POLITYKAPOLSKA

Premier Czech Petr Fiala i prezydent Węgier Katalin Novák w Warszawie

Rozmowy premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w Warszawie z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą.

Przywódcy omówili kwestie dwustronne oraz działania na rzecz bezpieczeństwa w Europie. Rozmowa dotyczyła także perspektywy dalszego zaostrzania reżimu sankcyjnego – obecnie trwają prace nad 10. pakietem sankcji przeciwko Rosji i Białorusi. Liderzy Polski i Czech spotkali się w Domu Spotkań z Historią, gdzie zwiedzili wystawę wybranych zdjęć fotografa Chrisa Niedenthala.

Współpraca Polski i Czech

Polska i Czechy aktywnie uczestniczą w wielu inicjatywach, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo w Europie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

15 marca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Petr Fiala, wspólnie z ówczesnym premierem Słowenii Janezem Janšą, jako pierwsi europejscy przywódcy odwiedzili Kijów po brutalnym ataku Rosji na Ukrainę, gdzie spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Był to jasny sygnał dla wspólnoty międzynarodowej oraz wezwanie do wspólnych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie i Europie.

Wraz z Czechami rozwijamy także intensywną współpracę dwustronną. Organizowane są polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów.

Kolejna wizyta premiera Czech

Premier Petr Fiala odwiedza Polskę po raz trzeci. Wcześniej spotkał się w kwietniu 2022 r. z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie oraz we wrześniu 2022 r. w Karpaczu, z okazji Forum Ekonomicznego. Funkcję premiera Czech pełni od 28 listopada 2021 r.

Polska dyplomacja dla bezpieczeństwa w regionie

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje intensywne działania dyplomatyczne, których celem jest wzmacnianie zaangażowania w bezpieczeństwo naszego regionu, m.in. poprzez wsparcie Ukrainy. Nasi sąsiedzi walczą za wolność swoją, ale także i naszą. Od ich zwycięstwa zależy przyszłość całej Europy.

Na temat europejskiego bezpieczeństwa szef polskiego rządu rozmawiał na Zamku Królewskim w Warszawie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Josephem R. Bidenem. Kwestię tę poruszył także w ramach 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej.

W ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał ponadto m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, premier Włoch Giorgią Meloni, premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, prezydentem Kurdystanu Nechirvanem Idris Barzanim czy merem Kijowa Witalijem Kliczko.

Premier Czech Petr Fiala i Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Morawiecki spotkał się z prezydent Węgier Katalin Novák

W warszawskich Łazienkach Królewskich, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydent Węgier Katalin Novák. Szef polskiego rządu rozmawiał z węgierską głową państwa na temat współpracy dwustronnej i regionalnej oraz o wyzwaniach, jakie stawia przed nami agresja rosyjska na Ukrainę. Podkreślił, że europejska solidarność z walczącą Ukrainą, jest dziś konieczna dla zakończenia konfliktu. Zwycięstwo Ukrainy nad rosyjskim najeźdźcą jest równoznaczne z bezpieczeństwem dla Polski i Europy.

Rozmowy polsko-węgierskie

Spotkanie prezydent Węgier z szefem polskiego rządu to przede wszystkim przestrzeń do dialogu między naszymi państwami. Liczymy na kontynuację współpracy z Węgrami w kwestiach, które nas łączą – zarówno dwustronnie, jak i w skali regionu.

Zależy nam również na przedstawieniu polskiego punktu widzenia w kwestiach bezpieczeństwa w Europie.

– Wojna na Ukrainie jest najważniejszym tematem, który musi zostać omówiony. Słusznie, że możemy porozmawiać z państwem, z przyjaciółmi z Węgier, na właśnie ten temat – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button