POLITYKAPOLSKA

Polska i Finlandia o bezpieczeństwie. Tusk o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią

Ważne sprawy

Premier Donald Tusk rozmawiał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z szefem fińskiego rządu Petterim Orpo.

Spotkanie było poświęcone kwestiom bezpieczeństwa w Europie. Premierzy omówili m.in. ochronę wspólnych granic, a także współpracę na rzecz zwiększenia możliwości produkcyjnych przemysłów obronnych naszych krajów.

Ochrona granic i walka z nielegalną migracją

Premier Donald Tusk poinformował podczas oświadczenia po spotkaniu z premierem Finlandii, że zdecydował o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią.

– Granice z Rosją i Białorusią muszą być szczelne. Polska, Finlandia, ale także kraje bałtyckie, muszą wziąć za to odpowiedzialność. W tym łańcuchu nie może być słabych ogniw. Jesteśmy gotowi – Polska i Finlandia – współpracować z partnerami tak, aby granica na wschodzie była rzeczywiście skutecznie kontrolowana – przekonywał Prezes Rady Ministrów.

Jednym z problemów są – według Donalda Tuska – straty obszarów przygranicznych, które wynikają z agresywnej polityki Moskwy. Przyznał także, że oba kraje są zainteresowane reformą prawa azylowego.

– Właściwie cała granica północna i wschodnia Polski to są tereny, które bardzo dużo straciły w związku z polityką rosyjską, białoruską i wojną na Ukrainie. Przede wszystkim dlatego będziemy wspólnie z Finlandią działali na rzecz zaangażowania we wsparcie poszkodowanych regionów także środków europejskich – zapewnił Tusk.

Zwiększenie nakładów na przemysł obronny

– Finlandia i Polska mają absolutne przekonanie, że dzisiaj cała Europa musi zwiększyć – i to wielokrotnie – nakłady i wysiłki na rzecz odbudowy przemysłu obronnego. Jesteśmy gotowi, aby w tym bardzo aktywnie uczestniczyć – zadeklarował szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, Europa musi być przygotowana także na najgorsze scenariusze.

– Jesteśmy świadomi, że Europa musi mobilizować swoje siły i środki tak, aby nie czuć się zastraszoną przez militarną potęgę Rosji. To jest absolutna potrzeba i będziemy w tej kwestii współpracować – mówił Donald Tusk.

Ochrona polskiego rolnictwa

Szef polskiego rządu podkreślił, że konieczna jest także ochrona polskich rolników w związku z sytuacją na wschodniej granicy.

– Poinformowałem pana premiera o sytuacji w polskim rolnictwie i na granicy polsko-ukraińskiej. Będziemy musieli podejmować w naszym kraju decyzje na rzecz ochrony polskiego rolnictwa wobec nierównej konkurencji z produktami rolnymi, które płyną zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy. Będę tutaj interweniował na poziomie europejskim – oświadczył Prezes Rady Ministrów.

Polska ważnym partnerem dla Finlandii

Premier Finlandii Petteri Orpo podkreślił wagę relacji polsko-fińskich.

– Myślimy w tym samy kierunku, jesteśmy sojusznikami. Dla Finlandii Polska jest ważnym partnerem w NATO, Unii Europejskiej, a także regionalnie i dwustronnie. Nasze relacje są bliskie, chciałbym je jeszcze bardziej pogłębić – mówił szef fińskiego rządu.

Premier Petteri Orpo zwrócił uwagę na potrzebę wzmocnienia bezpieczeństwa, szczególnie na granicach zewnętrznych.

– Europa musi posiadać narzędzia do tego, by walczyć z sytuacjami, w których dochodzi do wykorzystania obywateli państw trzecich przez nieprzyjazne nam kraje. Dotyczy to i Finlandii i Polski – podkreślił Petteri Orpo.

Jak dodał, krajobraz bezpieczeństwa w Europie dramatycznie zmienił się.

– Sytuacja jest krytyczna i niezbędne jest podjęcie następnych kroków dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej. My, Europejczycy, powinniśmy ponosić większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo – powiedział szef fińskiego rządu.

Premierzy Polski i Finlandii rozmawiali także o współpracy dotyczącej wzmocnienia obrony cywilnej w naszym kraju. Finlandia ma w tej kwestii sprawdzony model, który obejmuje całe społeczeństwo.

– Bardzo chcielibyśmy unowocześnić i odbudować wszystkie możliwości związane z obroną cywilną, tj. infrastruktura, treningi, szkolenia oraz procedury. Bardzo dziękuję za tę gotowość do współpracy, kooperacji i pomocy ze strony Finlandii tak, abyśmy możliwie szybko nadrobili stracony czas w tej kwestii – powiedział Tusk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button