MOTOSPORT

Sardynia czeka na polską załogę. Kajetanowicz przed kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata

Rajd Sardynii 2020

Po fenomenalnym triumfie w Turcji Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak przygotowują się do startu w Rajdzie Sardynii.

Włoska runda Rajdowych Mistrzostw Świata będzie szóstą w tegorocznym kalendarzu. Na zawodników czeka szesnaście odcinków specjalnych, których łączna długość wynosi blisko 240 kilometrów. Załoga ta wystąpi na tej włoskiej wyspie po raz trzeci. W ubiegłym roku polski duet zajął tam doskonałe, drugie miejsce.

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Rajd Sardynii rozegrany zostanie w dniach 8-11 października. Dzięki świetnej jeździe w Turcji Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak awansowali aż o dziesięć pozycji i zajmują aktualnie trzecie miejsce w kategorii WRC 3. Niewielkie różnice punktowe w czołówce oznaczają, że czeka ich zacięta walka do samego końca – zwłaszcza, że do rywalizacji zgłosiła się praktycznie cała czołówka tabeli.

– Sezon Rajdowych Mistrzostw Świata nabiera tempa. Po zwycięstwie w Turcji przenosimy się do Sardynii. Będzie to kolejny rajd szutrowy, ale bardziej sprinterski. Znamy go dobrze, w ubiegłym roku zajęliśmy w nim drugie miejsce. To taka kombinacja szybkiego Rajdu Estonii i krętego Rajdu Turcji. Jak zawsze będziemy starali się cisnąć i wykonywać swoją pracę jak najlepiej. Może być trochę loterii ze względu na pogodę, ponieważ rajd jest organizowany później, niż zazwyczaj. W związku z obecnymi przepisami kibiców brakuje na rajdach, ale tylko pozornie. Czuję ich wirtualne wsparcie. Widzimy większe zaangażowanie na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Bardzo to doceniam. To powoduje, że łatwiej jest mi trzymać prawą nogę wyprostowaną – podsumował Kajetan Kajetanowicz, drugi kierowca WRC 2 sezonu 2019.

Tegoroczna edycja Rajdu Sardynii trwać będzie cztery dni. Na czwartek (8.10.2020 r.) zaplanowano odcinek testowy Olmedo (3,79 km, start o godzinie 12:01). Rywalizacja rozpocznie się w piątek. Na pierwszą pętlę złożą się dwa, dwukrotnie pokonywane odcinki specjalne: OS 1/3 Tempio Pausania (12,08 km, godz. 7:50 oraz 10:40) i OS 2/4 Erula – Tula (21,78 km, godz. 8:44 i 11:34). Po 40-minutowym serwisie w Alghero na zawodników będą czekać jeszcze dwie próby: OS 5 Sedini – Castelsardo (14,72 km, godz. 16:14) oraz OS 6 Tergu – Osilo (12,81 km, godz. 16:59). Na wieczór zaplanowano 45-minutowy serwis.

Sobota to najdłuższy etap rajdu. Pierwszą pętlę ponownie stanowić będą dwukrotnie przejeżdżane odcinki: najdłuższy w rajdzie OS 7/9 Monte Lerno (22,08 km, godz. 7:37 oraz 10:07) i OS 8/10 Coiluna – Loelle (15,00 km, godz. 8:38 oraz 11:08). Po serwisie rozegrana zostanie pętla bliźniacza do poprzedniego etapu: OS 11 stanowi próba Sedini – Castelsardo (14,72 km, godz. 16:08), a OS 12 Tergu – Osilo (12,81 km, godz. 17:02). Po dniu tradycyjnie serwis długi na 45 minut.

Finałowym etapem będzie nieco ponad 40-kilometrowa niedziela, na którą złożą się dwa odcinki: OS 13/15 Cala Flumini (14,06 km, godz. 8:15 i 10:10) oraz OS 14/16 Sassari – Argentiera (6,89 km, godz. 9:08 i 12:18). Drugi przejazd rozgrywany będzie jako Power Stage. Zwycięzców poznamy około godziny 13.

Kajetanowicz – rajd Turcji 2020 (fot. Kajto.pl)

Rajd Sardynii 2020 rusza już w czwartek! Kajetanowicz i Szczepaniak trenują na wyspie

Polacy są już na Sardynii, gdzie testowali swoją Skodę Fabię R5 evo na jednym z szutrowych odcinków specjalnych. Rajd Sardynii rozpocznie się w czwartek, 8 października.

Po zawrotnie szybkiej Estonii i bardzo wymagającej Turcji przyszedł czas na Sardynię, której trasy są w pewnym stopniu hybrydą wspomnianych rajdów. Kajetanowicz wraz ze swoim pilotem Maćkiem Szczepaniakiem ostro trenują, by znaleźć najbardziej optymalne ustawienie swojej rajdówki. W poniedziałek duet ten testował swoją Skodę na odcinku La Prungola znajdującym się w północno-wschodniej części, włoskiej wyspy.

– Choć od Rajdu Turcji minęło kilkanaście dni, czuję się, jakbym wczoraj wysiadł z samochodu. Jesteśmy już na Sardynii i szlifujemy formę oraz ustawienia samochodu. Pomimo, że jesteśmy przed zapoznaniem z trasą, wiemy już czego się spodziewać. W ubiegłym roku zajęliśmy tutaj wysokie, drugie miejsce. Te odcinki dają dużą frajdę, to sprinterski rajd i pod tym względem przypomina trochę Rajd Estonii, bo różnice w czasach zazwyczaj są niewielkie. Jesteśmy gotowi, samochód jest świetnie przygotowany, a cały zespół LOTOS Rally Team optymistycznie nastawiony. Przed nami rywalizacja z bardzo mocną konkurencją, przyjechali tu w zasadzie wszyscy nasi rywale z czołówki tabeli, ale są też nowi. Przed nami ciężki rajd, napewno odmienny niż w ostatnich latach, ponieważ zorganizowany jest w innej części roku – mówił trzykrotny rajdowy mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz.

W poprzednim sezonie Kajetanowicz i Szczepaniak ukończyli Rajd Sardynii na drugim miejscu w swojej kategorii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button