POLITYKAŚWIAT

Rada Europejska 2018. Premier Morawiecki w Brukseli – podsumowanie

Rada Europejska

Premier Mateusz Morawiecki podsumował główne tematy szczytu ASEM i dwudniowych obrad Rady Europejskiej.

„Polska jest państwem, które stara się skłaniać do wypracowania rozwiązań kompromisowych. Nasi obywatele na Wyspach Brytyjskich muszą mieć zagwarantowane prawa” – zaznaczył szef polskiego rządu.

„Mocno podkreśliłem, że tzw. no deal czyli brak odpowiedniego uzgodnienia pomiędzy Wielką Brytanią a UE nie jest żadnym rozwiązaniem. We wspólnym interesie jest to, aby znaleźć dobre rozwiązanie i jesteśmy na dobrej drodze, by do końca roku je wypracować” – mówił premier Mateusz Morawiecki choć zaznaczył, że w tej kwestii jest „umiarkowanym optymistą”.

Szef rządu oświadczył, że w sprawie „Brexitu Polska proponuje bardziej kreatywne rozwiązania, jak najbardziej elastyczne podejście i elastyczny mandat dla Komisji Europejskiej”, a „w oczach wielu państw zyskuje jako kraj stabilizujący, który chce za wszelką cenę doprowadzić do pojednania i kompromisu”.

Podsumowując dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli premier odniósł się do jego drugiego tematu jakim była polityka migracyjna.

Jak mówił, „pojawiają się czasami informacje, że pod obrady RE kierowane są jakieś nowe propozycje”, jednak konkluzje mówiące o tym, że „jest pełna dobrowolność, suwerenność państw członkowskich w przyjmowaniu uchodźców, że nie ma żadnego przymusu” zostały już ustalone na czerwcowym posiedzeniu RE.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „nasza pozycja negocjacyjna, którą twardo utrzymywaliśmy przez wiele miesięcy przebiła się i dziś rozmawiamy o tym, by austriacka prezydencja proponowała poszczególne działania i konkretne procedury, które idą w kierunku wykonania konkluzji czerwcowych”.

Jak zaznaczył premier, „po utworzeniu włoskiego rządu, państw, które są bardzo sceptyczne, co do procesu przyjmowania migrantów jest coraz więcej”.

„Cieszę się, że nasze propozycje, które dotyczą zakazu omijania płacenia podatków czy rajów podatkowych zyskują coraz większe zrozumienie. To dla nas fundamentalna sprawa” – powiedział premier podsumowując szczyt, którego celem jest wzmocnienie więzi handlowych i bezpieczeństwa.

Dodał, iż w ramach ASEM „wykluwają się pewne idee i propozycje, które są ważne dla OECD, Komisji Europejskiej”. Jak podkreślił szef rządu, „polska gospodarka rozwija się szybko, uszczelnienie systemu podatkowego i walka z rajami podatkowymi są coraz bardziej skuteczne. Poszczególne państwa rozumieją, że raje podatkowe i unikanie płacenia podatku jest niedobrym, groźnym zjawiskiem dla całego świata”

Na marginesie szczytu ASEM (Azja-Europa) premier Mateusz Morawiecki wziął udział w spotkaniach dwustronnych z premierem Chin Li Keqiangiem, premierem Singapuru Lee Hsienem Loongiem oraz Wietnamu Nguyenem Xuanem Phucem.

Szef polskiego rządu wraz z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech – Andrejem Babiszem, Słowacji – Peterem Pellegrinim i Węgier – Viktorem Orbanem spotkał się z premierem Japonii Shinzo Abe.

Podczas pobytu w Brukseli odbyło się także spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button