POLSKA

Posłowie KO o katastrofie ekologicznej: „W Odrze potwierdzono mezytylen. Morawiecki wiedział o tym”. Oświadczenie GIOŚ

Zatruta Odra

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO poinformowali, że w próbkach wody z Odry potwierdzono mezytylen.

Była to ich kontrola poselska w sprawie katastrofy ekologicznej w Odrze. Dotarli do dokumentu, w którym jest napisane o tym silnie toksycznym organicznym związku chemicznym.

„Premier Morawiecki miał tę informację oraz te dokumenty u siebie na biurku” – stwierdzili posłowie

Oświadczenie Inspekcji Ochrony Środowiska ws. mezytylenu

„W nawiązaniu do kolejnych nieprawdziwych informacji dotyczących zawartości mezytylenu w badanych próbkach stanowczo oświadczamy, że zawartość mezytylenu w próbkach wody z rzeki Odry została całkowicie wykluczona. Prosimy o zaprzestanie wprowadzania opinii publicznej w błąd.

W próbkach wody Odry pobranych 28.07., 1.08. oraz 08.08.2022 przeprowadzono tak zwaną analizę jakościową, która to jedynie wskazuje prawdopodobieństwo występowania różnych związków. Po analizie jakościowej dokonuje się analizy ilościowej, która pozwala określić konkretne stężenie badanej substancji w wodzie. W tych konkretnych próbkach wstępne badanie jakościowe wykazało prawdopodobieństwo około 80% występowania różnych związków organicznych (w tym również mezytylen). Zgodnie z systemem zarządzania jakością za wiarygodne możemy uznać wyniki uzyskane z prawdopodobieństwem 90% oraz potwierdzone widmem wskazującym jednoznacznie na budowę strukturalną związku. Granica wykrywalności* mezytylenu kształtuje się na poziomie 0,001 mg/l, natomiast izomer mezytylenu zgodnie z klasyfikacja Reach powoduje zagrożenie dla życia zwierząt wodnych przy poziomie 10 mg/l. Badania ilościowe przeprowadzone w akredytowanym laboratorium nie wykazały przekroczenia granicy oznaczalności tj. 0,001 mg/l, co jest jednoznaczne z wykluczeniem zawartości mezytylenu.

Apelujemy jeszcze raz o rozwagę w wydawaniu opinii. Pamiętajmy, że ochrona środowiska leży nam wszystkim na sercu. Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ od wielu tygodni pracują, aby monitorować stan wody w Odrze i codziennie dostarczać Państwu wyniki prowadzonych analiz (dostępne na stronie www.gov.pl/odra). Podważanie ciężkiej pracy doświadczonych i kompetentnych pracowników laboratoriów i wykorzystywanie jej do politycznej walki jest dla nas urzędników państwowych wysoce krzywdzące i niesprawiedliwe. Prostowanie nieprawdziwych informacji jest również dodatkowym obciążeniem dla osób zaangażowanych w wyjaśnienie przyczyn sytuacji związanej z rzeką Odrą.

* Granica wykrywalności: najmniejsza ilość lub najmniejsze stężenie substancji możliwe do wykrycia za pomocą konkretnej metody czy też techniki analitycznej ze wskazanym prawdopodobieństwem.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button