ŚWIAT

Robert Biedroń laureatem prestiżowej nagrody Alan Turing LGTBIQ+

Europoseł Biedroń

W nocy z 16 na 17 czerwca 2022 r. Robert Biedroń otrzymał prestiżową nagrodę „Alan Turing LGTBIQ+” w kategorii PREMIO ESPECIAL.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy został doceniony za walkę na rzecz środowiska LGBT, ich praw i widoczności.

– Chciałbym zadedykować tę nagrodę tym milionom z nas, którzy wciąż są zmuszeni do ukrywania swojej miłości i tożsamości – mówił Biedroń odbierając nagrodę, który zapewniał: „Wierzę w politykę, która przynosi ludziom zmianę życia na lepsze. Głownie tym, którzy zostali w tyle, są wykluczeni, odizolowani i zapomniani”.

Robert Biedroń laureatem nagrody Alan Turing LGTBIQ+ (fot. Lewica)

Podczas uroczystości europoseł Biedroń wygłosił wykład na praw osób LGBT na świecie i przedstawił pomysł rozpoczęcia prac nad Międzynarodową Konwencją Praw Osób LGBTQ+.

– Jestem sceptycznie nastawiony do globalizacji, ale jeśli mamy się globalizować, zglobalizujmy wreszcie prawa człowieka, w tym prawa osób LGBT – tłumaczył.

Jak zauważył, Alan Turing, którego nazwał „naszym bohaterem gejem”, pomógł złamać kod Enigmy, co doprowadziło do zatrzymania II wojny światowej i uratowało miliony istnień ludzkich.

– „Powinniśmy pójść za jego przykładem i zrobić wszystko, by powstrzymać homofobię, transfobię, bifobię, powstrzymać nienawiść i zapewnić wszystkim równość i godność” – dodał Robert Biedroń.

Podczas uroczystości Robert Biedroń zwrócił się też ze wsparciem do osób LBGT z Ukrainy.

– Wojna ma niszczący wpływ na życie i prawa człowieka wszystkich ludzi. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy zapewnić ochronę tym, którzy pozostali w kraju ogarniętym walkami. Musimy wspierać tych Ukraińców LGBT, którzy zmagają się z wojną, ale także Rosjan LGBT, którzy zmagają się z reżimem Putina i zakazem tzw. homopropagandy.

Krzysztof Śmiszek i Robert Biedroń (fot. Lewica)

Nagroda Alan Turing LGTBIQ+ to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda środowiska LGTBIQ+ na świecie. W tym roku wśród nominowanych byli m.in. Pussy Riot, Amnesty International, Chelsea Manning, czy Conchita Wurst.

Zdobywcami nagród poprzednich edycji były takie znakomitości jak: Angela Ponce, „Alaska”, Lukas Dhont, Jóhanna Sigurðardóttir czy Violet Chachki.

Alan Turing jest prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem osoby LGBTQ+. Podczas swojego życia wniósł ogromny wkład w rozwój informatyki, a także walnie przyczynił się do pokonania hitlerowskich Niemiec pracując nad złamaniem kodu Enigmy. Turing jest powszechnie określany jako ojciec sztucznej inteligencji i informatyki teoretycznej. 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button