INNEWODNY

Portugalia. Start MME w sprincie i ME w parakajakarstwie

Montemor-o-Velho

Po niespełna trzech tygodniach młodzieżowi i juniorscy reprezentanci Polski wracają na salony sprintu kajakowego.

Od czwartku w Montemor-o-Velho biało-czerwoni powalczą o medale młodzieżowych mistrzostw Europy. Również w Portugalii pięciu naszych parakajakarzy stanie do rywalizacji w ramach ME.

To już druga w lipcu mistrzowska impreza dla tych kategorii wiekowych. Polacy na początku miesiąca, podczas MMŚ we włoskim Auronzo zdobyli osiem medali. Aż trzykrotnie na juniorskim podium stawał kajakarz Alex Borucki, który wywalczył złoto w K1 500 metrów, srebro z Pawłem Słowińskim w K2 500 metrów oraz brąz razem ze Słowińskim, Mateuszem Kubalskim i Kacprem Jastrzębiem w K4 500 metrów. Z kolei w rywalizacji młodzieżowców biało-czerwoni wywalczyli pięć krążków – jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy. Ze złota cieszyli się Adrian Kłos i Amelia Braun w sztafecie C1 Mix 5000 metrów, a srebrne medale trafiły do Katarzyny Szperkiewicz w C1 200 metrów, Kłosa i Kacpra Sieradzana w C2 500 metrów oraz Kłosa, Sieradzana, Juliusza Kitewskiego i Krystiana Hołdaka w C4 500 metrów. Dorobek naszej kadry uzupełnił brąz Julii Olszewskiej w K1 200 metrów. Reprezentanci Polski, w łącznej klasyfikacji medalowej z dwoma złotymi, czterema srebrnymi i dwoma brązowymi krążkami, uplasowali się na piątym miejscu.

Bardzo możliwe, iż na MME w Montemor-o-Velho uda się przynajmniej wyrównać wynik z Włoch. Przed rokiem w Belgradzie biało-czerwoni zdobyli aż piętnaście medali. Duże nadzieje związane ze startem w Portugalii wiąże m.in. Maciej Juhnke, trener młodzieżowej reprezentacji Polski kajakarek.

– MMŚ były solidnym startem jak na pierwszą tak poważną imprezę w sezonie. Bardzo mocno otworzyliśmy ją brązowym medalem Olszewskiej, dla której było to pierwsze podium w jedynkach. Z kolei szósta w finale osada K4 500 metrów zakończyła bieg z niewielką stratą do trzeciego miejsca – mówi Maciej Juhnke, trener młodzieżowej reprezentacji Polski kajakarek. – W Montemor nie będzie łatwiej o medale, gdyż w MMŚ w Auronzo widzieliśmy, że w naszej kategorii wiekowej dominują Europejki. Na MME szykujemy kilka zmian w osadach, mając też na uwadze mocno spłaszczony program biegów. W K2 500 metrów popłyną Anna Mielnik i Julia Krajewska, a w K4 500 metrów Sandra Ostrowska, Julia Górska, Weronika Marczewska i Olszewska – mówi Juhnke.

Zmiany są także choćby w kadrze kajakarzy U-23. We flagowej osadzie K4 500 metrów nie będzie tym razem m.in. Wiktora Leszczyńskiego, który znalazł się w składzie seniorskiej czwórki na mistrzostwa świata w Duisburgu (23-27 sierpnia). Tym razem popłyną w niej Wojciech Pilarz, Jarosław Kajdanek, Marcin Nowacki i Przemysław Rojek.

Do Montemor-o-Velho wybrała się również pięcioosobowa reprezentacja Polski w parakajakarstwie, która powalczy o medale ME. Na Półwyspie Iberyjskim zobaczymy Katarzynę Kozikowską, Monikę Kuklę, Roberta Wyderę (wszyscy WZSN Start Wrocław), Mateusza Surwiło (ZSR Start Zielona Góra) i Justynę Regucką (PSSON Start Białystok).

Start czterodniowych MME w sprincie kajakowym i ME w parakajakarstwie w Montemor-o-Velho w czwartek, 27 lipca.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button