POLSKA

Polski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zgoda USA na sprzedaż 96 sztuk śmigłowców Apache

Wojsko Polskie

Jest zgoda Kongresu USA na sprzedaż Polsce 96 sztuk śmigłowców Apache wraz z radarami i uzbrojeniem.

Teraz Polska przystępuje do negocjacji cenowych. Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam Apache z własnych zasobów.

31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

Umowy na dostawy sprzętu wojskowego obejmą m.in. pozyskanie elementów 3 dywizjonów, czyli 6 kolejnych baterii, systemu PATRIOT/IBCS w ramach realizacji II fazy programu WISŁA; umowę na dwie kolejne Morskie Jednostki Rakietowe; umowę na Zautomatyzowane Stanowisko Dowodzenia ZENIT-MP+ dedykowany dla zestawów PILICA+ oraz umowę ramową na bezzałogowce FlyEye.

„Mamy wielką satysfakcję z tego, że Wojsko Polskie rozwija się tak dynamicznie – w sensie wyposażania Wojska Polskiego w nowoczesną broń. Wśród tych podpisanych przed chwilą umów szczególnie ważne są umowy dotyczące budowy wielowarstwowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Zaczynaliśmy niemalże od zera.(…) Chciałbym podziękować za bardzo dobrą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią” – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas zatwierdzania umów na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego.

– Baterie systemu Patriot/IBCS, nowe Morskie Jednostki Rakietowe, zestawy rakietowe krótkiego zasięgu Narew czy elementy zestawu Pilica+ i bezzałogowce – to kolejne uzbrojenie, które trafi do Wojska Polskiego w efekcie podpisanych dziś umów podczas targów zbrojeniowych w Kielcach. Z ponad 100 mld złotych zakontraktowanych dziś umów połowa trafi do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zawsze kiedy tylko jest to możliwe kierujemy nasze zamówienia do rodzimego przemysłu – dodał.

Błaszczak zatwierdził także umowę na dostawę blisko 1700 bezzałogowych statków powietrznych oraz umowę na pozyskanie 2 dywizjonów dla 2 nowych Morskich Jednostek Rakietowych.

Kielce. 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (fot. Leszek Chemperek/CO MON)

– Przed chwilą zatwierdziłem umowę na II fazę systemu Patriot.(…) Druga umowa dotyczy systemu Narew.(…) Naszym wielkim osiągnięciem jest też to, że trafią na wyposażenie Wojska Polskiego radary dookólne – to jest nowość.(…) Już implementujemy system dowodzenia IBCS. Najnowocześniejszy na świecie system, który daje nam sieciocentryczność. Patrioty będą wpięte w jedną sieć razem z i-Launcherami, razem z systemem Narew. Dodatkowo do tej sieci będą dopięte wyrzutnie artyleryjskie. W tej sieci będą operowały także samoloty F-35, które w przyszłym roku już trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. (…) Dziś mamy jedną Morską Jednostkę Rakietową. Zamówiliśmy właśnie dwie kolejne. To też jest bardzo dobra broń. To jest broń, która skutecznie odstrasza agresora – powiedział minister M. Błaszczak.

Minister Mariusz Błaszczak podsumował także dotychczasowe działania dotyczące modernizacji technicznej i budowy kompleksowego systemu sieciocentrycznej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w ten proces.

– Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do zawiązania tych umów. Kosztowało nas to dużo pracy i wysiłku.(…) Myślę, że inni mogą z nas brać przykład jak konsolidujemy te działania, jak łączymy w system sieciocentryczny to wszystko co stanowi o bezpieczeństwie naszej Ojczyzny.(…) Robimy kolejny krok naprzód jeżeli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego. Nowoczesna broń trafia na wyposażenie Wojska Polskiego.(…) Myślę, że jednym z magnesów przyciągających młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim jest ta właśnie nowoczesna broń – podsumował minister Błaszczak.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button