POLSKA

Śnięte ryby w zbiorniku wodnym Kowalskie

Wielkopolska

28 i 29 czerwca Inspektorat przeprowadził czynności w związku ze zgłoszeniem śniecia ryb w zbiorniku wodnym Kowalskie i dopływu ścieków wylotem przy zaporze czołowej zbiornika wodnego Kowalskie.

Podczas podjętych czynności w sprawie śniętych ryb w zbiorniku wodnym Kowalskie potwierdzono występowanie martwych ryb na brzegu oraz w toni wodnej i zaroślach zbiornika wodnego. Woda w zbiorniku podczas oględzin 28.06.2023 r. oraz 29.06.2023 r. była lekko mętna, wyczuwalny był zgniły zapach. Zostały pobrane dwie próby wody: bezpośrednio przy dzikiej plaży oraz przy ujściu starego kanału, który jest pozostałością po starej przepompowni w miejscowości Kowalskie. Nie stwierdzono źródeł zanieczyszczeń w postaci wylotów czy innych czynników wpływających bezpośrednio na zaistniały stan martwych ryb. Wstępne wyniki analizy wykazały niską zawartość tlenu przy temperaturze wody 20-230C na poziomie od 2,18 mg/l do 5,14 mg/l.

Potem inspektor udał się również do miejsca, które zostało zgłoszone jako miejsce, gdzie wypływają ścieki wylotem przy zaporze czołowej zbiornika wodnego Kowalskie. Stwierdzono za zaporą czołową w miejscu wypływu rzeki Główna ze zbiornika wodnego silny i intensywny zapach siarkowodorowy, kolor wody był mlecznobiały, widoczna była szarobiała piana na powierzchni wody, która powstała wraz z intensywnym wypływem rzeki w tym miejscu. Dodatkowo widoczny był przy wylocie biały osad/grzybek ściekowy/, który pokrywał roślinność przybrzeżną i wodną. Nie stwierdzono dopływu ścieków do zbiornika, a widoczne zanieczyszczenie było wynikiem odrywania się osadów dennych.

Reasumując, wstępne wyniki analiz wskazują, że przyczyną śnięcia ryb była niska zawartość tlenu w zbiorniku wodnym oraz podwyższona temperatura wody. Pełne wyniki badań będą znane za ok. 14 dni, po przeprowadzeniu analiz przez Centralne Laboratorium Badawcze Oddział w Poznaniu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Odczuwalny nieprzyjemny zapach pochodził od osadów dennych, które zostały wzruszone w miejscu wypływu rzeki Główna ze zbiornika Kowalskie.

NISKA ZAWARTOŚĆ TLENU ROZPUSZCZONEGO W RZEKACH I ZBIORNIKACH WODNYCH PRZYCZYNĄ ŚNIĘCIA RYB

Wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatury, w rzekach i zbiornikach coraz częściej występuje zjawisko przyduchy (znaczne obniżenie ilości tlenu rozpuszczalnego w wodzie). Zjawisku sprzyja również niski stan wód wywołany długotrwałą suszą. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu odnotowuje liczne przypadki wystąpienia śniętych ryb na terenie województwa wielkopolskiego. W ostatnich dniach podejmowano działania między innymi na Zbiorniku Kowalskim (powiat poznański), Jeziorze Rogozińskim (powiat obornicki), Kanale Obry w Kostrzynie, Jeziorze Błędno (powiat nowotomyski). Wstępne wyniki badań potwierdzają, że przyczyną śnięcia ryb jest niska zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie.

Śnięte ryby w Stawach Sołackich – 18 06 2023 r.

18.06.2023r. o godz. 11:30 dyżurujący inspektor odebrał telefonicznie informację z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu o zgłoszeniu dotyczącym widocznych martwych ryb w Stawach Sołackich w Parku Sołackim w Poznaniu. Podczas podjętych czynności potwierdzono występowanie martwych ryb unoszących się w przybrzeżnych zaroślach w Stawach Sołackich – zarówno w Małym jak i w Dużym Stawie.

W Dużym Stawie stwierdzono znacznie większą ilość martwych ryb niż w Małym Stawie, w dniach oględzin nie stwierdzono martwych szczurów. Woda w Małym Stawie oraz w cieku Bodganka (powyżej stawów) była mętna o szaromlecznym zabarwieniu. Przy brzegu Dużego Stawu Sołackiego przed ujściem do rzeki Bogdanki woda była mętna o zielonkawej barwie, wyczuwalny był silny gnilny rybi zapach. Podczas oględzin na terenie Parku Sołackiego nie stwierdzono żadnych wylotów, z których mogłyby dostawać się zanieczyszczenia.

Dokonano poboru próbek wody z trzech miejsc: z cieku Bogdanka na dopływie do Małego Stawu Sołackiego i z cieku Bogdanka na odpływie ze Stawów Sołackich oraz próbkę wody z Dużego Stawu Sołackiego. Dnia następnego dokonano ponownego poboru dwóch próbek wody: z Dużego Stawu Sołackiego – przy ujściu do cieku Bogdanka, powyżej mostku oraz z cieku Bogdanka na dopływie do Małego Stawu Sołackiego, powyżej mostku.

Wstępne wyniki analiz wskazują na niską zawartość tlenu w wodzie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button