POLITYKAPOLSKA

Andrzej Duda spotkał się z prezydent Mołdawii Maią Sandu. „Polska wielokrotnie wspierała Kiszyniów”

Warszawa

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z prezydent Republiki Mołdawii Maią Sandu, która przebywała z wizytą roboczą w Polsce.

– Rozmowa poświęcona była tematom: bezpieczeństwa, wewnętrznej sytuacji gospodarczej, społecznej, politycznej i energetycznej Mołdawii, a także jej ścieżki do akcesji do UE – przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Zaznaczył, że Mołdawia – jako państwo niebędące w NATO i UE – podlega różnego rodzaju naciskom zewnętrznym. Wskazywał, że część terytorium Mołdawii to Naddniestrze – separatystyczny prorosyjski region, w którym stacjonują wojska rosyjskie – i jest to „czynnik destabilizujący wewnętrzną sytuację”.

Warszawa. Prezydenci Maia Sandu i Andrzej Duda (fot. KPRP)

– Mołdawia ma dużo kłopotów, także gospodarczych, energetycznych. Polska wielokrotnie wspierała Kiszyniów w tym aspekcie, np. w zeszłym roku wspierając ją energetycznie. Pokazuje to, że Polska ma rolę takiego stabilizatora w regionie i to, że prezydent Maia Sandu przyjeżdża do Polski z oczekiwaniem wsparcia politycznego, merytorycznego w rozwiązywaniu tych kryzysów udowadnia w sposób oczywisty tę tezę – powiedział minister.

Mołdawska prezydent wysłuchała w Ogrodach Zamku Królewskiego przemówień prezydentów Polski i USA. Następnie w kuluarach rozmawiała z Andrzejem Dudą i Joe Bidenem.


W lipcu 2022 r. prezydent Mołdawii złożyła oficjalną wizytę w Polsce. A Andrzej Duda odwiedził Mołdawię w marcu 2022 r.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button