POLSKAŚWIAT

Prezydent Joe Biden: Powstaną silosy zbożowe w Polsce przy granicach Ukrainy. Kowalczyk: To bardzo interesujący pomysł

Wojna na Ukrainie

Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że powstaną tymczasowe silosy przy granicach Ukrainy i w Polsce.

Będą one przeznaczone na zboże przywożone drogą lądową z Ukrainy.

Rosjanie blokują ukraińskie porty na Morzu Czarnym. Przez to rosną ceny żywności na świecie i może nastąpić kryzys żywnościowy. Oprócz tego putinowska armia kradnie zboże i zawozi je na swoje terytorium.

– Putin uniemożliwia eksport tysięcy ton zboża – powiedział przywódca Stanów Zjednoczonych.

Co ciekawe, pomysł prezydenta Joe Bidena o budowie silosów zbożowych w Polsce dla ukraińskiego zboża nie był konsultowany z polskimi władzami.

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie.

Oświadczenie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka w sprawie budowy silosów na ukraińskie zboże

„Wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena o zamiarach budowy tymczasowych silosów w Polsce przy granicach Ukrainy to bardzo interesujący pomysł. Jednak na razie jest to wstępna deklaracja, która wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań.

Dotyczą one m.in. lokalizacji, wielkości, infrastruktury dodatkowej, źródeł finansowania, spraw własnościowych i wielu podobnych kwestii.

W mojej ocenie ewentualne silosy powinny być usytuowane tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy. Wówczas łatwiej będzie można przeładować zboże i tym samym zwiększyć możliwości przeładunkowe.

Przy obecnych możliwościach maksymalna ilość zboża jaka może być przeładowywana w Polsce to ok. 1,5 mln ton, podczas, gdy potrzeby Ukrainy wynoszą miesięcznie około 5 mln ton.

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że realizacja tego typu inwestycji trwa około trzech-czterech miesięcy.”

Komisja Rolnictwa PE oceni korytarze żywnościowe na granicy polsko-ukraińskiej

Delegacja Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pod przewodnictwem Norberta Linsa (EPP, DE), uda się na granicę polsko-ukraińską w dniach 20-21 czerwca 2022 roku.

Podczas misji posłowie odwiedzą przejścia graniczne w Medyce (kolejowe) i Korczowej (drogowe), aby ocenić import ukraińskich produktów rolnych i możliwości alternatywnych tras. Zdolności magazynowe produktów rolnych będą tematem wymiany poglądów posłów AGRI z przedstawicielami ukraińskiego i polskiego biznesu i handlu.

Przed misją Pan Norbert Lins, Przewodniczący Komisji AGRI, powiedział: „Ze względu na rosyjską blokadę ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, eksport zboża musi być transportowany drogą lądową i kolejową. Jest to ogromne wyzwanie infrastrukturalne i biurokratyczne na granicach Ukrainy. Celem tej misji rozpoznawczej na granicy polsko-ukraińskiej jest ustalenie, na czym polegają bieżące problemy i gdzie można szybko i w nieskomplikowany sposób udzielić pomocy ze strony europejskiej.”

Do Norberta Linsa dołączy pięć innych europosłów: Herbert Dorfmann (EPP, IT), Juozas Olekas (S&D, LT), Ulrike Müller (Renew, DE), Tilly Metz (Greens/EFA, DE), Veronika Vrecionova (ECR, CZ).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button