PODRÓŻERÓŻNOŚCI

Stanowczo mówimy NIE pokazom z wykorzystaniem zwierząt!

Bojkot

Malujące obrazy słonie, grające w piłkę delfiny, pokazy z udziałem tygrysów…

To tylko niektóre przykłady wykorzystania dzikich zwierząt, które nie mają nic wspólnego z zachowaniem poszczególnych gatunków w ich naturalnym środowisku. Placówki oferujące tego typu pokazy czyli, np. parki rozrywki ze zwierzętami, cyrki czy delfinaria nie pełnią roli edukacyjnej, a jedynie czysto rozrywkową, nastawioną na czerpanie korzyści finansowych przez właścicieli.

Podobnie jest także w ogrodach zoologicznych czy oceanariach. Dobrze, że chroni się tam gatunki zagrożone, ale mimo wszystko zwierzęta tam przebywające także męczą się. Mają mało przestrzeni do biegania, pływania czy latania.

Zamiast tego odwiedzaj wg WWF (my nie polecamy – red.) akredytowane przez WAZA/EAZA ogrody zoologiczne, które angażują się we wspieranie ochrony zagrożonych gatunków m.in. dzieląc się swoją wiedzą, prowadząc badania, wspomagając finansowo czy angażując się w programy restytucji i zapewniając przetrwanie osobników gatunków zagrożonych poza ich naturalnym miejscem występowania.

Nic jednak nie zastąpi momentu, gdy na horyzoncie dostrzeżemy unoszącą się nad wodą płetwę czy zaobserwujemy, jak dzikie zwierzęta w swoim naturalnym środowisku wychodzą żerować czy budują swoje gniazda. To autentyczne i fascynujące zachowania, które zapadają w pamięć na zawsze. Dlatego, jeśli chcesz poznać ciekawe zachowania dzikich zwierząt:

Wybierz się na wycieczkę do obszarów chronionych, takich jak parki narodowe, gdzie możesz być świadkiem niezapomnianych momentów w świecie dzikiej przyrody.

Weź udział w certyfikowanym rejsie na obserwacje waleni, będziesz mieć wtedy okazję obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, bez udziału wymuszonych sztuczek czy reżyserowanych pokazów z głośną muzyką. Organizatorzy takich rejsów muszą trzymać się kodeksów etycznych zapewniających bezpieczeństwo i spokój obserwowanych zwierząt.

Zachęcamy do poznawania dzikiej przyrody w jej prawdziwym wydaniu, zawsze w sposób odpowiedzialny! Unikajmy miejsc, które wykorzystują zwierzęta dla czystej rozrywki, wspierajmy ochronę gatunków i cieszmy się pięknem natury, która zaskakuje nas swoim niepowtarzalnym urokiem i magią!

Wakacje z szacunkiem dla przyrody

Właśnie trwa okres wakacyjny. Jest to idealny czas do odwiedzania ciekawych miejsc i przeżycia nowych przygód. WWF Polska przypomina wszystkim, o tym jak powinniśmy planować wakacje i spędzać je w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić przyrodzie.

Wyjeżdżając na wakacje często chcemy spędzić je blisko natury, ponieważ to właśnie ona najlepiej pomaga nam odpocząć od naszych codziennych obowiązków. Jednak to właśnie przyroda obdarzając nas swoim pięknem, może ucierpieć najbardziej podczas wakacji. Nie zawsze bowiem pamiętamy, aby miejsca które odwiedzamy, których pięknem chcemy się cieszyć, pozostały w takim samym stanie, jak je zastaliśmy. Odwiedzając obszary przyrodnicze, musimy pamiętać, że są one domem wielu zwierząt, którym nie powinniśmy zakłócać spokoju. Nasze zachowania na łonie przyrody mają ogromny wpływ, na to jak będzie ona mogła później funkcjonować.

