FILM I SERIALE

„Śniegu już nigdy nie będzie” w drodze po Oscara. Doskonałe recenzje filmu Szumowskiej i Englerta

Film „Śniegu już nigdy nie będzie”

„Śniegu już nigdy nie będzie”, najnowsze dzieło Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, to polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Świetnie oceniana produkcja wciąż zdobywa nowych fanów, w Internecie mnożą się pozytywne głosy o filmie. Pełne zachwytu recenzje, kolejne wywiady i publikacje towarzyszą oczekiwaniu na ogłoszenie oscarowych shortlist i uzyskanie przez twórców prestiżowej nominacji.

Film Szumowskiej i Englerta znalazł się wśród 10 najlepszych tytułów 2020 roku w zestawieniu przygotowanym przez krytyka Gregory’ego Ellwooda dla magazynu „The Playlist”. „Śniegu już nigdy nie będzie” znajdziemy tam obok takich tytułów jak m.in. „Nowy porządek” Michaela Franco, głośnego „Nomadland” czy „Manka”.

Filmem zainteresował się również portal „Deadline Hollywood”, którego dziennikarz przeprowadził rozmowę z Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem. Artyści opowiadają w niej o swoim twórczym duecie a także inspiracjach, które stały za filmem. Na stronie znajdziemy też pozytywną recenzję filmu autorstwa Anny Smith, która chwali znakomite zdjęcia Michała Englerta oraz ocenia, że film przenosi efekty współpracy duetu na inny, wyższy poziom. W ostatnich dniach o tytule rozpisywało się również „The Variety”, które cytowało odpowiedzialną za scenografię Jagnę Janicką czy kostiumografkę Katarzynę Lewińską. Nominację dla „Śniegu…” przewidują prócz tego dziennikarze na stronie „Next Best Picture”; film pojawia się tam na listach niemalże wszystkich publikujących. Kolejne wyrazy uznania znajdziemy w serwisie RottenTomatoes, gdzie 100 procent (!) recenzji filmu jest pozytywne.

Przy tym nagromadzeniu dobrych głosów – a zwłaszcza po wcześniejszym świetnym przyjęciu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, prognozach „The Hollywood Reporter” czy „The Variety” – wystarczy tylko czekać na ogłoszenie shortlist. „Śniegu już nigdy nie będzie” prostą drogą zmierza po nominację!

W sierpniu Komisja Oscarowa powołana przez dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego zdecydowała, że „Śniegu już nigdy nie będzie” zostanie reprezentantem Polski w wyścigu po Oscary w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Chociaż Amerykańska Akademia Filmowa nie ogłosiła jeszcze skróconej listy filmów, które będą miały szansę na złotą statuetkę, to międzynarodowe media już mają swoje pierwsze prognozy. Zdaniem prestiżowego magazynu Variety film Szumowskiej i Englerta to pewniak w walce o oscarowe nominacje. Nie inaczej prognozuje The Hollywood Reporter, który film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta stawia obok takich tytułów jak „Ammonite” (wyczekiwany dramat z Kate Winslet i Saoirsą Ronan) czy „Nomadland” (tegoroczny Złoty Lew w Wenecji).

Światowa premiera „Śniegu już nigdy nie będzie” odbyła się Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie produkcja zebrała entuzjastyczne recenzje i spotkała się z bardzo dobrym odbiorem widowni. Międzynarodowe media podkreślały hipnotyzującą stronę wizualną filmu i sensualną magię wyzierającą z dzieła polskiego duetu. Wenecja otworzyła nam pięknie drogę na świat, z którego spływają zaproszenia na kolejne festiwale, już nazbierało się ich kilkadziesiąt, oraz, co równie ważne, dystrybutorzy zwrócili uwagę na nasz film i prowadzimy negocjacje odnośnie sprzedaży praw do rozpowszechniania filmu – mówi Mariusz Włodarski, producent „Śniegu już nigdy nie będzie”.

„Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć – chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej. Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie, zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym. Są to różne tęsknoty, za bliskością, dotykiem, seksem, zrozumieniem, wolnością. Są bogaci, syci od strony materialnej, ale głodni duchowo, choć w sposób zupełnie nieuświadomiony. Ich fantazje ogniskują się w jednym – obcym przybyszu, w którym przeglądają się jak w lustrze. On przynosi im wytchnienie. Trudno powiedzieć czy to iluzoryczne, czy prawdziwe doświadczenie, tak jak trudno czasem odróżnić nam własną projekcję od rzeczywistości. Czy magiczny las, do którego przenosi ich przybysz, jest tylko wytworem ich lęków i pragnień, czy istnieje naprawdę. Film nasz, mamy nadzieję, skrywa jakąś tajemnicę, chcieliśmy pobudzić widzów do głębszej refleksji na temat kondycji współczesnego Europejczyka. Zagrać na indywidualnych skojarzeniach, nienachalnie zadać parę pytań, bez tezy i z humorem” – Małgorzata Szumowska i Michał Englert

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od 'gorszego’ świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

W filmie występują: ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff („Stranger Things”, „Mission: Impossible – Rogue Nation”) oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button