LEKKOATLETYKA

Rzym. „Historyczna” lekkoatletyczna reprezentacja Polski na ME

Obrońcy mistrzowskich tytułów czekają na starty

To będzie największa w historii lekkoatletyczna reprezentacja Polski na mistrzostwa Europy!

W piątek w Rzymie rozpoczną się zmagania o medale mistrzostw Starego Kontynentu, a weźmie w nich udział dziewięćdziesięciu sześciu lekkoatletów z Polski. Wśród nich nie brakuje obrońców mistrzowskich tytułów sprzed dwóch lat z Monachium.

W dotychczas rozegranych edycjach lekkoatletycznych mistrzostw Europy reprezentacja Polski zdobyła 180 medali, w tym 57 złotych. Polscy zawodnicy nie ukrywają swoich ambicji i chcą z dobrej strony pokazać się w jednym z najważniejszych sprawdzianów przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Choć oczywiście mistrzostwa w Rzymie nie są dla największych gwiazd polskiej lekkiej atletyki imprezą docelową, ale ewentualny sukces może dodać wiele pozytywnej energii przed tym najważniejszym startem.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 na Stadionie Śląskim (fot. Paweł Skraba/DME Silesia 2021)

– Nie mam już szans trenować w taki sposób, jak choćby przed dziesięcioma laty, bo jestem starszym zawodnikiem, ale mam wrażenie, że pracowaliśmy bardzo dobrze i w Rzymie sprawdzimy, w jaki sposób ta praca przełożyła się na formę – mówi młociarz Wojciech Nowicki, mistrz Europy sprzed dwóch lat, którzy na rzymskim stadionie spróbuje sięgnąć po swój czwarty medal mistrzostw Starego Kontynentu.

Szefowie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, chcąc wykorzystać fakt, że tak wielu Polaków wystartuje w Rzymie, zaprosiła do stolicy Włoch kilkudziesięciuosobową grupę trenerów, m.in. koordynatorów największego programu upowszechniania Królowej Sportu, czyli „Lekkoatletyka dla każdego!”.

– W tym gronie znajdzie się wiele osób, które na co dzień ciężko pracują, często za niewygórowane wynagrodzenie, na rzecz polskiej lekkiej atletyki. Zaprosiliśmy m.in. Tomka Czubaka, kiedyś mistrza świata, a dziś trenera, ale także całe grono szkoleniowców z różnych stron Polski. Będzie spora grupa ludzi związanych z programem „Lekkoatletyka dla każdego!”, w którym w całej Polsce wzięło udział prawie milion dzieci. Chcemy, by była to dla nich nagroda za fantastyczną pracę na rzecz polskiej lekkiej atletyki, ale także możliwość do szkolenia i rozwoju – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. W sumie do Rzymu na zaproszenie PZLA pojedzie trzydziestu trenerów.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Silesia 2021 na Stadionie Śląskim (fot. Paweł Skraba/DME Silesia 2021)

Mistrzostwa Europy w Rzymie rozpoczną się 7 czerwca i potrwają sześć dni. Jeszcze w czerwcu polskich lekkoatletów czeka rywalizacja w 100. PZLA Mistrzostwach Polski, a później będą już tylko szlifować formę na igrzyska olimpijskie. Lekkoatletyka zagości na arenach olimpijskich w Paryżu 1 sierpnia, a zmagania o medale najważniejszej imprezy sportowej od trzech lat na stadionie lekkoatletycznym zakończą się dziesięć dni później.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button