MUZYKAPOZOSTAŁE

Rezygnacja Francji. Hiszpania gospodarzem Eurowizji Junior 2024

Junior Eurovision

Europejska Unia Nadawców i hiszpański nadawca publiczny RTVE ogłosiły, że 22. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w 2024 roku w Hiszpanii.

Junior Eurovision 2023. Zoe Clauzure (fot. Corinne Cumming/EBU)

Organizatorem 22. edycji Eurowizji Junior nie będzie Francja, mimo że jej reprezentantka, Zoé Clauzure, zwyciężyła zeszłoroczny konkurs.

Francuska telewizja, chcąc skupić się na dorosłej wersji konkursu i transmisji Igrzysk Olimpijskich 2024, postanowiła przekazać tę inicjatywę Hiszpanii. Hiszpańska piosenka „Loviu” w wykonaniu Sandry Valero zajęła drugie miejsce podczas Eurowizji Junior w 2023 roku.

Debiut Hiszpanii na Eurowizji Junior

Hiszpania po raz pierwszy w historii będzie organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci.

„Dwadzieścia lat po zwycięstwie tego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior jesteśmy podekscytowani, że w końcu możemy przenieść konkurs do Hiszpanii. Jesteśmy wdzięczni RTVE za zgodę na organizację 22. edycji konkursu, który jest dla młodych artystów z całej Europy niesamowitą platformą do zaprezentowania swojego talentu. Z niecierpliwością czekamy na fiestę, która odbędzie się w Hiszpanii jeszcze w tym roku!” – powiedział Martin Österdahl, producent wykonawczy Konkursu Eurowizji Junior.

Hiszpania zadebiutowała w 1. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2003 roku, a rok później zwyciężyła dzięki 9-letniej Marii Isabel i jej piosence „Antes muerta que sencilla”. Przez kilkanaście lat kraj nie brał udziału w widowisku i powrócił na eurowizyjną scenę dopiero w 2019 roku, podczas 17. edycji konkursu w Gliwicach. W zeszłym roku reprezentantką Hiszpanii była Sandra Valero. Dziewczynka zaprezentowała utwór „Loviu” i zajęła zaszczytne drugie miejsce.

Szczegóły 22. edycji Eurowizji Junior

Data i dokładne miejsce Eurowizji Junior w 2024 roku zostaną ogłoszone wkrótce. Poza Hiszpanią udział w konkursie potwierdziły już Holandia i Włochy.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2023 roku odbył się w Nicei i przyniósł ponowne zwycięstwo Francji. Wygrała Zoé Clauzure z utworem „Cœur”.

Polskę reprezentowała Maja Krzyżewska – młoda wokalistka zaśpiewała na scenie utwór „I Just Need A Friend”. 

Młoda artystka pojawiła się na scenie w towarzystwie tancerek, które zachwyciły publiczność choreografią. Ostatecznie Polska zajęła 6. miejsce.

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Malmö w Szwecji we wtorek 7 maja (pierwszy półfinał), czwartek 9 maja (drugi półfinał) i sobotę 11 maja (wielki finał) 2024 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button