Zanim wyjedziesz

Pamiętaj, że już sama decyzja, dokąd pojedziesz ma istotny wpływ, na to jak duży zostawisz po sobie ślad w przyrodzie. Nie rezygnuj zatem ze spędzania wakacji w Polsce, dalekie podróże są jednoznaczne z większą emisja CO2. Wybieraj taki środek transportu, który jest najbardziej przyjazny dla naszej planety – jest nim zazwyczaj pociąg, który obciąża środowisko w mniejszym stopniu niż samochód. Przed wyjazdem na wakacje, wyłącz sprzęt elektryczny w domu. Pozostawione urządzenia w trybie “stand by”, przez cały czas twoich wakacji będą niepotrzebnie pobierały energię.

Na miejscu pobytu

Gdy dotrzesz do celu możesz zrobić wiele, aby zminimalizować ślad jaki zostawisz po sobie. Gdziekolwiek się wybierasz, pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać po sobie śmieci. Pozostawione odpady, z jednej strony sprawiają, że jest brzydko i nieestetycznie, z drugiej, stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. Uczestnicząc w spływie kajakowym, zawsze miej ze sobą worek na śmieci, aby nie zanieczyszczać środowiska naturalnego. Pływając kajakiem lub łódką, nie wchodź na rzeczne wysepki. Łachy to dom wielu ptaków, które potrzebują spokoju, dlatego schodź z kajaka tylko w wyznaczonych miejscach.

Okres wakacji, to często wyjazdy nad morze, które szczególnie zachęcają, do tego, aby kupować ryby. Pamiętajmy jednak, aby rezygnować z tych, zagrożonych wyginięciem, czyli oznaczonych „czerwonym światłem”.

Jeśli napotkasz nad morzem ranne, dzikie zwierzę, np. fokę czy morświna, nie dotykaj go oraz nie zakłócaj jego spokoju. Powiadom natychmiast Błękitny Patrol WWF (tel.: 48 795 536 009) lub Stację Morską w Helu. Jednym z popularniejszych w ostatnich latach zwyczajów nad polskim morzem, jest puszczanie zapalonych lampionów. Powinniśmy jednak pamiętać, że stanowią one duże zagrożenie pożarowe, a odpady jakie pozostawiają w postaci cienkich drucików w poważny sposób zagrażają zwierzętom, które mogą się w nie zaplątać lub pomylić z pożywieniem.

Podczas wędrówek

Podróżując zwracaj uwagę na znaki drogowe i tablice informacyjne takie jak, np. „Uwaga! Kraina żubra”, „Uwaga rysie” – przypominają one o możliwości przebywania dzikich zwierząt w pobliżu drogi. Wędrując po górach, nigdy nie schodź ze szlaków, górskie lasy są bowiem domem wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, schodząc ze szlaków niepokoisz je zatem. Gdziekolwiek jesteś, nie dokarmiaj dzikich zwierząt, one poradzą sobie doskonale bez twojej pomocy, zaś ich oswajanie z miejscami przebywania człowieka rodzi konflikty, które zazwyczaj oznaczają dla nich wyrok śmierci. Pamiętaj również, że będąc w górskich czy mazurskich lasach nie musisz obawiać się wilków. Są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem. Świetny węch, wzrok i słuch pozwalają im wyczuć obecność ludzi z daleka, na tyle szybko by uciec.

Pamiątki z wakacji

Jeśli decydujesz się na zakup pamiątek z wakacji, wybieraj te wyprodukowane przez lokalnych wytwórców, a nie przywożone z daleka, np. z Chin. Sprowadzenie takich przedmiotów wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska (emisja CO2), a także bardzo często związane jest z nieetycznym wykorzystywaniem ludzi. Prawdziwa cena niektórych pamiątek może być zatem znacznie wyższa niż zapłacona kwota. Bezwzględnie zrezygnuj z pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak skóry, części ciała, skorupy czy koralowce. Jest to nielegalne, a dodatkowo kupując takie wyroby wspierasz kłusowników i przyczyniasz się do wymierania zagrożonych gatunków zwierząt.

O powyższych zasadach powinno się pamiętać przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym. Przestrzeganie ich, nie wymaga od nas dużego zaangażowania, a w znaczący sposób, może sprawić, że nasze podróże nie będą miały negatywnego wpływu na przyrodę i pozwolą nam cieszyć się nią jak najdłużej.
(WWF)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button