POLITYKA

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach

Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach

Szef polskiego rządu odwiedził szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach.

„Polska podczas Szczytu Klimatycznego postawiła na trzy hasła – człowiek, technologia i natura – chodzi o transformację systemów energetycznych, elektromobilność oraz odpowiednie zarządzanie przyrodą” – powiedział premier podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach (COP24).

Szef rządu zwrócił uwagę, że przez ostatnie 25 lat Polska dokonała dużo w zakresie efektywności energetycznej. Jak ocenił, aby osiągnąć założony cel zrównania emisji i jej pochłaniania musimy podejmować działania we wszystkich sektorach, a innowacje muszą być głównym motorem transformacji energetycznej. „Podejmujemy nowatorskie i wiodące wysiłki w zakresie elektromobilności. W Europie rozpoczęliśmy jedną z największych transformacji w zakresie wdrożenia elektromobilności w transporcie publicznym” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że „rząd dba też o drugą stronę równania, gdzie Polska była i jest wiodącym orędownikiem pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy”.

Premier poinformował o działaniach zmierzających do realizacji wyznaczonych celów w polskiej polityce klimatycznej. „Wpisujemy się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Ta transformacja leży długofalowo w naszym interesie, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego powołujemy wraz z Bankiem Światowym Fundusz Transportu Niskoemisyjnego”.

„W najbliższych 10 latach zobowiązujemy się zaangażować środki – 3-4 mld euro na transformację w kierunku transportu niskoemisyjnego” – kontynuował szef rządu.

Zaznaczył, że Polska jest doceniana za realizację celów z Protokołu z Kioto. „Przekroczyliśmy nasze cele bardzo wyraźnie, a redukcja emisji o ponad 30 proc. robi wrażenie”.

Premier Mateusz Morawiecki podczas Szczytu COP24 zaakcentował także, że Polska popiera „zieloną transformację” oraz chce przekształcać poszczególne sektory przemysłowe, „podchodzimy jednak do transformacji w sposób odpowiedzialny społecznie patrząc na losy poszczególnych grup społecznych”.

„Redukcja emisji dwutlenku węgla to zobowiązanie globalne” – powiedział premier Mateusz Morawiecki i dodał, „my, Europejczycy jesteśmy szczególnie zobowiązani do wytyczania innowacyjnych szlaków dbałości o klimat”.

Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Polska przewodniczy Konferencji po raz czwarty, a po raz trzeci gości to wydarzenie. Poprzednie konferencje to COP14 w 2008 r. w Poznaniu i COP19 w 2013 r. w Warszawie. Konferencja potrwa do 14 grudnia 2018 r.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button