ŚWIAT

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w Kijowie. Nowy pakiet pomocy wojskowej wart 2 mld dolarów

Wojna na Ukrainie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył z nieplanowaną wizytą na Ukrainę.

Blinken zatwierdził wart 2 mld USD program pomocy wojskowej dla Ukrainy oraz 18 innych państw zagrożonych przez Rosję.

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie „najdokładniejsze” kierowane przez GPS pociski artyleryjskie M982 Excalibur – donosi Bloomberg.

Koszt tej dostawy szacowany jest na 92 miliony dolarów.

Na pomoc wojskową przekazaną Ukrainie przez administrację Joe Bidena od 2021 roku wydano już 15,2 mld USD.

Rozmowa ministra Zbigniewa Raua z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem

7 września 2022 r. z inicjatywy strony amerykańskiej doszło do rozmowy telefonicznej Ministra Spraw Zagranicznych RP Zbigniewa Raua z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem.

Jej celem była ocena sytuacji bezpieczeństwa w regionie i dalsza koordynacja działań związanych z militarną i humanitarną pomocą Ukrainie broniącej się przed niesprowokowaną i bezprawną agresją Rosji. Sekretarz Blinken podziękował za zaangażowanie Polski na rzecz pomocy Ukrainie, w tym m.in. przyjęcia milionów ukraińskich uchodźców. Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych poruszyli także kwestie polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, zarówno w rozumieniu dwustronnym, jak i w ramach wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozmówcy odnieśli się również do dalszej dwustronnej współpracy na rzecz rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej w Polsce.

Minister Rau i Sekretarz Blinken wyrazili nadzieję na rychłe osobiste spotkanie w Stanach Zjednoczonych przy okazji zbliżającego się Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych planowanego na drugą połowę września w Nowym Jorku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button