WODNY

Regaty iQFoil Games w Kadyksie. Polacy z 7 medalami, w tym 3 złotymi. Triumf Zofii Klepackiej

Hiszpania

Zofia Klepacka wraca na zwycięską ścieżkę. Regaty iQFoil Games miały kolor biało-czerwony!

To była dominacja polskich windsurferów. W regatach iQFoil Games w Kadyksie Polacy zdobyli aż 7 medali, w tym 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Wśród seniorek złoto wywalczyła Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa), srebro Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot), a w kategorii do lat 19 na najwyższym stopniu podium stanęli Aleksandra Wasiewicz i Michał Maziarka (oboje SKŻ Sopot).

W Kadyksie wystartowało 20 reprezentantów Polski w niemal wszystkich kategoriach wiekowych. Zabrakło jedynie męskiej kadry seniorów, która przygotowuje się na Majorce do regat o Puchar Księżniczki Zofii. Wśród seniorek w serii kwalifikacyjnej rozegrano łącznie 11 wyścigów (7 kursowych i 4 slalomowe). Od początku ton rywalizacji nadawała Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski). Brązowa medalistka mistrzostw Europy z 11 wyścigów, aż 10 ukończyła w pierwszej trójce, wygrywając cztery z nich i pewnie, z pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej awansowała od razu do wyścigu finałowego.

Do półfinału, z trzeciego miejsca po eliminacjach, awansowała za to Zofia Klepacka, która przez całe regaty pływała bardzo równo. Najbardziej utytułowana polska windsurferka w pięknym stylu wygrała swój półfinał i wiadome było, że o złoto rozegra się walka między dwiema Polkami, a szyki chciała pokrzyżować im Włoszka Sofia Renna.

Regaty iQFoil Games. Zofia Klepacka i Maja Dziarnowska (fot. pras.)

Format zawodów w klasie iQFoil jest taki, że pozycja po eliminacjach daje przywilej awansu bezpośredniego do półfinału i finału. W tych wyścigach punkty zdobyte w eliminacjach się nie liczą. Można wygrywać wszystkie wyścigi w serii kwalifikacyjnej, ale seria medalowa to już odrębna historia. Potwierdziło się to właśnie w Kadyksie. Zofia Klepacka w pięknym stylu wystartowała, wyrobiła sobie nieznaczną przewagę nad rywalkami, której skutecznie broniła do samej mety. Nasza brązowa medalistka olimpijska i wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy w klasie RS:X wygrała swoje pierwsze regaty w nowej olimpijskiej klasie iQFoil.

– Bardzo, bardzo się cieszę. Przez całe regaty pływałam bardzo dobrze. Praca, którą wkładam na treningach przynosi efekty, a ja systematycznie robię postępy i gonię czołówkę. W półfinale wygrałam start i dopłynęłam do mety na pierwszym miejscu i to samo było kluczem do zwycięstwa w wyścigu finałowym. Wyszłam pierwsza ze startu i potem wystarczyło kontrolować sytuację. Jest radość ogromna, jestem z siebie dumna – mówi Zofia Klepacka.

– Gratuluję Zosi zwycięstwa, pływała naprawdę świetnie. Ja oczywiście odczuwam niedosyt, ale nie może być inaczej, gdy prowadzi się przez całe regaty i przegrywa się finał. Taki jest jednak format rywalizacji w naszej klasie i trzeba to zaakceptować. Trzeba też z błędów wyciągać wnioski i pielęgnować pozytywy. Ja popełniłam błąd na starcie i na trasie ciężko było już go naprawić, bo wyścig był bardzo krótki. Patrząc na całokształt, cieszy dobra forma, równe, stabilne pływanie, a wnioski po tych regatach są takie, że czasami warto podjąć większe ryzyko na starcie – komentuje Maja Dziarnowska.

Wśród seniorek na uwagę zasługuje również 8. miejsce Mai Kuchty (Sopocki Klub Żeglarski), która niedawno powróciła do treningów po kontuzji. 14. miejsce zajęła Pola Wawrzyniak (AZS Poznań), dla której to są pierwsze kroki w stawce seniorskiej.

W kategorii wiekowej do lat 19 Polacy również spisali się znakomicie. Wśród kobiet prawdziwą dominatorką okazała się Aleksandra Wasiewicz. Sopocianka w serii kwalifikacyjnej wygrała aż 9 z 10 wyścigów i pewnie awansowała od razu do wyścig finałowego. W nim również nie dała szans rywalkom, w tym swojej koleżance z kadry Karolinie Gajdzińskiej (AZS Poznań), która uplasowała się na 3. miejscu. Polki rozdzieliła Hiszpanka Barbara Ordinas. W pierwszej 10-tce uplasowała się jeszcze jedna Polka – Martyna Duzowska (Gdański Klub Żeglarski) zajęła 7. miejsce.

Regaty iQFoil Games. Aleksandra Wasiewicz (fot. pras.)

Wśród mężczyzn w kategorii U-19 rywalizacja była pełna zwrotów akcji. Po kwalifikacjach pewnie prowadził Stanisław Trepczyński (Sopocki Klub Żeglarski), który awansował od razu do wyścigu finałowego. W nim spotkał się z Michałem Maziarką (Sopocki Klub Żeglarski), który do finału przedarł się z ćwierćfinału. Michał uskrzydlony udanymi wyścigami, w pięknym stylu wygrał także i ten najważniejszy start. Na drugim miejscu uplasował się Stanisław Trepczyński. W pierwszej 10 znalazło się jeszcze trzech innych Polaków – Maciej Pietrzak (Sopocki Klub Żeglarski) był 4., Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) zajął 5. miejsce, Konrad Machura (Sopocki Klub Żeglarski) uplasował się na 7. miejscu. Na miejscu 11. rywalizację ukończył Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski).

W kategorii wiekowej U-17 na najniższym stopniu podium stanął Gustaw Trybek (Sopocki Klub Żeglarski). Na 7. miejscu uplasował się Maciej Dąbek (AZS Poznań). Wśród kobiet tuż za podium, na 4. miejscu uplasowała się Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz). Miejsca pozostałych Polaków w kategorii do lat 17: Leon Jankowski (AZS Poznań) – 11., Ryszard Zemfler (Gdański Klub Żeglarski – 13.), Maja Pomierska (Sopocki Klub Żeglarski) – 13., Sonia Maliszewska (Sopocki Klub Żeglarski) – 18.

– Gratuluję polskim zawodnikom, którzy wykonali naprawdę świetną robotę. Wierzę, że to będzie impuls do jeszcze bardziej wytężonej i wydajnej pracy. Mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami i to tam musimy mieć optymalną formę. Mamy ekipę, która ma szansę powalczyć o najwyższe laury w najważniejszych imprezach. Te regaty były przetarciem, ale to właśnie na tym akwenie zostaną rozegrane mistrzostwa świata – mówi Maciej Dziemiańczuk, trener Kadry Narodowej juniorów w klasie iQFoil.