LEKKOATLETYKA

Budapeszt gospodarzem Mistrzostw Świata 2023. Poznaliśmy lekkoatletów roku IAAF

Budapeszt gospodarzem Mistrzostw Świata 2023 w lekkoatletyce

Budapeszt oficjalnie został potwierdzony jako miasto-gospodarz Mistrzostw Świata 2023 przez Radę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Stolica Węgier była jedynym kandydatem w ramach nowego modelu wprowadzonego przez IAAF, który zlikwidował tradycyjną kampanię przetargową i zamiast tego wprowadził proces konsultacji.

Prezydent IAAF, Sebastian Coe, ogłosił w lipcu, że Budapeszt jest ich preferowanym wyborem.

Głównym miejscem wydarzenia będzie nowe, liczące 40 tys. miejsc Narodowe Centrum Lekkoatletyczne nad brzegiem Dunaju, które jest obecnie w fazie planowania.

Narodowe Centrum Lekkoatletyczne w Budapeszcie – wizualizacja (fot. org.)

Po mistrzostwach, tymczasowe miejsca siedzące zostaną usunięte.

W stolicy Węgier były już zorganizowane Mistrzostwa Europy w 1966 i 1998 roku, a także Halowe Mistrzostwa Świata IAAF w 1989 i 2004 roku.

Oprócz lekkoatletyki, Budapeszt był gospodarzem Mistrzostw Świata w Pływaniu i Mistrzostw Świata Judo w 2017 r., Mistrzostw Świata w Wrestlingu w 2018 r. Został uhonorowany tytułem Europejskiej Stolicy Sportu w 2019 roku.

Najbliższe lekkoatletyczne mistrzostwa świata odbędą się w roku 2019 w Dosze oraz dwa lata później w Eugene.

Lekkoatleci roku IAAF

Kenijczyk Eliud Kipchoge i Kolumbijka Caterine Ibargüen zostali lekkoatletami roku IAAF.


Zawodnik z Afryki, mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, w tym roku najpierw triumfował w maratonie w Londynie uzyskując czas 2:04:17. Jesienią w Berlinie wyśrubował rekord świata do niesamowitego poziomu 2:01:39 – poprzedni najlepszy wynik w historii poprawił o 78 sekund. Pierwszy raz od 1967 roku rekord globu w maratonie został poprawiony aż o tyle.


Kolumbijka zdobyła w 2018 dwa złote medale, w skoku w dal i trójskoku, podczas rozegranych w Barranquilli igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów. We wrześniu triumfowała w obu konkurencjach podczas pucharu kontynentów w Ostrawie, była także najlepsza w Diamentowej Lidze 2018. Caterine Ibargüen jest pierwszą w historii lekkoatletką z Ameryki Południowej, która zwyciężyła w przeprowadzanym od 30 lat plebiscycie.
(własne, org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button