MOTOSPORT

Rajdowe Mistrzostwa Europy 2021. Miko Marczyk trzeci, Gospodarczyk wicemistrzem Europy wśród pilotów

45. Rajd Wysp Kanaryjskich - Rally Islas Canarias

W ostatniej rundzie sezonu 2021 w Rajdowych Mistrzostwach Europy (ERC) wygrali Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow.

W Rajdzie Wysp Kanaryjskich Rosjanie nie dali szans innym załogom. Wygrali aż szesnaście z siedemnastu odcinków specjalnych na Gran Canarii. To ich czwarte tam zwycięstwo.

Drudzy byli Effren Llarena i Sara Fernandez (+52,3 s). Llarena został wicemistrzem Europy, a Fernandez zakończyła z mistrzostwem wśród pilotów.

Mistrzem został Andreas Mikkelsen, który ten tytuł miał już w kieszeni w Rajdzie Węgier. Norweg rywalizuje w Rajdzie Monzy.

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk podczas Rally Islas Canarias zajęli trzecie miejsce (59,6 s).

„Mój najlepszy rajdowy sezon w życiu (jak do tej pory) właśnie dobiega końca.
Z przyjemnością chciałbym poinformować Was, że zostałem II Vice Mistrzem Europy w rajdach samochodowych. Mój wspaniały pilot Szymon został Vice Mistrzem Europy.
Jestem z nas dumny. Właśnie przejechaliśmy najlepszy rajd w naszym życiu, który zakończyliśmy na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. Jechałem tak szybko jak tylko potrafiłem na każdym z 17 odcinków specjalnych dając z siebie wszystko, abyśmy w najszybszy i bezpieczny sposób dojechali do mety.

Walczyliśmy do samego końca z Efrenem i Sarą, którzy ostatecznie przeskoczyli nas w klasyfikacji generalnej. Bardzo im gratuluję. Przegrać w tak rasowej walce nie jest problemem. Mawiam czasami, że sukces to przechodzenie od porażki do porażki z niegasnącym optymizmem. Nasze największe sukcesy dopiero przyjdą, a tymczasem dziękuję Wam wszystkim za doping, wsparcie, wiarę i to, że jesteście z nami w naszej rajdowej historii” – powiedział Marczyk.

Marczyk ostatecznie ukończył mistrzostwa Europy na trzeciej pozycji, a Gospodarczyk został wicemistrzem w klasyfikacji pilotów.

Daniel Chwist i Kamil Hellerbyli byli na mecie na 19. miejscu.

W ERC2 wygrali Javier Pardo Siota i Adrian Perez Fernandez.

W Abarth Cup, Darek Poloński i Łukasz Sitko zajęli drugie miejsce.

W ERC 3 mistrzami zostali Jean-Baptiste Franceschi i Anthony Gorgulio.

W ERC Junior triumfowali Ken Torn i Kauri Pannas.

Kolejne podium Marczyka i Gospodarczyka. Polacy wicemistrzem i II-wicemistrzem Europy

Rajd Wysp Kanaryjskich zakończył sezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC – najstarszego rajdowego cyklu świata. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli w tej imprezie znakomite 3. miejsce. Dzięki imponującej jeździe na przestrzeni całego sezonu Marczyk został II-wicemistrzem Europy w klasyfikacji kierowców, zaś Gospodarczyk wicemistrzem Europy w klasyfikacji pilotów.

45. Rajd Wysp Kanaryjskich stanowił ósmą i zarazem ostatnią rundę tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Impreza została przełożona na weekend 18-20 listopada z pierwotnego terminu, z początku maja. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk przylecieli do Las Palmas de Gran Canaria z nadzieją na walkę o jak najwyższe cele i zakończenie sezonu mistrzostw Europy z kolejnymi cennymi tytułami.

Załogi po raz pierwszy zmierzyły się na odcinku testowym Telde Cazadores. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk wygrali pierwszy przejazd tej próby… ale to jeszcze nic. Po chwili wygrali też drugi przejazd oraz trzeci. Kapitalną formę załoga ta potwierdziła wygrywając odcinek kwalifikacyjny. To był absolutnie imponujący pokaz siły Polaków.

Podczas pierwszego dnia na żadnym z odcinków Mikołaj i Szymon nie wypadli z pierwszej piątki. Załoga kapitalnie pojechała m.in. na odcinku numer dwa, gdzie stracili do zwycięskiej załogi ledwie 0,1 s! Podczas dziewiątej próby załoga ta postawiła już na swoim i wygrała superoes w Las Palmas, awansując na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugiego dnia duet ten kontynuował znakomitą jazdę. Ostatecznie Marczyk i Gospodarczyk zakończyli imprezę na kapitalnym 3. miejscu.

Kapitalny finisz sezonu sprawił, że załoga dopisała do swojego dorobku kolejne cenne punkty i zarazem kolejne tytuły. Mikołaj Marczyk został II-wicemistrzem Europy w klasyfikacji kierowców, zaś Szymon Gospodarczyk został wicemistrzem Europy w klasyfikacji pilotów. To zdecydowanie największy sukces w karierze polskiej załogi. Dodajmy, że już wcześniej Polacy zostali mistrzami Europy juniorów w kategorii Michelin Talent Factory.

– Jesteśmy na mecie Rajdu Wysp Kanaryjskich. Jesteśmy w znakomitych nastrojach, bo kończymy imprezę na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. Tym samym przypieczętowaliśmy kolejne tytuły – wicemistrza Europy wśród pilotów dla Szymona i II-wicemistrza Europy dla mnie w klasyfikacji kierowców. To naprawdę wielkie wyróżnienie i ogromny sukces – mówił na mecie Mikołaj Marczyk. – To dla nas wyjątkowy sezon. Wywalczyliśmy tytuł mistrzów Polski, mistrzów Europy juniorów, teraz trzecie miejsce w mistrzostwach Europy. Cieszę się, bo nasz postęp jest widoczny w wynikach. Dojechaliśmy do mety każdego rajdu, każdego odcinka specjalnego tego sezonu. Jesteśmy szczęśliwi – to dało nam ogrom doświadczenia. Idziemy w dobrym kierunku i wierzymy, że najlepsze jest przed nami. Jestem dumny z całego naszego zespołu – zakończył Marczyk.

– Za nami ósma, ostatnia runda ERC. To niesamowite uczucie – zostać wicemistrzem Europy w klasyfikacji pilotów. Nawet w najśmielszych snach nie marzyłem o tym, że taki scenariusz może się kiedyś wydarzyć. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy – powiedział po zakończeniu rajdu Szymon Gospodarczyk. – Cieszę się, bo przejechaliśmy ten rajd czysto i bardzo równo. Od samego początku notowaliśmy świetne czasy i zajęliśmy 3. miejsce. Myślę, że nie dało się zakończyć tego sezonu w lepszy sposób – podsumował wicemistrz Europy w klasyfikacji pilotów.

Sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz Rajdowych Mistrzostw Europy jest już zakończony. To jednak nie oznacza, że końca dobiegł sezon startów dla Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Załoga ta weźmie udział w imprezach kończących rajdowy rok w naszym kraju – Tor Modlin Rally Show, który odbędzie się w dniach 26-27 listopada oraz prestiżowym Rajdzie Barbórka z legendarnym Kryterium Asów na ulicy Karowej w Warszawie w dniach 3-4 grudnia.