SPORTY WALKI

Mistrzostwa Europy 2019 w taekwon-do. Reprezentacja Polski zdobyła 42 medale, w tym 10 złotych!

Biało-czerwoni wygrali klasyfikację medalową mistrzostw Europy w Taekwon-do

34. Mistrzostwa Europy Seniorów oraz 25. Mistrzostwa Europy Juniorów w Taekwon-do ITF odbyły się w Sarajewie.

Reprezentanci Polski zdobyli 42 medale (10 złotych, 13 srebrnych, 19 brązowych) i zwyciężyli w klasyfikacji mistrzostw Europy!

Polscy seniorzy wywalczyli 24 medale, a juniorzy 18.

W walkach już po raz czwarty z rzędu zwyciężył Bartosz Słodkowski (kat. +85 kg), pokonując w finale Jakuba Gadzałę. W testach siły seniorek triumfowała Monika Nyrć, zaś juniorów – Adrian Korkosiński.

Polacy juniorzy wywalczyli też siedem złotych krążków drużynowo: zawodniczki w walce aranżowanej (Alicja Slian, Laura Środowska), układach formalnych (Julia Bulska, Alicja Slian, Laura Środowska, Paulina Węgrzyn, Aleksandra Wygonowska), technikach specjalnych (Bulska, Maria Bojarska, Karolina Dziura, Monika Kowalczyk), walkach (Bojarska, Dziura, Wygonowska, Kowalczyk, Środowska, Wiktoria Miądzel) i testach siły (Węgrzyn, Bojarska, Amelia Małyska, Wygonowska) oraz zawodnicy w układach (Dominik Henzel, Marcin Blicharski, Adrian Korkosiński, Karol Keler, Cezary Jackowski, Adam Stefaniak) i technikach (Keler, Adrian Chojnacki, Artur Myler, Mateusz Niemiec, Jackowski, Henzel).

Oprócz Jakuba Gadzały, na drugim stopniu podium stanęli: w walkach Anna Kucharska (62 kg) i Wioletta Hanisch (+75 kg), w juniorkach Małyska (+65 kg) i Paweł Woźniak (68 kg), w technikach specjalnych Mateusz Mróz i junior Jakub Kołodziejak oraz w testach siły Karolina Konik.

Drużynowo po srebro sięgnęli: w walkach Nikola Wita, Anna Kucharska, Monika Nyrć, Zuzanna Gadzała, Karolina Konik, Magdalena Kisiel i Grzegorz Kraszewski, Kamil Dobrowolski, Mateusz Mróz, Bartosz Słodkowski, Jakub Gadzała, Maciej Żuk, w testach siły Nyrć, Kisiel, Konik, Hanisch oraz Piotr Szwejkowski, Żuk, Arkadiusz Michalski, Gadzała, Słodkowski, Mróz. Wicemistrzami Starego Kontynentu zostali także Mateusz Domurad, Kraszewski, Michalski, Gadzała, Mróz, Dobrowolski w technikach specjalnych.

Z brązowymi medalami do Polski wrócą: w walkach – juniorki Bulska (50 kg), Dziura (60 kg), Kowalczyk i Środowska (obie 65 kg), Bojarska (+65 kg), Filippos Filippidis (+75 kg), seniorki Kisiel (56 kg), Konik (62 kg), Gadzała (68 kg) i Kamila Kolanowska (+75 kg), w układach I Dan Oliwia Podwysocka, IV-VI Dan Marta Mysur, Michał Cytryniak, Szwejkowski.

Na trzecich pozycjach uplasowali się także w technikach specjalnych Bojarska i Michalski.

Drużynowo brąz polscy reprezentanci zdobyli w układach kobiet (Gadzała, Kucharska, Wita, Mysur, Podwysocka, Julia Kawka) i mężczyzn (Żuk, Kraszewski, Dobrowolski, Marcin Wronowski, Szwejkowski, Domurad), a także technikach (Mysur, Wita, Gadzała, Kucharska).

Mistrzostwa Europy były drugą najważniejszą imprezą taekwon-do w 2019 roku. W kwietniu Polacy wywalczyli 29 medali w mistrzostwach świata w niemieckim Inzell.

Zawody były rekordowe pod względem uczestników, tj. 680 zawodników z 30 krajów. Reprezentacja Polski była najliczniejsza – 57 zawodniczek i zawodników oraz 4 trenerów.

Polska wygrała klasyfikację medalową tego turnieju. Drugie miejsce zajęła Norwegia (9 złotych, 6 srebrnych, 8 brązowych) a trzecie Rumunia (9 złotych, 5 srebrnych, 13 brązowych).