ŚWIAT

Singapur. Zełenski rozmawiał z Sekretarzem Obrony USA Lloydem Austinem. Chodzi o ataki na terytorium Rosji

Azjatycki Szczyt Bezpieczeństwa „Dialog Shangri-La”

W Singapurze prezydent Ukrainy spotkał się z ministrem obrony USA.

Na marginesie Azjatyckiego Szczytu Bezpieczeństwa „Dialog Shangri-La” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Sekretarzem Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki Lloydem Austinem.

Głowa państwa podkreśliła stałą silną obronność i wsparcie polityczne Ukrainy ze strony USA.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni prezydentowi Josephowi Bidenowi i jego administracji za nieustanną pomoc w walce o naszą wolność i niepodległość” – powiedział Zełenski.

Osobno podkreślił kluczowe znaczenie przyjętego przez Kongres pakietu pomocy wojskowej.

Strony omówiły potrzeby obronne Ukrainy, na którą kierowana jest pomoc Stanów Zjednoczonych, w szczególności w zakresie szkolenia i wyposażania nowych brygad.

Prezydent podziękował Ministrowi Obrony USA za jego aktywną pracę na rzecz wzmocnienia ukraińskiego systemu obrony powietrznej. „To obecnie najważniejsza droga do ochrony życia Ukraińców, naszych miast, społeczności i infrastruktury cywilnej. To jest bardzo ważne” – powiedział.

Rozmówcy zwrócili także uwagę na koalicję F-16, w szczególności na niezbędne wspólne wysiłki na rzecz przyspieszenia dostaw myśliwców.

Głowa państwa odrębnie wyraziła wdzięczność za przyjęcie przez administrację prezydenta USA ważnej decyzji w sprawie zezwolenia na ograniczone ataki amerykańskiej broni na terytorium Rosji w celu skutecznego przeciwstawienia się próbom Federacji Rosyjskiej mającym na celu rozszerzyć strefę działań wojennych.

Prezydent Ukrainy i Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki odnotowali postęp w przygotowaniu dwustronnej umowy o bezpieczeństwie.

Zełenski opowiedział także Lloydowi Austinowi o wysiłkach Rosji zmierzających do zakłócenia pierwszego Światowego Szczytu Pokojowego. Głowa państwa podkreśliła, że ​​udział wszystkich kluczowych partnerów Ukrainy sprawi, że takie wysiłki Federacji Rosyjskiej staną się bezsensowne.

Singapur. Prabowo Subianto i Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem-elektem Indonezji w Singapurze

Na marginesie dorocznego Azjatyckiego Szczytu Bezpieczeństwa „Dialog Shangri-La” w Singapurze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem-elektem Indonezji Prabowo Subianto, któremu po raz kolejny pogratulował zwycięstwa w wyborach w marcu br.

„Liczymy na wsparcie Indonezji dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Przywódcy omówili postępy w realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, które Zełenski przedstawił podczas internetowego wystąpienia do uczestników szczytu G20 w Indonezji w 2022 roku.

Głowa państwa ukraińskiego wyraziła nadzieję na udział Indonezji w Światowym Szczycie Pokojowym na najwyższym szczeblu.

Podczas spotkania omówiono także obszary współpracy dwustronnej. W szczególności Wołodymyr Zełenski zauważył, że pomimo prób utrudniania przez Rosję żeglugi cywilnej na Morzu Czarnym Ukraina jest gotowa zwiększyć dostawy produktów rolnych do Indonezji.

Prezydent podkreślił, że jego państwo jest zainteresowane rozwojem relacji ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i zabiega o uzyskanie statusu Partnera Dialogu Sektorowego tego Stowarzyszenia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button