WODNY

Puchar Świata w Hyeres. Polscy żeglarze w czołówce kwalifikacji olimpijskich

French Olympic Week

Polscy żeglarze rozpoczęli rywalizację o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Regaty Pucharu Świata odbywają się w Hyeres podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego nazywane są też Last Chance Regatta, a to dlatego, że dla żeglarzy z całego świata to ostatnia szansa na zdobycie dla swoich krajów olimpijskich przepustek.

Polacy walczą o kwalifikacje w pięciu żeglarskich klasach.

To był długi dzień w regatach Pucharu Świata w Hyeres, a kapryśny wiatr rozdawał karty. Raz wiało mocno, by za chwilę zgasnąć zupełnie, długie oczekiwanie na wyścigi, ale w tych trudnych warunkach bardzo dobrze poradzili sobie polscy żeglarze.

W grupie zawodników walczących o kwalifikację olimpijską dla krajów Polacy nie spuszczają z tonu.

W klasie 49erFX dwie polskie załogi na czele. Pozycję lidera utrzymała załoga Melzacka Jankowiak, a na 2. miejsce awansowała załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert. Grupa pościgowa blisko, a wyścigów jeszcze sporo, ale początek regat wręcz wymarzony.

W klasie Formula Kite mężczyzn klasą dla siebie był Connor Bainbridge, główny faworyt wyścigu po przepustkę do Paryża. Brytyjczyk wygrał trzy wyścigi i awansował na pozycję lidera. Na miejscu 2. plasuje się Maks Żakowski (AZS Sailing Team Poznań), a 4. pozycję zajmuje Jan Marciniak (KS AQUA Włocławek). Polska zatem wciąż na olimpijskim kursie.

Podobnie jest w klasie Formula Kite kobiet. Polki utrzymały status quo i tak: miejsce 2. zajmuje Julia Damasiewicz (AZS Poznań), która wszystkie trzy wyścigi ukończyła w pierwszej trójce. Na 3. miejscu jest Iza Satrjan (UKŻ Wiking Toruń), a na pozycji 5. sklasyfikowana jest Magdalena Woyciechowska Sport (Sopocki Klub Żeglarski).

W klasie 470 Polska jak na razie w rankingu państw zajmuje 7 miejsce, a do Igrzysk zakwalifikują się cztery kraje. Dziś dobrze pływała załoga Pol450 Paszek Wielczyk, która awansowała na 8. miejsce. Straty nie są duże, na pewno do odrobienia.

W klasie ILCA 7 świetnie pływał Michał Krasodomski (KS AZS AWFIS Gdańsk – Sekcja Żeglarska), który awansował na 8 miejsce. W tej klasie do rozdania są trzy miejsca, w czołówce ciasno, a Michał jest niesamowicie zmotywowany.

W gronie zawodników, którzy nie muszą rywalizować o kwalifikację olimpijską dla swoich krajów, bo te są już zapewnione, też było ciekawie.

W klasie iQFoil na 2. miejsce awansowała Maja Dziarnowska, a wśród mężczyzn na 5. miejscu plasuje się Paweł Tarnowski.

W klasie 49er wiatru dzisiaj starczyło na 2 wyścigi, po których najwyżej sklasyfikowana polska załoga to 49er Team PP – Przybytek & Piasecki. Łukasz i Jacek zajmują 7. miejsce.

W klasie ILCA 6 nie rozegrano dzisiaj żadnego wyścigu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button