FESTIWALEFILM I SERIALE

Skład Konkursu Głównego CAMERIMAGE 2019. „Oficer i szpieg” na otwarcie festiwalu

CAMERIMAGE 2019 w Toruniu

W trakcie Gali Otwarcia 27. edycji Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE pokaże film „Oficer i szpieg” w reżyserii Romana Polańskiego i ze zdjęciami Pawła Edelmana.

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów Pianisty. Epicki thriller Oficer i szpieg na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Romana Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.

Oficer i szpieg opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. W rolach głównych występują nagrodzony Oscarem® Jean Dujardin (Artysta, Wilk z Wall Street), Louis Garrel (Marzyciele) i Emmanuelle Seigner (Wenus w futrze). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu Pianista na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z największych afer w historii: „Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. Oficer i szpieg to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.”

Premierowy pokaz odbędzie się 9 listopada w Centrum Festiwalowym – CKK Jordanki w Toruniu i będzie częścią Gali Otwarcia EnergaCAMERIMAGE 2019, obowiązują więc zaproszenia, jednakże w miarę dostępności wolnych miejsc, na seans zapraszamy również posiadaczy kart wstępu.

Skład Konkursu Głównego EnergaCAMERIMAGE 2019

Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu EnergaCAMERIMAGE od początku jego istnienia. Konkurs Główny istnieje od pierwszej edycji Festiwalu, czyli od 1993 roku, a jego ideą jest prezentacja filmów fabularnych, w których obraz spełnia szczególną rolę w opowiadaniu historii. Wizualna wartość tych filmów wynika z kreatywnej współpracy reżysera i autora zdjęć oraz niezwykłej wrażliwości twórcy obrazu. Konkurs Główny zwraca uwagę na ogromny wkład autora zdjęć w dzieło filmowe.

Celem Konkursu Głównego jest prezentacja filmów o szczególnych walorach wizualnych oraz wybór i nagrodzenie autorów najlepszych zdjęć filmowych przez międzynarodowe Jury.

AMUNDSEN

Reżyseria: Espen Sandberg
Zdjęcia: Pål Ulvik Rokseth
Produkcja: Motion Blur Films
Kraj i rok: Norwegia, 2019

BOLDEN

Reżyseria: Dan Pritzker
Zdjęcia: Neal Norton
Produkcja: King Bolden LLC
Kraj i rok: USA, 2018

DWÓCH PAPIEŻY

Tytuł oryginalny: The Two Popes
Reżyseria: Fernando Meirelles
Zdjęcia: César Charlone
Produkcja: Netflix
Kraj i rok: Wielka Brytania, Włochy, Argentyna, USA, 2019

IRLANDCZYK

Tytuł oryginalny: The Irishman
Reżyseria: Martin Scorsese
Zdjęcia: Rodrigo Prieto
Produkcja: Fábrica de Cine, Sikelia Productions, STX Entertainment,Tribeca Productions
Kraj i rok: USA, 2019

JOKER

Reżyseria: Todd Phillips
Zdjęcia: Lawrence Sher
Produkcja: Creative Wealth Media Finance, DC Comics, DC Entertainment, Joint Effort, Warner Bros.
Polski dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o.o.
Kraj i rok: USA, Kanada, 2019

THE LAST BLACK MAN IN SAN FRANCISCO

Reżyseria: Joe Talbot
Zdjęcia: Adam Newport-Berra
Produkcja: A24 Films, Plan B Entertainment
Kraj i rok: USA, 2019

LE MANS ’66

Tytuł oryginalny: Ford v Ferrari
Reżyseria: James Mangold
Zdjęcia: Phedon Papamichael
Produkcja: Chernin Entertainment, Twentieth Century Fox
Polski dystrybutor: Imperial CinePix Sp. z o.o.
Kraj i rok: USA, 2019

MALOWANY PTAK

Tytuł oryginalny: Painted Bird, The
Reżyseria: Václav Marhoul
Zdjęcia: Vladimír Smutný
Produkcja: Silver Screen
Kraj i rok: Czechy, 2019

OBRAZY BEZ AUTORA

Tytuł oryginalny: Werk Ohne Autor
Tytuł angielski: Never Look Away
Reżyseria: Florian Henckel von Donnersmarck
Zdjęcia: Caleb Deschanel
Produkcja: Pergamon Film, Wiedemann & Berg Film GmbH & Co. KG
Polski dystrybutor: Aurora Films
Kraj i rok: Niemcy, Włochy, 2018

