POLSKA

Sprowadzali kobiety z Ameryki Południowej. Zmuszali do prostytucji w agencjach towarzyskich

Zatrzymania i zarzuty dla członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się handlem ludźmi i zmuszaniem kobiet do uprawiania prostytucji.

Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu 15 października 2019 roku zatrzymali 13 osób działających w ramach tej grupy.

Zatrzymania te były wynikiem prowadzonego od trzech miesięcy śledztwa. W jego toku ustalono, iż w skład grupy wchodziło siedmiu mężczyzn i sześć kobiet w wieku od 21 do 57 lat. Działali od grudnia 2018 roku do września 2019 roku na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. W Lesznie, Warszawie, Ostrowi Mazowieckiej i Białymstoku funkcjonowały prowadzone przez nich agencje towarzyskie. Co najmniej dwóch członków grupy działało także na terenie Ameryki Południowej. Sprawcy, wykorzystując przymusowe położenie kobiet, zmuszali je do uprawiania prostytucji, udostępniając lokal, zamieszczając ogłoszenia w internecie oraz zajmując się umawianiem ich z klientami. Wśród pokrzywdzonych są między innymi obywatelki Peru, które zostały zachęcone do przyjazdu do Polski pod pozorem pracy zarobkowej. Na miejscu okazało się, że zostały zmuszone do uprawiania prostytucji. Postępowanie jest na wstępnym etapie, trwają czynności mające na celu ustalenie innych kobiet zmuszanych do prostytucji. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń ich liczba może być znacznie większa.

Zatrzymanym osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel ludźmi, zmuszanie do uprawiania prostytucji i czerpanie korzyści materialnych z tego procederu oraz usiłowanie zmuszenia jednego z potencjalnych klientów do określonego zachowania się. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania stosunku do jedenastu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.
(PK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button