MOTOSPORT

Rajd Węgier – Mikołaj Marczyk drugi. Dariusz Poloński zwycięzcą Pucharu Abartha. Andreas Mikkelsen mistrzem Europy 2021

FIA ERC 2021

Andreas Mikkelsen z Elliottem Edmondsonem zostali mistrzami Europy 2021 w rajdach samochodowych.

Rajd Węgier wygrali Nikołaj Griazin i Konstantin Aleksandrow. Rosjanie w ERC triumfowali też w łotewskiej Lipawie. Zaś Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli trzecie miejsce, lecz…

32-letni Mikkelsen uplasował się na drugim miejscu w 77. Rajdzie Polski i Barum Czech Rally Zlín, wygrał w 55. Rajdzie Azorów i Rajdzie Serras de Fafe e Felgueiras. Zwycięstwa te zapewniły Mikkelsenowi silną pozycję startową w Rajdzie Węgier. Stał się już mistrzem ERC.

Andreas Mikkelsen z Elliottem Edmondsonem zostali mistrzami Europy 2021 w rajdach samochodowych (fot. FIA ERC)

W 7. rundzie europejskiego czempionatu w Nyiregyhaza kierowcy ścigali się na 14. odcinkach specjalnych o łącznej długości 182 km.

W WRC 2 drudzy byli Norwegowie Mads Ostberg i Torstein Eriksen.

Dla Marczyka był to jego 15 start w mistrzostwach Europy. Na mecie imprezy świętował swoje 26 urodziny.

Mikołaj Marczyk (fot. Miko Marczyk Motorsport)

Za nimi uplasowali się Andras Hadik i Krisztian Kertesz co dało im tytuł w węgierskim czempionacie.

Rajd Węgier 2021. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. pras.)

Godzinę temu (25 października, godz. 12:00) dowiedzieliśmy się, że Polacy ostatecznie jednak zajmują 2 miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Węgier. Tym samym jest to najlepszy wynik w historii ich startów w Mistrzostwach Europy. Decyzją sędziów Nikolay i Konstantin otrzymali karę czasową.

Już od samego początku Rajdu Węgier Marczyk i Gospodarczyk znaleźli się w gronie załóg dyktujących tempo, zajmując 3. miejsce na odcinku kwalifikacyjnym, natomiast po pierwszym, sobotnim etapie załoga ta zajmowała 5. miejsce.

Podczas niedzielnych odcinków specjalnych świętujący swoje urodziny Mikołaj Marczyk miał zamiar zawalczyć o podium. W efekcie załoga wygrała aż trzy oesy i zajęła ostatecznie znakomite 2. miejsce w klasyfikacji generalnej imprezy, ustępując zwycięzcom o zaledwie… 21,8 sekundy. Jednocześnie polski duet wygrał cały drugi etap rajdu, pokonując takie tuzy, jak Mads Ostberg, Andreas Mikkelsen czy Nikołaj Griazin!

Warto podkreślić, że Mikkelsen i Ostberg to zawodnicy, którzy przewodzą aktualnie Rajdowym Mistrzostwom Świata w kategorii WRC 2. Griazin trzykrotnie w tym roku stawał tam na podium. Mówimy o absolutnej światowej czołówce zawodników jeżdżących samochodami klasy Rally2. Marczyk i Gospodarczyk na Węgrzech bez skrupułów ich pokonali, podkreślając swoją przynależność do grona najlepszych na świecie!

Mikołaj Marczyk po Rajdzie Węgier utrzymał pozycję wicelidera mistrzostw Europy w klasyfikacji kierowców. Szymon Gospodarczyk jest z kolei liderem w punktacji pilotów i ma szansę na tytuł! To jeszcze nie koniec, bowiem Orlen Team nadal zajmuje znakomite trzecie miejsce w klasyfikacji zespołowej spośród 46 sklasyfikowanych ekip! „Miko” i Szymon stanowią siłę tych mistrzostw!

Rajd Węgier 2021. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. pras.)

– Na początku sezonu stanęliśmy na podium szutrowego Rajdu Polski. W tej chwili mamy podium asfaltowego Rajdu Węgier. Cieszymy się z naszego progresu, który widać też w punktacjach – ja jestem wiceliderem mistrzostw wśród kierowców, Szymon jest liderem wśród pilotów! To jest dla nas znakomity sezon. Mamy mistrzostwo Europy juniorów, mamy kolejne mistrzostwo Polski, stanowimy siłę ERC, w których w tym roku startują światowe gwiazdy. Mam nadzieję, że jeszcze sporo dobrego wam pokażemy! Dziękuję wam za trzymanie kciuków i wsparcie – zobaczymy się wkrótce! – podsumował kierowca.

– Co za wspaniały dzień. Od samego rana jechaliśmy świetnym tempem. Wygraliśmy kilka odcinków specjalnych, wygraliśmy też cały etap. Pokonanie Andreasa Mikkelsena, Madsa Ostberga czy Nikołaja Griazina to naprawdę wielki sukces. To daje nam poczucie wielkiej dumy – podkreślił Szymon Gospodarczyk.

Rajd Węgier 2021. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (fot. pras.)

Fin Sami Pajari i Marko Salminen triumfowali w ERC3 i ERC3 Junior.

W ERC2 najlepsi byli Hiszpanie Javier Pardo i Adrian Perez.
Dariusz Poloński i Łukasz Sitek zajęli czwarte miejsce. Polacy zostali zwycięzcami Pucharu Abartha, wygrywając go w tym sezonie po raz piąty.
Roberto Gobbin zajął drugie miejsce w tej klasie i piąte w FIA ERC2, o jedno miejsce za Polońskim.

W „generalce” prowadzi Norweg Mikkelsen (189 punktów), który już ma zapewniony tytuł. Marczyk jest drugi (132), a Llarena trzeci (119).

Sezon Rajdowych Mistrzostw Europy FIA 2021 kończy się na Rajdzie Wysp Kanaryjskich w dniach 18-20 listopada.

Mistrzowie ERC:

2021: Andreas Mikkelsen (Norwegia)
2020: Aleksiej Łukjanuk (Rosja)
2019: Chris Ingram (Wielka Brytania)
2018: Aleksiej Łukjanuk (Rosja)
2017: Kajetan Kajetanowicz (Polska)
2016: Kajetan Kajetanowicz (Polska)
2015: Kajetan Kajetanowicz (Polska)
2014: Esapekka Lappi (Finlandia)
2013: Jan Kopecký (Czechy)
2012: Juho Hänninen (Finlandia)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button