OBYWATEL JONES

Reżyseria: Agnieszka Holland
Zdjęcia: Tomasz Naumiuk
Produkcja: Film Produkcja Sp. z o.o.
Polski dystrybutor: Kino Świat Sp. z o. o.
Kraj i rok: Polska, Wielka Brytania, Ukraina, 2019

OFICER I SZPIEG

Tytuł oryginalny: J’accuse
Tytuł angielski: An Officer and a Spy
Reżyseria: Roman Polański
Zdjęcia: Paweł Edelman
Produkcja: Canal +, Eliseo Cinema, France 2, France 3, Gaumont, Legende Films, Rai Cinema
Polski dystrybutor: Gutek Film
Kraj i rok: Francja, Włochy, 2019

OSIEROCONY BROOKLYN

Tytuł oryginalny: Motherless Brooklyn
Reżyseria: Edward Norton
Zdjęcia: Dick Pope
Produkcja: Class 5 Films, Warner Bros. Pictures
Polski dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o.o.
Kraj i rok: USA, 2019

SHADOW

Tytuł oryginalny: Ying
Reżyseria: Yimou Zhang
Zdjęcia: Xiaoding Zhao
Produkcja: LeVision Pictures, Shanghai Tencent Pictures Culture Media, Perfect Village Entertainment HK Limited
Kraj i rok: Hong Kong, Chiny, 2018

Skład Konkursu Filmów Polskich EnergaCAMERIMAGE 2019

BOŻE CIAŁO

Podczas pobytu w zakładzie poprawczym młody wrażliwy chłopak, Daniel, przechodzi głęboką przemianę duchową. Marzy o tym, żeby zostać księdzem, ale z zasądzonym wyrokiem nie ma szans na dostanie się do seminarium duchownego. Jednak gdy zostaje zwolniony warunkowo z poprawczaka, zamiast do nakazanej pracy w stolarni udaje się do niewielkiej parafii, gdzie pod nieobecność proboszcza postanawia spełnić swoje marzenie. Przyjdzie mu zmierzyć się z zadrą, która tkwi w miejscowej ludności po przebytej tragedii. Film osnuty na prawdziwych wydarzeniach dotyka uniwersalnych i ponadczasowych problemów związanych z duchowością człowieka, wiarą, poszukiwaniem właściwego wymiaru i sensu religii, potrzebą dokonywania w życiu istotnych przewartościowań oraz z podziałami społecznymi.

Tytuł angielski: Corpus Christi

Reżyseria: Jan Komasa

Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.

Produkcja: Aurum Film Bodzak Hickinbotham

Polski dystrybutor: Kino Świat

Kraj i rok: Polska, 2019

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

Mieczysław Kosz to postać autentyczna. Przyszły geniusz fortepianu od wczesnego dzieciństwa niedowidzi. Na operację oczu jest za późno – chłopiec, odesłany przez matkę do zakładu dla dzieci ociemniałych, zupełnie traci wzrok. Odkrywa inny sposób komunikacji z otoczeniem – muzykę: ma wielki talent pianistyczny. Zdobywa klasyczne wykształcenie muzyczne, ale ciągnie go do jazzu – z końcem lat 60. XX w. staje się fenomenem polskiej i światowej pianistyki jazzowej, porównywanym do Billa Evansa. Dwudziestokilkuletni Kosz podbija publiczność w kraju i za granicą, występuje z powodzeniem na prestiżowych festiwalach jazzowych, nagrywa płyty. Sukcesom artystycznym towarzyszy jednak poczucie samotności w życiu osobistym, które objawia się na różne, także bardzo gorzkie, sposoby.

Tytuł angielski: Icarus. The Legend of Mietek Kosz

Reżyseria: Maciej Pieprzyca

Zdjęcia: Witold Płóciennik

Produkcja: RE Studio

Polski dystrybutor: NEXT FILM

Kraj i rok: Polska, 2019

PAN T.

