LEKKOATLETYKA

Budapeszt. Mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Ile medali zdobędą Polacy?

The World Athletics Championships Budapest 23

W sobotę w Budapeszcie startują lekkoatletyczne mistrzostwa świata.

W sobotę w stolicy Węgier rozpoczyna się 19. edycja lekkoatletycznych mistrzostw świata. Na starcie pojawi się blisko siedemdziesięcioosobowa reprezentacja Polski, której głównym faworytem do medalu będzie młociarz Wojciech Nowicki. Amerykanie prognozują, że biało-czerwoni zdobędą w Budapeszcie cztery krążki.

Amerykański fachowy periodyk Track and Field News wśród polskich faworytów do medalu – oprócz Nowickiego – typuje też Pawła Fajdka. Polak po pięciu kolejnych zwycięstwach miałby stanąć na drugim stopniu podium. Przed rokiem w Eugene kolejność była odwrotna – wygrał Fajdek przed Nowickim.

W sobotę miały rozpocząć się mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Burza z ogromnymi opadami opóźniła rozpoczęcie zawodów.

– Przystępuję do tych zawodów jako faworyt, ale zupełnie na to nie patrzę. Chcę po prostu rzucać daleko i poprawnie technicznie – mówi w przededniu startu mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki.

Emocje związane z rywalizacją w rzucie młotem rozpoczną się eliminacjami, które zaplanowano na sobotni poranek. Nowicki będzie rzucać w grupie A od 12:00, Fajdek w grupie B po 13:45. Minimum do finału ustalono na poziomie 77 metrów. 

Amerykańscy specjaliści do medalu wskazuje też biegającą 400 metrów Natalię Kaczmarek. Polka ma za sobą udany sezon, w którym poprawiła rekord życiowy oraz trzykrotnie wywalczyła zwycięstwo w prestiżowych startach podczas Diamentowej Ligi. W Budapeszcie Kaczmarek ma zdobyć brąz, podobnie jak chodziarka Katarzyna Zdziebło w rywalizacji na dystansie 35 kilometrów.

W drużynie biało-czerwonych nie zabrakło medalistów poprzednich mistrzostw – chodziarki Katarzyny Zdziebło oraz młociarzy Wojciecha Nowickiego i celującego w obronę tytułu Pawła Fajdka. Reprezentacja Polski jest też wzmocniona przez świetnie dysponowaną w tym sezonie Natalię Kaczmarek, trzykrotną triumfatorkę biegu na 400 metrów podczas Diamentowej Ligi. W stolicy Węgier Polska wystawi też cztery sztafety – wszystkie oprócz męskiej 4 x 400 metrów.

19. Mistrzostwa Świata w Budapeszcie potrwają do 27 sierpnia. Weźmie w nich udział ponad 2100 sportowców z około 200 drużyn.

Globalny czempionat świętuje w tym roku 40-lecie. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1983 roku w Helsinkach. Budapeszt debiutuje w roli gospodarza mistrzostw, ale był już organizatorem – w 2004 – halowych mistrzostw świata.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button