POLSKA

Siedlce. Błaszczak: Do 2015 roku rządząca koalicja PO-PSL rozwiązywała jednostki wojskowe

Wojsko Polskie

5 sierpnia szef MON spotkał się z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej, która stanowi ważny element systemu obronnego kraju. Jej zadaniem jest obrona wschodniej części Polski.

– Jesteśmy dziś w Siedlcach, bo to ważne miejsce na mapie naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. (…) 18. Dywizja Zmechanizowana została powołana w 2018 roku i co ważne na gruzach rozwiązanej w 2011 roku przez rząd Donalda Tuska, 1. Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Do 2015 roku rządząca koalicja PO-PSL rozwiązywała jednostki wojskowe. Od 2015 roku jednostki wojskowe powstają, czego dowodem są właśnie Siedlce i 18. Dywizja Zmechanizowana – mówił w sobotę podczas wizyty w Żelaznej Dywizji minister Mariusz Błaszczak.

Jak zaznaczał szef MON dywizja budowana jest na wzór dywizji amerykańskich. Wyposażana jest także w najnowocześniejszy sprzęt, w tym amerykańskie czołgi Abrams i koreańskie wyrzutnie Chunmoo.

– -W ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej jest 1 Warszawska Brygada Pancerna, która już posiada amerykańskie czołgi Abrams. Niedługo do 18. Pułku Artylerii, który w przyszłym roku zostanie powiększony do poziomu brygady, trafi artyleria rakietowa – koreańskie wyrzutnie rakietowe o zasięgu do 300 kilometrów posadowione na polskich Jelczach. To ważne, bo jak widzimy z doświadczeń ukraińskich artyleria rakietowa odgrywa kluczową rolę na polu walki. W związku z tym, po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego wracają jednostki artylerii rakietowej i to się dzieje właśnie teraz. Dzieje się ze względu na decyzje podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. My dbamy o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Rozwijamy Wojsko Polskie, w odróżnieniu od Donalda Tuska, który likwidował jednostki wojskowe – zaznaczył szef MON.

– Likwidacja jednostek na wschód od Wisły była wyraźnym sygnałem pokazującym, że Polska jest rozbrajana, ale to już jest historia. My konsekwentnie budujemy siłę Wojska Polskiego – zaznaczył minister M. Błaszczak.

Szef MON zwrócił uwagę, że obecność żołnierzy Wojska Polskiego na wschodzie Polski jest cały czas wzmacnia, poprzez m. in. tworzenie jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Patrząc łącznie na 18. Dywizję Zmechanizowaną, ale także inne jednostki, w tym batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, widzimy że tu w tym miejscu służy na co dzień ponad 1000 żołnierzy. Rozwijamy konsekwentnie Wojsko Polskie, wzmacniamy jego siłę. (…) A przecież inaczej było do 2015 roku, kiedy to właśnie ustawiano Wojsko Polskie na zachodzie naszego kraju, a likwidowano jednostki na wschodzie. Tu w Siedlcach w 2011 roku zlikwidowano batalion Wojska Polskiego tak, że ta jednostka w zasadzie nie funkcjonowała. Gdyby Wojsko Polskie zniknęło z mapy Siedlec, to byłoby to dużym zagrożeniem dla całej naszej Ojczyzny – mówił szef MON w Siedlcach.

Podczas wizyty w Siedlcach minister Błaszczak poinformował także o szczegółach wczorajszej rozmowy telefonicznej z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

– Rozmawialiśmy na temat naszej współpracy wojskowej polsko-amerykańskiej. Sekretarz Austin podkreślał bardzo dobrą współpracę. Powiedział, że wręcz współpracę, która może stanowić wzór jeśli chodzi właśnie o wzmacnianie relacji sojuszniczych, jeżeli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego. Bezpieczeństwo, które zapewnia Wojsko Polskie naszej ojczyźnie, promieniuje także na naszych sąsiadów w Sojuszu Północnoatlantyckim, a więc zapewniamy bezpieczeństwo na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami – podkreślił minister M. Błaszczak.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button