LOTNICZE NEWSY

Ryanair anulował 190 lotów w piątek! Strajki w Europie

Ryanair

Ryanair poinformował swoich pasażerów, iż dokonał anulacji 190 lotów (8%) z 2400 zaplanowanych na piątek 28 września.

Powodem jest wg przewoźnika niepotrzebny strajk niewielkiej mniejszości załóg pokładowych w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Portugalii, Włoszech i Niemczech. Wszyscy pasażerowie, których loty zostały anulowane zostali poinformowani o tym fakcie drogą mailową i sms-ową.

KOMUNIKAT:

Ryanair szczerze żałuje tych niepotrzebnych anulacji wywołanych przez związki zawodowe na żądanie pracowników konkurencyjnych linii lotniczych. W Hiszpanii, głównym motorniczym strajku jest członek załogi pokładowej Norwegiana z Alicante, w Portugalii załoga pokładowa TAP wzywa do strajku bez wsparcia portugalskiej załogi pokładowej Ryanaira, a we Włoszech, gdzie Ryanair zaakceptował wczoraj zbiorowy układ pracy z 3 głównymi związkami zawodowymi, do strajku nawołuje niewielki związek, który nie jest uznawany ani wspierany przez włoskie załogi pokładowe Ryanaira.

Ryanair poczynił w ostatnich tygodniach znaczące postępy w negocjacjach ze związkami zawodowymi, porozumiał się z pilotami i personelem pokładowym w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Niemczech. W ciągu ostatnich 2 tygodni Ryanair napisał do związków zawodowych pilotów w Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Niemczech, zapraszając ich do wynegocjowania podobnych porozumień do tych uzgodnionych z FORSA w Irlandii, zarówno dla pilotów, jak i personelu pokładowego.

Ryanair zgodził się również przejść na lokalne kontrakty sporządzone na podstawie lokalnego prawa tak szybko, jak to tylko możliwe w 2019 r. zgodnie z układem zbiorowym pracy wypracowanym w konkretnym kraju. Jesteśmy rozczarowani, że związki kierowane przez pilotów Eurowings w Niemczech, pilotów KLM w Holandii i pilotów Aer Lingus w Irlandii nadal prowadzą kampanię strajkową, aby zakłócić loty klientów Ryanaira i zaszkodzić działalności firmy na korzyść drogich linii lotniczych. Ryanair przeprasza 30 000 pasażerów (spośród 450 000), których loty zostaną zakłócone przez nieuzasadnione strajki w piątek 28 września. Strajki są całkowicie niepotrzebne, szczególnie, że Ryanair przystał na żądania związków zawodowych dotyczących lokalnych kontrktów zawieranych na podstawie lokalnego prawa. Z uwagi na fakt, iż strajki są napędzane przez pracowników konkurencyjnych linii lotniczych, są one poza kontrolą Ryanaira. Wszyscy klienci linii Ryanair, któróch loty przypadają na 28 września, a którzy nie otrzymali informacji o odwołaniu lotu, mogą spodziewać się, że ich lot odbędzie się zgodnie z planem. Ponad 90% lotów Ryanaira z 2400 odbędzie się zgodnie z planem, a 90% pasażerów z 450 000 nie odczuje żadnych niedogodności.

Kenny Jacobs z Ryanaira powiedział:

„Szczerze przepraszamy klientów, których loty zostały anulowane przez niepotrzebne strajki. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby ich uniknąć, uznaliśmy związki zawodowe, zakceptowaliśmy układ zbiorowy pracy oraz lokalne kontrakty na podstawie lokalnego prawa od 2019r. Te powtarzające się i niepotrzebne strajki szkodzą interesom Ryanaira i naszym klientom w czasach, gdy ceny ropy gwałtownie rosną. Jeśli strajki będą się powtarzały, będziemy musieli ponownie przyjrzeć się naszym wzrostom i wydajności zarówno w sezonie zima 2018/19 jak i lato 2019. Mamy nadzieję, że związki wywołujące te strajki wykażą zdrowy rozsądek i zaczną współpracować z nami w celu sfinalizowania umów na korzyść naszych pilotów i personelu pokładowego w nadchodzących tygodniach bez dalszego zakłócania lotów naszych klientów. Jeśli skutecznie możemy porozumieć się ze związkami zawodowymi w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włoszech, dlaczego niektóre związki w Belgii, Holandii i Hiszpanii nie chcą doprowadzić do podobnych rozwiązań?”

Ryanair zaakceptował zbiorowy układ pracy we Włoszech

Ryanair zaakceptował zbiorowy układ pracy trzech głównych związków zawodowych załóg pokładowych we Włoszech FIT CISL, ANPAC oraz ANPAV. Układ obejmie wszystkie załogi pokładowe we Włoszech od 1 października 2018r.

Zbiorowy układ pracy:

– Obowiązuje od 1 października 2018 r. do 31 grudnia 2021r.,

– Jest objęty prawem włoskim i podlega włoskim sądom,

– Umożliwia włoskim załogom pokładowym przejście na lokalne kontrakty w uzgodnionym terminie, z natychmiastowym dostępem do włoskich świadczeń socjalnych, w tym m.in. do urlopów macierzyńskich i tacierzyńskich.

– Wprowadza wyższe zarobki w ramach nowej struktury wynagrodzeń, dzięki której załogi skorzystają z dodatkowych ulg podatkowych (podobnie jak w innych włoskich liniach lotniczych),

– Wprowadza włoski system emerytalny.

Eddie Willson, Chief People Officer Ryanaira powiedział:

“Podpisaliśmy zbiorowy układ pracy z trzema włoskimi związkami zawodowymi, który obejmie wszystkie załogi pokładowe Ryanaira we Włoszech. Układ wprowadza wiele profitów dla personelu pokładowego we Włoszech i zacznie obowiązywać już od przyszłego miesiąca. To kolejne porozumienie po irlandzkim – ze związkiem FORSA i brytyjskim – ze związkiem UNITE.
To kolejny dowód postępu, jaki czyni Ryanair chcąc osiągnąć porozumienie z pracownikami oraz ich związkami zawodowymi w różnych krajach Europy, który obala także fałszywe roszczenia zgłoszone przez mniejsze związki zawodowe nieuczestniczące w negocjacjach i stale straszące wszystkich strajkami, które będą lub nie będą miały miejsca.
Ponownie zaprosiliśmy nasze niemieckie, portugalskie i hiszpańskie związki, aby spotkały się z nami, abyśmy mogli wynegocjować i, miejmy nadzieję, uzgodnić podobne układy pracy zbiorowej na tych rynkach.”
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button