MOTOSPORT

Rajd Monza 2021 – pierwszy dzień. Kajetan Kajetanowicz w doskonałej formie

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Rajd Monza zakończy tegoroczne zmagania w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

To właśnie na legendarnym torze Formuły 1 wyjaśnią się najważniejsze kwestie mistrzowskie. Jako liderzy kategorii WRC 3 wystartują Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którym w drodze po triumf z pewnością przeszkodzić będą chcieli Francuzi, Yohan Rossel i Jacques-Julien Renucci. Na starcie zawodów stanie 81 załóg, z czego ponad połowa w samochodach klasy Rally2!

Walka o tytuł mistrzowski wśród kierowców WRC 3 jest bardzo zacięta. Po odrzuceniu przez FIA odwołania Rossela, w kwestii dyskwalifikacji na Rajdzie Akropolu, Francuz i Polak mają jednakową liczbę punktów. Kajetanowicz jest jednak w nieco lepszej sytuacji, ponieważ ma lepszy stosunek miejsc w poszczególnych rundach. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas dni pełne emocji na szesnastu odcinkach specjalnych Rajdu Monza.

Choć do końca zmagań pozostał jeszcze jeden rajd, ten rok już uważany jest za najlepszy w karierze Kajetana Kajetanowicza. W tym sezonie Kajto zwyciężył w Rajdzie Chorwacji, Portugalii i Akropolu. Stawał na drugim stopniu podium w Estonii i Hiszpanii, a także punktował w Rajdzie Sardynii. Dzięki temu zawodnik Rally Team ma już zapewniony drugi tytuł Wicemistrza Świata, który po raz pierwszy zdobył w 2019 roku.

Rajd Monza rozpocznie się od odcinka testowego, który zostanie rozegrany w czwartek (18 listopada), po godzinie 18. Walka na czas wystartuje w piątek. Na zawodników czekają rozgrywane w górach i przejeżdżane dwukrotnie odcinki Gerosa (10,96 km) oraz Costa Valle Imagna (22,11 km). Po przerwie na rutynowy serwis zawodnicy będą rywalizować na torze Monza w ramach odcinków Cinturato (14,49 km) (pokonywany dwukrotnie) oraz Grand Prix (10,29 km). Sobotnia pierwsza pętla to powrót na górskie odcinki. Zawodnicy dwa razy pokonają odcinki San Fermo (14,80 km) oraz Selvino (24,93 km) – najdłuższy odcinek rajdu. Na koniec dnia załogi wrócą na tor Formuły 1, by dwukrotnie zmierzyć się z odcinkiem Sottozero (14,39 km). Niedzielne zmagania zainauguruje odcinek Grand Prix, po którym zawodnicy przystąpią do oesu Serrglio (14,62 km). Jego drugi przejazd, który rozpocznie się o 12:18, stanowić będzie dodatkowo punktowany Power Stage.

Rajd Monza 2021. Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Rajd Monza 2021: walka na ułamki sekund, Kajetanowicz wiceliderem!

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak rozpoczęli rywalizację w Rajdzie Monza, finałowej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Duet Rally Team w bardzo dobrym stylu pokonał poranne próby w górach i wraca na serwis jako wicelider kategorii WRC 3, z wygranym drugim odcinkiem specjalnym!

Na przedpołudniowej trasie Rajdu Monza panowały zmienne warunki. Asfalt w zacienionych miejscach był wilgotny, a z poboczy wynoszone były liście i błoto. W niektórych fragmentach pojawiała się gęsta mgła, która dodatkowo utrudniała rywalizację.

Polacy rozpoczęli od siódmego czasu na pierwszej próbie, dojeżdżając do mety zaledwie sześć sekund za zwycięzcami. Wygrali jednak kolejny odcinek, najdłuższy w tym etapie, a następny ukończyli na trzeciej pozycji, co w konsekwencji dało im pozycję wiceliderów przed pętlą na torze Monza. OS 4, czyli drugi przejazd Costa Valle Imagna, został odwołany ze względu na interwencję służb medycznych niezwiązaną bezpośrednio z rywalizacją.

– Mimo różnego doboru opon u zawodników czasy i tak były bardzo podobne, to była zacięta rywalizacja w górach. Teraz można powiedzieć, że zaczynamy zupełnie nowy rajd. Wyjeżdżamy na odcinki specjalne wytyczone na torze Monza. To wcale nie oznacza, że będzie łatwiej. Jest tutaj dużo śliskich partii i trochę szutru, co sprawia, że przyczepność również trudno będzie ocenić. Wczoraj podczas odcinka testowego mieliśmy okazję trochę to sprawdzić, ale przed nami znacznie dłuższy oes, gdzie pułapek nie zabraknie. Czuję wielką frajdę z jazdy, cieszę się każdym przejechanym kilometrem, ale wiem też o co walczymy, więc trzeba to dobre tempo utrzymać – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Rajd Monza 2021 – wyniki kategorii WRC 3 po OS 4:

