SPORTY WALKI

PŚ w Budapeszcie. Szpadzistka Renata Knapik-Miazga mistrzynią. To jej pierwszy triumf

Westend Grand Prix

Westend Grand Prix – trzy dni rywalizacji, prawie trzysta szpadzistek na starcie i…triumf Polki.

Renata Knapik-Miazga zwyciężczynią Pucharu Świata Grand Prix w Budapeszcie.

Reprezentantka AZS AWF Kraków stawała już w swojej karierze na podium zawodów tej rangi, ma na swoim koncie również medale imprez mistrzowskich. Jednak po raz pierwszy sięgnęła po indywidualne zwycięstwo i to w tak pięknych okolicznościach.

Nasza zawodniczka wykazała się w Budapeszcie żelazną psychiką wygrywając trzy ostatnie walki jednym punktem. Już pierwszego dnia zmagań w węgierskich zawodach wysoka forma Renaty dała o sobie znać – Polka uzyskała bezpośredni awans do turnieju głównego z kompletem zwycięstw w fazie grupowej. W czołowej 64 była lepsza kolejno od Włoszki Nicol Foietty 15:12, Francuzki Coraline Vitalis 15:11 i Elviry Martensson ze Szwecji 15:13.

W ćwierćfinale Polka odprawiła kolejną reprezentantkę Francji, Alexandrę Louis Marie 11:10, zapewniając sobie miejsce na podium. Ale Renacie wciąż było mało, w półfinale wyeliminowała Nelli Differt z Estonii 14:13, a ostatnią walkę rozstrzygnęła na swoją korzyść mając przeciwko sobie większość publiczności – finałową rywalką Renaty była zawodniczka gospodarzy Anna Kun. Walka była wyrównana przez większość czasu, w końcówce Renata odskoczyła na dwa trafienia, ale przeciwniczka szybko straty odrobiła. W dodatkowej minucie zaświeciła się czerwona lampa – punkt dla Renaty.

PŚ w Budapeszcie. Renata Knapik-Miazga mistrzynią Westend Grand Prix (fot. PZSzerm)

Kolejność na podium wyglądała tak: pierwsza nasza Renata Kanpik-Miazga, druga Węgierka Anna Kun, a na trzecim miejscu zakończyły zmagania Nelli Differt i Marie-Florence Candassamy (Francja). W turnieju głównym walczyły jeszcze wie Polki. Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) w pierwszym pojedynku pokonała 15:8 Hiszpankę Sarę Fernandez Calleję, w kolejnym jednak musiała uznać wyższość Francuzki Aurianne Mallo (10:15). Natomiast Magdalena Pawłowska (AZS AWF Warszawa) nieznacznie (13:15) uległa reprezentantce Ukrainy Dzhoan Feybi Bezhurze w spotkaniu tabeli z 64.

W Budapeszcie rozegrano także turniej szpadzistów. Zwyciężył Włoch Gabriele Cimini, który w ostatniej walce wygrał z Yonatanem Cohenem z Izraela. Na najniższym stopniu podium stanęli Gaetan Billa (Francja) oraz Valerio Cuomo (Włochy).

20. lokatę wywalczył Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice), który po zwycięstwie nad Węgrem Balintem Bakosem 11:10 przegrał z Igorem Reizlinem (Ukraina) 15:10. Niewiele zabrakło do awansu do czołowej 32 drugiemu z polskich szpadzistów walczących w turnieju głównym – Wojciech Kolańczyk (AZS Wratislavia Wrocław) uległ jednym trafieniem Czechowi Frantiskowi Coufalowi (14:15).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button