Warszawa, rok 1953, czasy stalinowskie. W hotelu dla literatów mieszka uznany pisarz, Pan T., skrywający ironiczne spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość za ciemnymi okularami. Pan T. utrzymuje się z korepetycji z języka polskiego udzielanych ślicznej maturzystce, z którą łączy go relacja wykraczająca poza pomoc w pisaniu wypracowań. Życie Pana T. staje się jeszcze ciekawsze, gdy jego sąsiadem zostaje chłopak z prowincji i czyni go swoim idolem, maturzystka decyduje się na pewne wyznanie, a on sam wpada w oko tajnej policji politycznej. Film inspirowany postaciami prawdziwych polskich literatów z tamtych lat, ukazujący stalinizm jako epokę pełną absurdów, w której terror miesza się z graniem po kryjomu zakazanego jazzu, a w toalecie można natknąć się na najważniejszą osobę w państwie.

Tytuł angielski: Mister T.

Reżyseria: Marcin Krzyształowicz

Zdjęcia: Adam Bajerski

Produkcja: Propeller Film

Polski dystrybutor: Kino Świat

Kraj i rok: Polska, 2019

SŁODKI KONIEC DNIA

Volterra, niewielkie miasto etruskie na włoskiej prowincji, czasy dzisiejsze. Mieszkańcy znają się nawzajem i szanują. Życie mieszkającej tu od lat Marii – polskiej poetki uchodzącej za autorytet moralny, laureatki literackiej Nagrody Nobla – toczy się spokojnie aż do chwili, gdy wstrząsają nim dwa wydarzenia, pierwsze ze sfery prywatnej, drugie – z publicznej. Reakcja Polki na to ostatnie odbija się głośnym echem we Włoszech i całej Europie. Słodki koniec dnia to jeden z rzadko dziś powstających filmów o dylematach intelektualistów. Dotyka istotnych problemów, z którymi mierzy się współczesna Europa, m.in. stosunku do imigrantów, kryzysu demokracji zachodniej, terroryzmu. Równie ważna jest tu jednak warstwa psychologiczna, przede wszystkim kobiecość głównej bohaterki.

Tytuł oryginalny: Dolce Fine Giornata

Reżyseria: Jacek Borcuch

Zdjęcia: Michał Dymek

Produkcja: No Sugar Films

Polski dystrybutor: NEXT FILM

Kraj i rok: Polska, 2018

UKRYTA GRA

Początek lat 60. XX wieku. Służby specjalne USA porywają genialnego amerykańskiego matematyka Joshuę Mansky’ego. Ma on stoczyć pojedynek szachowy z radzieckim mistrzem Alexandrem Gawryłowem. Areną walki będzie międzynarodowy turniej szachowy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a sama walka – przykrywką dla tytułowej „ukrytej gry”: wywiadów amerykańskiego i radzieckiego w obliczu nabierającego dynamiki kryzysu kubańskiego. Stawką w niej jest pokój światowy: zażegnanie wybuchu wojny atomowej między dwoma supermocarstwami. Thriller polityczny, którego akcja rozgrywa się na tle Warszawy z pierwszego dwudziestolecia po II wojnie światowej. Tym tłem jest m.in. ów Pałac Kultury i Nauki. Film odkrywa jego sekretne pomieszczenia, niedostępne dla zwykłych śmiertelników.

Tytuł angielski: The Coldest Game

Reżyseria: Łukasz Kośmicki

Zdjęcia: Paweł Edelman

Produkcja: Watchout Studio

Polski dystrybutor: NEXT FILM

Kraj i rok: Polska, 2019

WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI

Ola była pięcioletnią dziewczynką, gdy została odebrana matce, znanej sportsmence. Teraz ma 17 lat i za sobą przejście przez nieudaną adopcję oraz pobyty w domach dziecka. Uciekała z nich tylko po to, by wrócić do matki, po której jedyną pamiątka jest krótkie nagranie wideo. Ucieczki wiodą w końcu Olę do zakładu poprawczego, ale i tu dziewczyna nie przestaje marzyć o odzyskaniu rodzicielki. Wierząc, że zwróci na siebie jej uwagę odnosząc sukcesy w zawodach sportowych, zaczyna zawzięcie trenować lekkoatletykę. Opowieść o nadziei w świecie niewolnym od brutalnej przemocy, której doświadcza również bohaterka. Film zrealizowany metodami paradokumentalnymi i utrzymany w estetyce kina dokumentalnego przez debiutującą w fabule dokumentalistkę – Małgorzatę Imielską.

Tytuł angielski: All For My Mother

Reżyseria: Małgorzata Imielska

Zdjęcia: Tomasz Naumiuk

Produkcja: NAIMA FILM

Polski dystrybutor: NAIMA FILM

Kraj i rok: Polska, 2018

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button