POLSKA

PSL proponuje „czasowstrzymywacz”. Który czas w Polsce jest podstawowy?

Zmiana czasu

– Polacy mają dość zmiany czasu. Prawie 80% społeczeństwa nie chce przestawiać zegarka, dlatego jako PSL proponujemy „czasowstrzymywacz”.

Nasz projekt ustawy leży już w Sejmie. Będę zabiegał, by pani marszałek wprowadziła go pod obrady w pierwszym dniu posiedzenia, czyli w środę – mówił poseł PSL, Marek Sawicki.

W piątek posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego po raz kolejny złożyli w Sejmie projekt ustawy, kończący zmienianie czasu na letni i zimowy. W nowej ustawie znajduje się zapis o tym, że „czasem urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest czas letni środkowoeuropejski”. W ten sposób pożegnalibyśmy się ze zmianą czasu na dobre.

Polacy są zmęczeni przestawianiem zegarka. Według sondażu CBOS z 2019r. aż 78% Polaków opowiedziało się przeciwko obowiązywaniu czasu letniego i zimowego. Zmiany czasu to przede wszystkim problemy z organizacją życia codziennego i zaburzenia biologicznego cyklu naszego organizmu. Stanowią one również ogromne koszty dla branży transportowej i duże obciążenie dla całej zinformatyzowanej gospodarki.

– Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego. (…) Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka i wpływa niekorzystnie na samopoczucie, objawiając się m.in. kłopotami ze snem czy problemami z koncentracją – piszą w uzasadnieniu ludowcy.

Dlatego też już od kilka lat Polskie Stronnictwo Ludowe działa na rzecz zatrzymania zmiany czasu na szczeblu krajowym i europejskim. Na razie Parlament Europejski nie podjął ostatecznej decyzji, która narzucałaby państwom członkowskim czas letni lub zimowy. Zgodnie z dyrektywą z 2019 r. państwa Unii Europejskiej same mogą zdecydować, czy chcą dalej stosować zmianę czasu, a jeśli nie chcą to, który czas przyjmą.

Jeśli prace legislacyjne przebiegną sprawnie i projekt PSL zostanie rozpatrzony już podczas pierwszego posiedzenia, nowa ustawa weszłaby w życie jeszcze przed tegoroczną zmianą czasu w nocy z 30 na 31 października.

Który czas w Polsce jest podstawowy?

Wiele osób sądzi, że czas podstawowy to czas letni. Jest to wielki błąd.

Tym rzeczywistym czasem jest czas zimowy (czas strefowy). Południe słoneczne jest wówczas około godziny 12.
Czas letni jest czasem przejściowym, który został wprowadzony w celu oszczędności energii.

Zatem PSL myli się (chce czasu letniego) i należy zachować czas zimowy przez cały rok.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button