MOTOSPORT

Rajd Żubrów 2023. Wystartuje prawie 100 załóg

Podhale

Po raz 56-ty Automobilklub Krakowski organizuje Rajd Żubrów.

Rajd ten zgodnie z tradycją, która sięga roku 1966, jest organizowany dla byłych zawodników, działaczy, dziennikarzy, sympatyków sportu samochodowego oraz posiadaczy pojazdów zabytkowych. Inicjatorem imprezy był Sobiesław Zasada, który właśnie w roku 1966 zdobył pierwszy tytuł mistrza Europy.

56. Rajd Żubrów wystartuje spod Hotelu Bchleda Kasprowy w sobotę 21 października o 10:00, załogi czeka prawie 200 kilometrów jazdy, w tym 10 Odcinków Specjalnych, zlokalizowanych na Podhalu.

O tym, że Rajdy Żubrów stały się cenną marką w polskim sporcie motorowym świadczy frekwencje w tegorocznej edycji: na liście zgłoszeń znalazło się aż 98 załóg. Wśród nich wielokrotny zwycięzca zawodów, Sobiesław Zasada, który tym razem pojawi się w unikatowym Porsche 911 Dakar.

Paweł Owczyński, Prezes Automobilklubu Krakowskiego, Dyrektor 56. Rajdu Żubrów: Od kilku lat jesteśmy znów na Podhalu, kolebce Rajdów Żubrów; to tu odbyła się pierwsza edycja tych nietypowych zawodów. Mamy tu znakomite trasy, spotykamy się także z życzliwością mieszkańców. Kibice mają wiele ciekawych, łatwo dostępnych miejsc do oglądania zmagań załóg startujących w rajdzie najważniejsze jest to, żeby oglądać rajd bezpiecznie, słuchać próśb wszystkich służb odpowiedzialnych za przebieg imprezy. Ten rajd, co wynika z założeń pomysłodawcy – Sobiesława Zasady, to integracja byłych i aktualnych zawodników, działaczy, dziennikarzy i sympatyków sportów motorowych, tę tradycję staramy się kultywować. Jest więc czas na spotkania, rozmowy, ale i możliwość porównania swoich umiejętności podczas prób sportowych.

Nie zabraknie także innych gwiazd motor sportu, na starcie zobaczymy m.in. Piotra Adamusa (rajdy samochodowe), mistrzów wyścigów górskich Ryszarda Myszczyńskiego) pilotowanego przez Mariusza Białego) Piotra Ilnickiego czy Roberta Sługockiego (wyścigi górskie), Artura Chwista (rajdy), załogę Grzegorz Olchawski/ Przemysław Bosek (samochodowe rajdy historyczne) czy Rafała Sonika, który z quada którym zdobywał laury w rajdach Dakar przesiada się do Fiata 126p!

W małym Fiacie po raz kolejny wystartuje załoga rajdowych legend: Andrzej Lubiak z pilotem Maciejem Wisławskim, na liście zgłoszeń znalazł się także Jan Kościuszko, mający na koncie m.in. wicemistrzostwo Europy w wyścigach górskich. Po raz 56-ty w rajdzie wystartuje Zbigniew Baran. Po raz kolejny do Polski przyjeżdża włoska ekipa z Automobilklubu z Brescii; w tym roku zobaczymy aż 15 załóg w autach historycznych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button