MOTOSPORT

Rajd Akropolu 2022. Czy Ott Tänak wygra w Grecji?

2022 FIA World Rally Championship

Legendarny rajd Grecji w ramach WRC w zeszłym roku powrócił do mistrzostw po raz pierwszy od 2013 roku.

Kręte górskie drogi szutrowe w połączeniu z wysokimi temperaturami i duszącym kurzem stanowią nie lada wyzwanie. Tory są gładsze niż kiedyś, ale nadal stawiają wysokie wymagania oponom i samochodom.

To 16 odcinków na 303,30 km.

Tänak na „szczycie” Grecji

Ott Tänak przedarł się przez czwartkowy poranny odcinek testowy podczas EKO Acropolis Rally Greece i uzyskał najlepszy czas w swoim Hyundai i20 N Rally1.

Tänak ma niesamowitą formę i przybył do Grecji świeżo po wygranych kolejnych zwycięstwach w Finlandii i Belgii.

Estoński kierowca nie tracił czasu na kontynuowanie tego trendu, osiągając wzorcowy czas w swoim trzecim i ostatnim przejeździe, zatrzymując czas tylko o trzy dziesiąte sekundy szybciej niż podobny samochód Thierry’ego Neuville’a.

Ott Tänak, mistrz świata z 2019 roku, wygrał dwa ostatnie rajdy i niemal w ostatniej chwili włączył się do walki o tytuł z Kalle Rovanperą.

Adrien Fourmaux (fot. WRC)

Za nami dziewięć z 13 rund sezonu 2022. Kalle Rovanpera, który wygrał pięć rajdów, jest liderem klasyfikacji kierowców i prowadzi z przewagą aż 72 punktów nad Ottem Tanakiem. Estończyk wygrał w tym sezonie trzykrotnie, a szczególnie cenne było jego zwycięstwo sprzed trzech tygodni w Belgii, gdzie Rovanpera dachował i stracił sporo punktów. Tanak niemal w ostatniej chwili włączył się do walki o mistrzostwo świata w 2022 roku. Matematyczne szanse na tytuł mają jeszcze wprawdzie Elfyn Evans oraz Thierry Neuville, ale sukces któregoś z nich w tym sezonie byłby monstrualną sensacją.

Co więcej, młody Fin już w Grecji może zostać najmłodszym mistrzem świata w historii WRC. Co się musi stać?

Los leży nie tylko w jego rękach, ale jeśli uzyska 90 punktów przewagi w klasyfikacji generalnej nad kolejnym kierowcą, to na trzy rundy przed końcem sezonu tytuł będzie miał zapewniony. Scenariuszy i zależności jest wiele, ale sprowadzają się one do bardzo prostych liczb. Jeśli Rovanpera uzyska o 18 punktów więcej od Tänaka, trzy więcej od Evansa oraz nie pozwoli, by Neuville odrobił więcej niż osiem punktów, po Rajdzie Akropolu będzie mistrzem świata. W innym przypadku emocje związane z walką o tytuł przeciągną się do powracającego do kalendarza WRC Rajdu Nowej Zelandii.

W rozgrywanym w Grecji Rajdzie Akropolu zobaczymy 68 załóg, z czego 12 w autach najwyższej klasy Rally1. Barwy Hyundaia reprezentować będą Tanak, Neuville i Dani Sordo. Na starcie pojawią się też cztery Toyoty GR Yaris Rally1, które poprowadzą Rovanpera, Evans, Esapekka Lappi oraz Takamoto Katsuta. Pięć załóg wystartuje w Fordach Puma Rally1. Do startujących regularnie Craiga Breena, Gusa Greensmitha i Pierre-Louisa Loubeta po raz kolejny w tym sezonie dołączy Sebastien Loeb (9-krotny mistrz świata), a po raz drugi autem klasy Rally1 będzie ścigał się 58-letni Grek Jourdan Serderidis.

Załogi zaczną imprezę od wieczornej próby w czwartek na stadionie olimpijskim w Atenach, a potem zaczną mierzyć się z trudnym, krętymi drogami w górzystym terenie. Zdradliwe, szutrowe trasy pełne ostrych kamieni i pobocza, które nie wybaczają błędów to spore wyzwanie. Opony zostaną wystawione na ciężką próbę, dodatkowe wzmocnienia i osłony podwozia mają pomóc uchronić auto przed usterkami.

Rajd Akropolu w Grecji zaplanowano na 8-11 września.
(własne, redbull)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button