WODNY

Puchar Świata w Racicach. Kolejne medale reprezentantów Polski w kajakarstwie, w tym złote

Czechy

Fantastyczne rezultaty uzyskali reprezentanci Polski w kajakarstwie w ostatnim dniu Pucharu Świata w czeskich Racicach.

Klasę pokazały wicemistrzynie olimpijskie z Tokio Karolina Naja i Anna Puławska, które wygrały finał dwójek na 500 m. Inne biało-czerwone osady wywalczyły w niedzielę jeszcze cztery miejsca na podium.

Naja i Puławska zostawiły w pokonanym polu Niemki i Nowozelandki. Piąte miejsce w finale A tej konkurencji zajęły Marta Walczykiewicz i Katarzyna Kołodziejczyk. Zwycięska polska osada pokazała, że ich forma z Tokio może być jeszcze lepsza i są w stanie zdominować rywalizację w tej konkurencji na lata.

Karolina Naja i Anna Puławska (fot. pras.)

Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła w K1 na 200 m Dominika Putto. W finale musiała uznać wyższość jedynie Słowenki Anji Osterman. Trzecia była jej rodaczka Spela Janić. Na piąte pozycji na metę wpłynęła Marta Walczykiewicz.

Dominika Putto (fot. pras.)

Druga była także medalistka olimpijska z Tokio w czwórce Justyna Iskrzycka, która w rywalizacji K1 na 1000 m przegrała tylko z Australijką Alyssą Bull. Ex-aequo z Polką na metę wpłynęła Hiszpanka Isabela Contreras.

Justyna Iskrzycka (fot. pras.)

Kanadyjkarka Katarzyna Szperkiewicz zajęła trzecie miejsce w rywalizacji jedynek na 500 m. Na metę wpłynęła jedynie za Ukrainką Ludmiłą Luzan i Niemką Lisą Jahn.

Brąz wywalczyli także Kanadyjkarze Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski w rywalizacji dwójek na 1000 m. Złoto dla Niemców, a brąz dla Włochów.

Reprezentanci Polski łącznie sześciokrotnie stanęli w Racicach na podium zawodów inaugurujących rywalizację w Pucharze Świata. W sobotę bezkonkurencyjną okazała się polska czwórka kajakarek w wyścigu na 500 m. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto pokazały, że poważnie chcą liczyć się w światowej stawce i ustawiają się na czołowej pozycji w wyścigu po upragnione przez polskich kajakarzy złoto igrzysk olimpijskich. Taki cel ma trener Tomasz Kryk, którego grupa cały czas się rozwija, i jak pokazuje start w Czechach, jest niezwykle mocna.

Rywalizację w Racicach zwieńczą wyścigi na najdłuższych dystansach 5000 m, w których Polskę reprezentować będą – w C1 kobiet Sylwia Szczerbińska i Magda Stanny, w C1 mężczyzn Mateusz Borgiel i Adrian Kłos, a w K1 kobiet Anna Zagórska.

Następne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za niespełna tydzień w Poznaniu.