POLSKA

Specustawa o koronawirusie. Praca zdalna, rozbiórka bez pozwolenia

Specustawa

Podczas 7. posiedzenie Sejmu posłowie zapoznali się z informacją rządu o podjętych działaniach i stanie przygotowań państwa w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa.

Izba uchwaliła też ustawę umożliwiającą podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie ze strony wirusa:

„Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”.

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy, przewidującej wprowadzenie szczególnych rozwiązań z związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Uchwalone przepisy umożliwiają podejmowanie działań minimalizujących zagrożenie dla zdrowia publicznego i są uzupełnieniem już istniejących regulacji dotyczących zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych. Izba przeprowadziła II czytanie projektu, po czym niezwłocznie przystąpiła do głosowania nad zgłoszonymi poprawkami i całością projektu.

Opozycja pomogła PiSowi w ekspresowym trybie procedować nad specustawą. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.

W trakcie prac nad projektem w komisji wykreślony został artykuł 13, w którym było napisane, że „Skarb Państwa, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz państwowe jednostki organizacyjne nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w związku z uzasadnionymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie koronawirusowi.”

Wprowadzono po poprawce także ograniczenia czasowe obowiązywania jej przepisów.

6 marca 2020 r. odbędzie się 6. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzy na nim ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (projekt rządowy).

Ustawa zakłada m.in. że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza też rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem. Określa także m.in. zasady udzielania i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19. Zgodnie z ustawą, w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Wicemarszałek Bogdan Borusewicz poinformował, że po konsultacji z członkami Prezydium Senatu zapadła decyzja o zwołaniu dodatkowego posiedzenia jeszcze w tym tygodniu. „Na tym posiedzeniu będzie tylko jeden punkt: ustawa, która przyjdzie do nas z Sejmu, a dotyczy zachorowań na koronawirusa” – zapowiedział. „Przewiduję zakończenie prac nad ustawą w bardzo szybkim trybie” – dodał.

Przyjęte przepisy przewidują m.in. możliwość polecenia przez pracodawcę pracownikowi wykonywania obowiązków zdalnie z domu. Rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły uzyskają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Właściwy minister będzie mógł ograniczyć lub zawiesić działanie placówek edukacyjnych lub uczelni wyższych. Możliwe będzie dokonywanie zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19 bez stosowania przepisów o zamówieniach publicznych. Do projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wprowadzono możliwość niestosowania przepisów ustawy Prawo budowlane.

– Konstytucja wskazuje, do jakiego stopnia można ograniczać prawa jednostki, gdy ogłoszony jest stan nadzwyczajny. Specustawa obchodzi konstytucję: wprowadza rygory w zakresie wolności i praw bez gwarancji kontroli i ustawowego ograniczenia dla arbitralnych decyzji administracji. To otwarcie drzwi dla samowoli i opresji pod szyldem troski o ochronę zdrowia – powiedziała prof. Prof. Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Obywatelskich.

7. posiedzenie Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Kurek)

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

W środę podczas konferencji prasowej minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo, a pacjent w dobrym stanie znajduje się w szpitalu. W sumie wykonano już 584 testy, a tylko jeden wynik był dodatni.

– Tak jak obiecywaliśmy, gdy tylko pojawi się dodatni wynik testu, natychmiast zostaną państwo poinformowani i dziś to się stało. W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Minister Zdrowia o tej sytuacji powiadomił Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezesa Rady Ministrów.

– Jest to pacjent w województwie lubuskim, przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze. Pacjent przyjechał z Niemiec. Wszystkie osoby, które miały z nim styczność są objęte kwarantanną domową. Wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Proszę o uszanowanie prywatności pacjenta – dodał minister.

Natomiast w Policach, jak poinformował minister wśród przebadanych próbek nie potwierdzono koronawirusa. Tam 200 osób jest objętych kwarantanną, czyli wszystkie osoby, które miały kontakt z osobami z podejrzeniem zarażenia. Inspekcja sanitarna pracuje zgodnie z procedurami i podejmie decyzję o zakończeniu kwarantanny dla tych 200 w odpowiednim czasie.

– Osoby w Policach zostały hospitalizowane, pobrano od nich próbki. Wszystkie testy są ujemne – powiedział minister.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 9 laboratoriach w Polsce, a jutro próbki zaczną badać kolejne trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne (w Lublinie, Łodzi i Poznaniu). Próbki badane są już: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach. W przyszłym tygodniu próbki będzie można zacząć badać jeszcze w jednym laboratorium w Warszawie.

Minister Michał Dworczyk o nowych działaniach rządu w związku z koronawirusem

Szef KPRM poinformował, że od 4 marca w sprawie koronawirusa spotykać się będzie codziennie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. „Ma on koordynować wszystkie działania dotyczące przygotowań na nadejście wirusa do Polski” – wyjaśnił minister.

Michał Dworczyk ocenił, że uchwalona wczoraj przez Sejm rządowa specustawa ws. koronawirusa daje realne narzędzia, by skutecznie przygotowywać Polskę na zbliżanie się choroby oraz na walkę z nią. Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny czy wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków.

Minister poinformował także, że blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma do skrzynek pocztowych ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia się z koronawirusem. Ulotki będą dostępne również w oddziałach banków, czy na stacjach benzynowych. „Chcemy, żeby każdy Polak miał maksimum wiedzy na temat nowego wirusa” – wyjaśnił szef KPRM.

Premier spotkał się z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze (fot. Krystian Maj/KPRM)

Szef rządu: V4 będzie współpracować ws. zagrożenia koronawirusem

Premier spotkał się z szefami rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, gdzie omówiono przede wszystkim sytuację związaną z koronawirusem w Europie. Poruszono także kwestie unijne, w tym politykę migracyjną oraz wieloletni budżet UE na lata 2021-27.

Mateusz Morawiecki poinformował, że na piątek zaplanowano spotkanie ministrów zdrowia krajów członkowskich UE. „Chcemy wymieniać się różnymi doświadczeniami, bardzo ważna jest współpraca na forum Unii Europejskiej” – mówił szef rządu w kontekście rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zaznaczył, że podczas piątkowego spotkania dyskutowane będą zarówno kwestie związane z dostawami leków oraz sprzętu medycznego, jak i uniezależnienie się od niektórych dostawców.

W kwestii polityki migracyjnej UE Mateusz Morawiecki podkreślił, że w związku z sytuacją w Grecji i Turcji należy strzec zewnętrznych granic Unii, dlatego Polska deklaruje gotowość przekazania pomocy zarówno w postaci zaangażowania naszej straży granicznej, jak i środków materialnych.

W nawiązaniu do negocjacji związanych z nowym unijnym budżetem premier podkreślił, że kraje V4 są zjednoczone w dążeniu do celu. „Sformułowaliśmy grupę Ambitna Europa, która wymaga ambitnego budżetu” – mówił. Jak zaznaczył, ważne jest, aby Unia Europejska poważnie podchodziła do swoich zobowiązań traktatowych, takich jak polityka spójności, budowa infrastruktury oraz wspólna polityka rolna. Zadeklarował, że Polska będzie wspierać także politykę w zakresie innowacyjności, ale opartą na takich zasadach, aby Europa Środkowa oraz kraje Grupy Wyszehradzkiej mogły w sprawiedliwy sposób z niej korzystać. „A więc grupa Ambitna Europa apeluje o ambitny budżet” – dodał na zakończenie.
(KPRM,MZ,CiS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button