RÓŻNOŚCI

Setki kilogramów śniętych ryb w zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Dolny Śląsk

13 kwietnia w rejonie przystani na zbiorniku Czernica w powiecie wrocławskim znaleziono śnięte ryby.

Po otrzymaniu informacji, pracownicy Wód Polskich – Zarządu Zlewni we Wrocławiu oraz Nadzoru Wodnego we Wrocławiu – natychmiast udali się na miejsce zgłoszenia. Wzmożone działania i czynności w tej sprawie są kontynuowane przez nasze służby w kolejnych dniach we współpracy z wieloma służbami w celu zminimalizowania obserwowanego zjawiska.

AKTUALIZACJA 4 MAJA, GODZINA 9:00

Służby Wód Polskich Regionlanego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu są nieustannie zangażowane w monitorowanie zbiornika Czernica. Na miejscu z brzegów akwen patrolują pracownicy ZZ we Wrocławiu i NW we Wrocławiu. Z raportów centrum zarządzania kryzysowego przy Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim wynika, że w dniach 1-2 maja do utylizacji zostało przekazanych 151 kg ryb. 3 maja śniętych ryb nie stwierdzono. Na sześć martwych sztuk gospodarz zbiornika natrafił rano 4 maja. Pracownik Wód Polskich podczas jednego z patroli zaobserwował 1 śniętą rybę.

AKTUALIZACJA 28 KWIETNIA, GODZINA 15.00

Z informacji uzyskanych przez pracowników Wód Polskich Zarządu Zlewni we Wrocławiu wynika, że opiekun przystani na zbiorniku Czernica zebrał w ostatnim dniu około 60 kilogramów martwych ryb. Nieustanny monitoring akwenu prowadzony przez nasze służby trwa. Informacje są zbierane przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu. Działania są prowadzone w porozumieniu z innymi służbami pod nadzorem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Wojewodzie Dolnośląskim.

AKTUALIZACJA 27 KWIETNIA, GODZINA 16.00

Pracownicy Wód Polskich podczas prowadzenia wizji terenowej i oględzin zbiornika Czernica natrafili na 4 martwe ryby w widocznym stanie rozkładu. Nie były to okazy, których stan wskazywałby na śnięcie w ostatnim czasie. O sprawie został niezwłocznie poinformowany przebywający na miejscu patrol Straży Rybackiej. Następnie w porozumieniu z innymi służbami podjęto czynności zmierzające do utylizacji ryb.

AKTUALIZACJA 27 KWIETNIA, GODZINA 8.30

W środowe popołudnie, 26 kwietnia, ze zbiornika Czernica jednostka straży pożarnej zebrała około 100 sztuk śniętych ryb o wadze około 200 kilogramów, które następnie zostały przekazane do utylizacji. Na miejscu akwen cały czas monitorują i patrolują pracownicy Wód Polskich, którzy współpracują ze wszystkimi służbami. W przypadku pojawienia się niepokojących zjawisk podejmują stosowne działania w celu ich jak najszybszej neutralizacji. Próby wody są pobierane przez odpowiednie służby ochrony środowiska.

AKTUALIZACJA 24 KWIETNIA, GODZINA 16.00

W poniedziałek śnięte ryby stwierdzono w liczbie 50 sztuk równomiernie rozmieszczone wzdłuż brzegów zalewu. Przez WIOŚ zawiadomione zostało Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Dolnośląskiego. Inspektorzy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska pobrali próby wody do badań. Trwa dalszy monitoring akwenu.

W niedzielę pracownicy Wód Polskich ze stopnia wodnego Janowice przeprowadzili wizję lokalną na zbiorniku Czernica. Podczas wizji stwierdzono 4 sztuki śniętych ryb. Na miejscu działały odpowiednie służby, które monitorują sytuację. Podczas obchodu zbiornika Czernica przez pracownika Wód Polskich rozpoczęła się także inspekcja akwenu z wody przeprowadzana przez Wicewojewodę Dolnośląskiego oraz Wójta Gminy Czernica. Zalew Czernica będzie patrolowany przez pracowników Wód Polskich cyklicznie także w kolejnych dniach.

AKTUALIZACJA 21 KWIETNIA, GODZINA 14.15

20 kwietnia w godzinach wieczornych Zarząd Zlewni we Wrocławiu wysłał patrol w reakcji na zgłoszenie dotyczące ponownego pojawienia się śniętych ryb w zbiorniku Czernica. Podczas akcji przeprowadzonej przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej wyłowiono około 35 kg martwych ryb. Pracownicy Wód Polskich razem z reprezentantem Centrum Kryzysowego Gminy Czernica oraz strażakami dokonali inspekcji linii brzegowej akwenu. Podczas oględzin nie stwierdzono kolejnych śniętych ryb.

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próby wody do późniejszej laboratoryjnej analizy. Na miejscu, po zakończeniu czynności interwencyjnych, przedstawiciele straży pożarnej rozstawili na zbiorniku specjalistyczne zapory. Zalew Czernica będzie patrolowany cyklicznie w kolejnych dniach.

AKTUALIZACJA 14 KWIETNIA, GODZINA 13.00

Cała Odra w zarządzie RZGW we Wrocławiu – od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Warty – jest stale monitorowana przez kilkudziesięciu pracowników naszego obszaru Wód Polskich ze służb terenowych czy stopni wodnych. Każdego dnia opracowywany jest stosowny raport w tej sprawie. Pozostajemy w kontakcie również z innymi służbami – wojewodą dolnośląskim oraz policją, strażą pożarną, GIOŚ, WIOŚ, RDOŚ czy PZW oraz wojewódzkimi, powiatowymi i miejskimi centrami zarządzania kryzysowego. W głównym nurcie Odry nie zaobserwowano dotychczas zjawiska śnięcia ryb.

Z informacji przekazanych przez GIOŚ i WIOŚ wynika, że w pobranych próbkach wody ze zbiornika Czernica potwierdzono obecność glonów prymnesium parvum, czyli tak zwanej złotej algi. Natomiast ostateczne potwierdzenie przyczyny śnięcia ryb będzie możliwe po otrzymaniu wyników stwierdzających występowanie ichtiotoksyny w wodzie oraz wyników histopatologicznych ryb wykonywanych przez inspekcję weterynaryjną.

13 KWIETNIA, GODZINA 16.00

Znaleziono około 60 sztuk martwych ryb, które zostały wyłowione przez zarządcę terenu. Na miejscu byli także przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy wspólnie z pracownikami PGW Wody Polskie skontrolowali teren. Pracownicy WIOŚ dokonali sondowania wody i pobrali próbki do późniejszej laboratoryjnej analizy.

Natychmiast zostało także zwołane spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wodach Polskich. Przypominamy, że w Wodach Polskich funkcjonuje całodobowy telefoniczny numer dyżurny: 22 470 10 01, służący monitoringowi zagrożeń oraz wymianie informacji o ich wystąpieniu w obszarze właściwości Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wszelkie podejrzane działania na wodach można także zgłaszać pod adresem mailowym: zk.sd@wody.gov.pl.

Zbiornik Czernica nie jest w zarządzie Wód Polskich. Jest zalewem administrowanym przez Gminę Czernica. Akwen jest zasilany wodami Odry.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button