE

Festiwal CAMERIMAGE narodził się w Toruniu w 1993 roku. Po kilkunastu latach, w czasie których organizowany był najpierw w Łodzi a następnie w Bydgoszczy, w roku 2019 powrócił do miasta, gdzie jego historia się rozpoczęła. W uznaniu zasług Fundacji Tumult, która jest organizatorem wydarzenia, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski przekazał na ręce Marka Żydowicza, Prezesa Fundacji, Medal „Thorunium” – specjalną nagrodę przyznawaną w uhonorowaniu zasług dla miasta. Po zakończeniu gali wszystkim zebranym zaprezentowany został przedpremierowo najnowszy film Sama Mendesa Imperium słońca.

Festiwal CAMERIMAGE potrwa do 19 listopada.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button