1. Rossel/Renucci (Francja, Citroën C3 Rally2) 42:12,2 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +5,3 s
3. Munster/Louka (Luksemburg/Belgia, Hyundai i20 N Rally2) +17,6 s
4. Albertini/Fappani (Włochy, Hyundai i20 N Rally2) +17,9 s
5. De Tommaso/Ascalone (Włochy, Škoda Fabia Rally2 evo) +27,0 s
6. McErlean/Fulton (Irlandia, Hyundai i20 N Rally2) +37,4 s
7. Crugnola/Ometto (Włochy, Hyundai i20 N Rally2) +48,9 s
8. Ingram/Whittock (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:17,5 s
9. Paccagnella/Orio (Włochy, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:30,8 s
10. Dall’Era/Brovelli (Włochy, VW Polo GTI Rally2) +2:42,6 s

Rajd Monza 2021. Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Rajd Monza 2021: rewelacyjne tempo Kajetanowicza

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak pokazują świetną formę na odcinkach Rajdu Monza, finałowej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata 2021. Polacy jadą równym tempem, stale notując czasy w czołowej trójce. Po pierwszym dniu zmagań są wiceliderami kategorii WRC 3, niespełna trzy sekundy za prowadzącymi. O fenomenalnym tempie świadczy fakt, że zajmują jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej, jako druga z załóg w samochodzie klasy Rally2 – przed wszystkimi zespołami fabrycznymi WRC 2!

Popołudniowa pętla piątkowego etapu Rajdu Monza rozegrana została w pełni na legendarnym torze Formuły 1. Polacy uzyskali raz trzeci i dwukrotnie drugi czas, wygrywając dwie próby z głównymi rywalami, Rosselem i Renuccim. Pozwoliło to Kajetanowiczowi i Szczepaniakowi zbliżyć się na 2,9 sekundy do prowadzących. Mają świetną pozycję do walki podczas jutrzejszych sześciu odcinków specjalnych, których łączna długość przekracza 108 kilometrów.

– Po przejechaniu ponad stu kilometrów mamy niespełna trzy sekundy różnicy do liderów. To pokazuje, jak bardzo zacięta jest ta rywalizacja. Jeździliśmy dzisiaj w górach, jeździliśmy na torze, był śliski i wilgotny asfalt, były szutrowe łączniki, używaliśmy różnych rodzajów opon. Sporo się dzisiaj działo, ale takie są Rajdowe Mistrzostwa Świata, trzeba być gotowym na wszystko. Cieszy mnie nasze tempo, jednak jeszcze wiele przed nami i muszę być w pełni skoncentrowany, a o to tutaj nie jest łatwo. Mam sporo frajdy z jazdy, staram się nią cieszyć, a energii i motywacji dodają mi kibice z Polski, których jest tutaj naprawdę sporo. Takie wsparcie dodaje kilka kilogramów na prawej nodze, żeby mocniej wciskać gaz, ale ta noga musi dobrze współpracować z głową. Jest dobrze, ale to dopiero początek, jutro walczymy dalej – mówi Kajetan Kajetanowicz.

Sobotni etap Rajdu Monza składa się z trzech dwukrotnie pokonywanych odcinków specjalnych. Najpierw załogi wyjadą na pętlę w górach, na którą złożą się OS 8/10 San Fermo (14,80 km, start o godz. 7:38 i 11:08) oraz OS 9/11 Selvino (24,93 km, godz. 8:33 i 12:03). Po serwisie powrócą na próby wytyczone na torze F1, rywalizując na OS 12/13 Sottozero (14,39 km, godz. 15:09 i 17:19).

Rajd Monza 2021 – wyniki kategorii WRC 3 po OS 7:

1. Rossel/Renucci (Francja, Citroën C3 Rally2) 1:08:26,5 s
2. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia Rally2 evo) +2,9 s
3. Crugnola/Ometto (Włochy, Hyundai i20 N Rally2) +11,7 s
4. Munster/Louka (Luksemburg/Belgia, Hyundai i20 N Rally2) +29,2 s
5. De Tommaso/Ascalone (Włochy, Škoda Fabia Rally2 evo) +41,5 s
6. Albertini/Fappani (Włochy, Hyundai i20 N Rally2) +48,5 s
7. McErlean/Fulton (Irlandia, Hyundai i20 N Rally2) +1:04,9 s
8. Ingram/Whittock (Wielka Brytania, Škoda Fabia Rally2 evo) +2:20,0 s
9. Bird/Morton (Wielka Brytania, Ford Fiesta Rally2) +3:06,8 s
10. Perico/Turati (Włochy, VW Polo GTI Rally2) +3:19,9 s

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button